Na falach internetu

Monotonne radyjko grające na okrągło przebrzmiałe hity... Na szczęście masz atrakcyjną alternatywę - tysiące bezpłatnych strumieni radiowych w Internecie oferują muzykę, reportaże, słuchowiska i nie tylko. Słuchaj tylko tego, co lubisz, ściągaj sobie legalnie i bezpłatnie liczne utwory w formacie MP3.


Monotonne radyjko grające na okrągło przebrzmiałe hity... Na szczęście masz atrakcyjną alternatywę - tysiące bezpłatnych strumieni radiowych w Internecie oferują muzykę, reportaże, słuchowiska i nie tylko. Słuchaj tylko tego, co lubisz, ściągaj sobie legalnie i bezpłatnie liczne utwory w formacie MP3.

Programy radiowe brzmią coraz podobniej. Większość z nich gra "najlepszą mieszankę największych przebojów", idzie z duchem czasu i coraz bardziej nudzi. Na domiar złego muzyka jest ciągle przeplatana uciążliwymi reklamami. Tylko nieliczni wiedzą, że fale UKF i MW mają konkurencję. Wręcz tysiące radiostacji internetowych nadają 24 godziny na dobę - wiele z nich nawet bez reklamy czy moderatorów. W odróżnieniu od jednolitej papki płynącej z większości stacji naziemnych są tu rozgłośnie, które powinny zadowolić niemalże wszystkich słuchaczy. Niezależnie od poszukiwanego gatunku - rock, country, techno, jazz czy choćby słuchowiska - w Internecie każdy znajdzie coś dla siebie.

Na falach internetu

Wybrane radiostacje dostępne przez Internet

W poniższym materiale opisujemy, jak odbierać radio z Internetu i z jakimi formatami plików można się zetknąć. Koniec z nielegalną wymianą utworów MP3 przez sieci P2P, a także z drogimi sklepami fonograficznymi w Internecie. Podpowiemy, jak rejestrować żądane audycje, abyś w przeciągu kilku tygodni dorobił się kolekcji ulubionych utworów w formacie MP3. W odróżnieniu od zamierzchłych czasów, kiedy nagranie określonej piosenki na magnetofonową kasetę było nie lada wyczynem, w przypadku radiostacji internetowych możesz podać tytuł, którego poszukujesz. Oprogramowanie samodzielnie wykryje początek i koniec utworu. Wymagane narzędzia zamieszczamy na dołączonej płycie - większość z nich jest bezpłatna.

Oprócz stosownych aplikacji nie obejdziesz się bez szybkiego łącza internetowego. Wprawdzie teoretycznie wystarcza nawet przepustowość ISDN, jednak tylko gdy zadowolisz się samym słuchaniem radia - bez jednoczesnego przeglądania Internetu czy pobierania plików. Równoczesne nagrywanie kilku programów wymaga łącza szerokopasmowego. Najlepiej mieć do tego łącze z opłatą ryczałtową bez ograniczenia ilości pobieranych danych lub taryfę z pokaźnym limitem gigabajtów.

Słuchać każdy może...

Za pośrednictwem strumieni sieciowych zyskasz dostęp do wiadomości i muzyki z całego świata. Przeczytaj, jak to zrobić.

1. Od listy przebojów po węgierski pop

Na falach internetu

Do wyboru, do koloru - niektóre radiostacje internetowe oferują strumienie w różnych formatach.

W Internecie znajdziesz, rzecz jasna, także zwyczajny program dla mas - rozgłośnie powtarzające w kółko najbardziej wzięte tytuły określonego stylu muzycznego. Niejednokrotnie ich program jest dobierany automatycznie za pomocą oprogramowania - zależnie od takich czynników jak pora dnia czy tempo poprzedniego utworu. Przykładem takiej stacji jest popularny Club 977 (http://www.club977.com ). Nie mając odpowiednika naziemnego, zalicza się do najchętniej słuchanych internetowych rozgłośni na całym świecie i nadaje przez 24 godziny na dobę muzykę lat 80. niemalże bez moderatora. Na podobnych zasadach działa Radiomax (http://www.radiomax.hu ), węgierska radiostacja, która emituje osiem strumieni z różnymi gatunkami muzyki (m.in. międzynarodowy pop, techno, eurodance, ale także rodzimy pop).

