Na iPhone'a - nowy sposób naciągania

Oszuści próbują naciągnąć na usługę SMS Premium osoby wystawiające przedmioty w serwisie Allegro wykorzystując sposób na "blokadę iPhone'a".

SMS Premium to usługa, która przesyłając drogie wiadomości SMS bardzo szybko potrafi wygenerować na rachunku za telefon potężne kwoty. Poniżej opis najnowszego sposobu, którzy oszuści stosują, aby namówić nieświadomą ofiarę do skorzystania z takiej oferty.

Jak postępują?

Najpierw wyszukują potencjalną ofiarę w serwisach ogłoszeniowych, lub aukcyjnych takich jak np. Allegro. Następnie wysyłają na jej telefon wiadomość SMS. Pytają w nim, czy ogłoszenie jest nadal aktualne oraz deklarują, że chętnie przyjadą po wystawiony do sprzedaży przedmiot. Jednocześnie przekonują, że mają problem z zablokowanym iPhone'em i proszą o odesłanie kodu, który przyjdzie na telefon ofiary. Pozwolić on ma na wpisanie jej numeru do zaufanych, co umożliwi wykonywanie połączeń z iPhone'a.

Oczywiście mamy tutaj do czynienia ze sprytnym zabiegiem, który ma na celu nakłonienie ofiary do przesłania wspomnianego kodu. Jeżeli to zrobi natychmiast jej numer zostanie powiązany z usługą Premium SMS. To zaś oznacza np. że zacznie odbierać kosztowne i najczęściej bezwartościowe SMS-y.