Na eBay można kupić karty RTX 30. A właściwie - ich obrazki i pudełka.

Zainteresowanie kartami RTX 30 jest ogromne, jednak są problemy z ich nabyciem. Jednym z miejsc, gdzie można je dostać, jest eBay - ale pojawiają się tam w horrendalnych cenach. Jednak niektórzy sprzedawcy oferują je bardzo tanio. Tak właściwie może pomyśleć ktoś, kto nie doczyta opisu aukcji.

Wiele kart graficznych z rodziny RTX 30 zostało wykupionych przez "hurtowników", którzy zdawali sobie sprawę z ich ograniczonej dostępności i postanowili na tym zarobić. Dlatego wystawiają je do sprzedaży w cenach znacznie większych od referencyjnych. Ostatnio pojawili się również inni - ci z kolei oferują podejrzanie niskie ceny, na przykład Gigabyte RTX 3080 Vision OC za 640 dolarów - czyli 2400 złotych, podczas gdy cena tej karty w (nielicznych) sklepach wynosi ok. 5800 złotych. Przykład poniżej.

Na eBay można kupić karty RTX 30. A właściwie - ich obrazki i pudełka.

A dlaczego tak tanio? Otóż sekret kryje się w dokładnym przeczytaniu opisu. Jest to bowiem Gigabyte RTX 3080 Vision OC BOX, a więc nie sama karta graficzna, ale jej.... opakowanie. Kartonowe pudełko za 2400 złotych? Przecież to jawne oszustwo. W dodatku niektórzy idą jeszcze dalej i sprzedają obrazek karty.

Na eBay można kupić karty RTX 30. A właściwie - ich obrazki i pudełka.

Ale czy w tym wszystkim chodzi tylko o naciągniecie kupujących? Otóż wielu sprzedających pudełka i obrazki deklaruje, że to zemsta na "hurtownikach", którzy w samym styczniu sprzedali ponad 53 tysiące nowych kart Nvidii i AMD (łączna wartość - 65 mln UDS). Wrzucanie takich bezwartościowych aukcji ma zepchnąć oferty "hurtowników" na odległe miejsca na liście aukcji, czyli popsuć im interesy. Niektórzy ze sprzedawców zastawiają także pułapki na boty i umieszczają w opisach aukcji ostrzeżenia - "Nie dla ludzi! Nie kupuj, jeśli nie jesteś botem lub nie chcesz kupić obrazka jako pamiątki po obecnym stanie rynku".

Pomijając problem dostępności kart RTX, przykłady te pokazują, że cokolwiek kupujemy, należy naprawdę bardzo dokładnie zapoznać się z opisem produktu.

Źródło: TechSpot