W Internecie znajdziesz także wiele naziemnych rozgłośni publicznych i komercyjnych. Największe prawdopodobieństwo, że w witrynie będzie odnośnik do strumienia z bieżącym programem, jest w przypadku radiostacji kierowanych do młodzieży.

Oprócz tego można znaleźć w Sieci listy z odnośnikami do rozgłośni internetowych. Jednak nie wszystkie kolekcje są na bieżąco monitorowane, dlatego nie zawierają aktualnych łączy, bo zestawienia tego typu powinny być utrzymywane przez międzynarodowy zespół internautów. Pokaźny spis radiostacji z całego świata można znaleźć w witryniehttp://www.surfmusic.de , pogrupowanych wg państw i stylów muzycznych. Są tu nawet dość egzotyczne propozycje - muzyka arabska, indyjska czy latynoamerykańska, całodniowe retransmitowanie mszy świętych lub wiadomości giełdowe, a nawet zagraniczne strumienie radia policji, straży pożarnej czy służb transportu lotniczego. W rubryce Radio Stations po lewej stronie znajdziesz spis stacji posegregowanych na regiony i gatunki. Aby posłuchać próbki danej radiostacji, wystarczy kliknąć łącze Listen Live i zaczekać, aż system otworzy strumień i zakończy buforowanie. Do słuchania na dłuższą metę zaleca się otworzyć witrynę stacji i pobrać strumień audio bezpośrednio z niej.

2. Bogata oferta MP3

Na falach internetu

Od dobrych po dziwaczne - w tej witrynie znajdziesz spis radiostacji z całego świata.

Największy portal radiostacji internetowych to Shoutcast utrzymywany przez Nullsoft - producenta słynnego odtwarzacza Winamp. Pod adresem www.shoutcast.com znajdziesz ponad 9100 stacji (ich liczba ciągle wzrasta). Obok każdej z nich widnieje przycisk Tune In! - uruchomisz nim Winamp lub inny odtwarzacz, który jest ustawiony jako domyślna aplikacja formatu MP3. Jeśli kliknięcie nie otworzy żądanego strumienia, kliknij odnośnik prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Kopiuj skrót. Następnie przywołaj odtwarzacz Winamp (dostępny pod adresem:http://www.winamp.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: ok. 4,44 MB) i naciśnij klawisze [Ctrl L]. Wklej adres URL za pomocą klawiszy [Ctrl V] i potwierdź przyciskiem Open.

Na falach internetu

Zamaskowany - jeśli chcesz mieć bezpłatną wersję RealPlayera, musisz kliknąć właściwy odnośnik.

Pod nazwą stacji zobaczysz tytuł aktualnie odtwarzanego utworu. Zaletą Shoutcastu są dodatkowe informacje emitowane obok ścieżki audio - tytuł, wykonawca (dają nazwę pliku) i pozostały czas odtwarzania piosenki. Za pomocą tych znaczników końca, a także nazw plików specjalne programy do przechwytywania muzyki z Internetu mogą automatycznie wyławiać interesujące cię utwory i zapisywać je na dysku w postaci plików MP3 (patrz dalej).

Aby zachować orientację w bazie obejmującej ponad 9000 stacji, powinieneś zapoznać się z kilkoma funkcjami. Przydatna okazuje się np. kategoryzacja według gatunków, którą znajdziesz nad kolumną z szerokością strumienia. Zobaczysz najbardziej lubiane stacje i będziesz mógł wybierać spośród 18 gatunków muzyki. Po prawej stronie w żółtym polu jest bardziej precyzyjny podział na kierunki muzyczne. Na przykład sektor alternative dzieli się na punk, ska, college rock czy hardcore. Jeśli nie dysponujesz łączem szerokopasmowym, możesz wybrać stację emitującą program z mniejszą szerokością strumienia. Aby znaleźć radiostacje o bardzo dobrej jakości dźwięku, kliknij tytuł szpalty Bitrate. Wówczas na górze listy zostaną wyświetlone stacje o najszerszym strumieniu.

