Na jednej linii

Nowy protokół modemowy V.92 zawierać będzie mechanizm call-waiting, który pozwoli na chwilowe przerwanie połączenia z Internetem w celu odebrania rozmowy telefonicznej.

Nowy protokół modemowy V.92 zyskał już wstępną aprobatę Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU). Producenci sprzętu twierdzą, że modemy zgodne z tym standardem już wkrótce pojawią się w sprzedaży. Firma PCTel, znana z produkcji układów do tzw. softmodemów, ogłosiła, iż wkrótce udostępni oprogramowanie, uaktualniające modemy z chipsetami PCTel, tak aby były zgodne ze standardem V.92. Inni producenci - U.S. Robotics i Lucent Technologies, utrzymują, że urządzenia zgodne z nowym standardem wprowadzą na rynek jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku.

Wśród usprawnień opisanych w nowym standardzie V.92, które zwiększą efektywność przesyłania danych, na uwagę zasługuje mechanizm call-waiting. Dzięki jego wykorzystaniu internauci, podczas korzystania z Sieci, będą mogli zawiesić na jakiś czas połączenie z serwerem i na przykład przyjąć inne oczekujące połączenie. Po odbyciu rozmowy można będzie ponownie korzystać z Sieci, nie tracąc czasu i pieniędzy na ponowne ustanawianie połączenia i logowanie do Internetu.

Kevin Lacey, pracujący w U.S. Robotics nad rozwojem sprzętu zgodnego ze standardem V.92, podkreśla, iż call-waiting będzie jedną z najważniejszych zalet nowej technologii. Jej wykorzystanie pozwoli zaoszczędzić wydatków na drugą linię telefoniczną użytkownikom łączącym się z Internetem za pomocą modemów. Dzięki call-waiting konsumenci będą mogli dowoli surfować, nie obawiając się, iż ich telefoniczny numer jest wciąż zajęty.


Zobacz również