Na drodze do uni(fikacji)


Hewlett-Packard LaserJet 3055

Dotąd kombajny laserowe z HP wygrywały testy w cuglach, tym razem zdobyły tylko ciężko wywalczone ex aequo. Przyczyna tych problemów leży w braku następcy ubiegłorocznego zwycięzcy; zresztą także LaserJet 3055 jest już na rynku drugi sezon i w istocie to tylko lepiej wyposażona wersja modelu 3052, który zajął czwarte miejsce rok temu. Jak z tego widać, technologia nie zmienia się aż tak szybko, żeby starsze modele nie miały szans w walce z nowszymi.

Trendy

Hewlett-Packard LaserJet 3055

Hewlett-Packard LaserJet 3055

Model 3055 jest zbudowany całkiem inaczej niż Brother. W drukarce wykorzystuje się toner zintegrowany z bębnem elektrofotograficznym, które razem tworzą komplet łatwy do wymiany. Taki ładunek wystarcza tylko na 2 tysiące stron, co zwiększa koszt eksploatacji - 12 groszy za stronę to cena trudna do zaakceptowania przy intensywnej pracy. Dotąd użytkownicy ratowali się zamiennikami, dosypując nowy toner i wykorzystując stary bęben, ale te możliwości już się kończą. Nowe bębny są tak słabe, że po odsłużeniu nominalnej liczby stron nie wytrzymują w dobrym stanie kolejnych napełnień. Także tempo druku nie imponuje. Z podanych powodów 3055 nie sprawdzi się z większymi obciążeniami.

Za to świetnie odnajdzie się w małych sieciach domowych i biurowych. Poza USB 2.0 kombajn ma jeszcze przewodowy Ethernet i zupełnie przyzwoity skaner, z podajnikiem stron, w którym nie znaleźliśmy słabych punktów, wyróżniający się wiernym oddawaniem kolorów i dynamiką za słabą do pracy z fotografiami. Jakość druku skomplikowanych tematów jest powyżej średniej, a tekstu i prostej grafiki - bardzo dobra. Jest także faks. Drukarka ma własny procesor, który rozumie polecenia w PCL 5e i 6 oraz w PostScripcie.

Ocena PCWK

Ocena PCWK

Parametry:

  Technologia druku laser

  Rozdzielczość 1200x1200 dpi

  Porty USB 2.0, Ethernet

  Skaner CCD,1200x1200 dpi

Informacje Hewlett-Packard

tel. 022 5657700,http://www.hp.pl

Cena 2048 zł

Kyocera Mita FS-1116MFP

Wyróżnienie za opłacalność przyznane jednemu z najdroższych modeli może budzić zdziwienie. Tajemnica tkwi w niskich kosztach eksploatacji, możliwych dzięki oryginalnej technologii utwardzania powierzchni światłoczułej bębna, opanowanej w Kyocera Mita. Tej powierzchni i jej odporności na zarysowania bęben zawdzięcza wytrzymywanie w dobrym stanie stu tysięcy wydruków. Kosztuje trzykrotnie drożej od przeciętnego, ale może być używany dziesięć razy dłużej, praktycznie przez cały czas życia drukarki. Te cechy ceramicznego bębna pozwalają obniżyć koszt druku strony do sześciu groszy.

Na twardo

Kyocera Mita FS-1116MFP

Kyocera Mita FS-1116MFP

Twardy bęben jest także mniej wrażliwy na naświetlanie, dlatego Kyocera ma kłopoty z cieniowaniem. Liczba odcieni między bielą a czernią nie przekracza kilku, dlatego trzeba uważać z subtelną grafiką, a o fotografiach nie ma co marzyć. Natomiast kontrastowe ^ szczegóły wychodzą bez zarzutu, najlepiej z całej stawki. Kyocera okazała się mistrzem najmniejszej czcionki. Totalna czerń jest bardzo dobra, ale fonty oglądane z bliska mają poszarpaną powierzchnię. Specyfikacja nie obiecuje druku błyskawicznego i rzeczywiście zgodnie z tym Kyocera pracuje dwukrotnie wolniej od najszybszego Brothera. Ze skanowaniem jest odwrotnie. Moduł CCD zainstalowany w Kyocerze pracuje najszybciej z całej stawki, nie tracąc przy tym wiele na jakości. Rozpoznawanie tekstu idzie sprawnie, niestety, oryginalnie dostarczany program nie rozpoznaje polskich ogonków. Skaner wyposażony jest w automatyczny podajnik kartek, ale brakuje dupleksu. Drukarka nie ma procesora RIP, przygotowaniem stron do druku zajmuje się CPU komputera. Urządzenie pracuje głośniej od konkurencji.

Ocena PCWK

Ocena PCWK

Parametry:

  Technologia druku laser

  Rozdzielczość 600x600 dpi

  Porty USB 2.0, opcja Ethernet

  Skaner CCD,1200x1200 dpi

Informacje Arcus

tel. 022 5360900,http://www.arcus.pl

Cena 1980 zł