Radio bez peceta

Kilka miesięcy temu firma Terratec (www.terratec.de) zaprezentowała ciekawe urządzenie dla entuzjastów internetowych radiostacji. Terratec Noxon Audio, bo taką nosi nazwę, podłączany do wieży stereo lub zestawu głośników aktywnych pozwala odtwarzać internetowe strumienie radiowe w salonie lub innym pomieszczeniu. Urządzenie pobiera dane za pośrednictwem sieci WLAN, obsługując przy tym powszechnie zaakceptowane standardy 802.11b i 802.11g. Do bezpiecznego przesyłania danych, można zastosować własny adres MAC, a także popularną metodę szyfrowania WEP (Wireless Equivalent Privacy). Noxon potrafi samodzielnie podłączać się do Internetu. Chcąc posłuchać radia, nie musisz nawet włączać komputera. Oprócz strumieni internetowych odtwarza pliki dźwiękowe zgromadzone na twardym dysku peceta, obsługuje tylko formaty MP3 i WMA (nie akceptuje formatu RealAudio ani OGG). W zestawie znajdziesz pilota zdalnego sterowania. Cena Noxona wynosi w Niemczech 129 euro, w Polsce zaś około 600 zł.

Jak to zrobić z… modemem?

Program ClipInc (dostępny pod adresem: www.clipinc.de, środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: ok. 4,46 MB) pozwala scalać konwencjonalny sygnał radiowy z informacjami pochodzącymi z Internetu. W przypadku tego rozwiązania nie pobiera się z Sieci całego strumienia audio, lecz tylko znaczniki początku i końca utworu (tzw. stream tags). Automatyczne wykrywanie utworów zapewnia dodatkowe narzędzie Instytutu Fraunhofera - jednak działa tylko w przypadku niektórych radiostacji. Sygnał dźwiękowy pozyskasz, podłączając radioodbiornik z UKF do gniazda wejściowego (line in) karty dźwiękowej. Im lepsze radio, sygnał i karta dźwiękowa, tym wyższa jakość przechwyconego dźwięku. Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie karty radiowej lub telewizyjnej z możliwością odbioru sygnałów radiowych. Niemniej z przyczyn technicznych sygnał UKF nie osiągnie wyższej jakości niż transmitowany cyfrowo strumień 128 Kb/s.

Mimo to aplikacja ClipInc oferuje użytkownikom modemów jedyny rozsądny sposób, rejestrowania audycji radiowych i opatrywania ich znacznikami strumieniowymi (stream tags). Powolne łącze i tak z powodzeniem wystarczy do pobierania znaczników, a połączenie z Internetem nie musi być utrzymywane podczas nagrywania muzyki, lecz wymagane jest tylko do przechwycenia znaczników.

Dobieranie jakości

Jakość dźwięku emitowanego przez radiostacje internetowe jest wyznaczona przez szerokość strumienia, ten zaś podawany w kilobitach na sekundę (Kb/s). I tak, 32 Kb/s można porównać do jakości nadajnika fal średnich i długich, więc opłaca się tu nagrywanie tylko audycji z przewagą mówienia. Do słuchania muzyki przy użyciu małych głośników przyłączanych do komputera wystarczy strumień 48 lub 64 Kb/s. Jeżeli podłączyłeś do peceta wieżę stereo, szukaj radiostacji o szerokości strumienia co najmniej 128 Kb/s. A jeśli chcesz nagrywać zarejestrowany materiał na płyty CD powinieneś wybrać poziom 160, 192 Kb/s, a nawet wyższy. Z drugiej strony różnicę jakości pomiędzy strumieniem 256 i 320 KB/s uda ci się wychwycić, bardzo uważnie nadstawiając ucha - i tylko w przypadku sprzętu bardzo wysokiej klasy.

Pewną rolę odgrywa ponadto, rzecz jasna, typ kompresji. Ogólnie obowiązuje zasada, że przy takiej samej szerokości strumienie RealAudio dają gorszą, a strumienie OGG i MP3 lepszą jakość dźwięku. Decydując się na zapis materiału w formacie MP3 ze zmienną szerokością strumienia, pamiętaj, że nie wszystkie odtwarzacze przenośne obsługują pliki tego rodzaju. Warto sprawdzić to w instrukcji obsługi lub na zasadzie eksperymentu. W ten sposób nie uszkodzisz odtwarzacza.