Na każdą okazję

Od prostych modeli za 500 zł do droższych urządzeń biurowych - na pewno coś wybierzecie.


Jeśli czekaliście na dzień, kiedy skanery stacjonarne będą kosztowały kilkaset złotych, a ich obsługa będzie równie prosta jak obsługa odkurzacza, nadszedł czas, gdy będziecie mogli zrealizować swoje marzenia. Jak się przekonaliśmy, instalacja i obsługa skanera jest często prostsza od instalacji wielu elektrycznych sprzętów kuchennych. Skanery, które wyposażono w złącze USB wystarczy podłączyć do odpowiedniego gniazda włączonego komputera i poczekać, aż system automatycznie zainstaluje sterowniki. Niektóre skanery zawierają przycisk, który uruchamia aplikacje i rozpoczyna tworzenie próbnych skanów.

Na każdą okazję

Skanery - porównanie cech

Wszystkie testowane przez nas skanery mogą skanować w kolorze, odcieniach szarości i zawierają oprogramowanie do rozpoznawania pisma. Niektóre z nich ważą mniej niż 2 kg.

Nasze testy polegały na pomiarach prędkości i jakości zeskanowanego obrazu. Dodatkowo badaliśmy łatwość użycia, funkcje i dokładane oprogramowanie.

Na każdą okazję

Po prawej: Agfa DuoScan T1200 uzyskał znak "Najlepszy Zakup" dzięki doskonałej wydajności, jakości i wbudowanej przystawce do slajdów. Po lewej: Dzięki dobrej wydajności i przyjaznej obsłudze Epson GT7000 otrzymał znak "Najlepszy Zakup" do małego i domowego biura. Na dole: Plustek OpticPro 9636T uzyskał znak "Najlepszy Zakup" do domu. Był jedynym tanim skanerem z przystawką do slajdów.

Wyłoniliśmy trzy zwycięskie skanery - każdy do innych zastosowań. Jeśli poszukujecie skanera personalnego, zwrócicie na pewno uwagę na łatwość obsługi, koszt i zadowalającą jakość skanów. Te wymogi spełnia z powodzeniem skaner OpticPro 9636T. Hewlett-Packard ScanJet 4100C również doskonale nadaje się do domowego użytku (ostatnio Hewlett-Packard wprowadził na rynek nowy model o podwyższonej rozdzielczości 600 dpi - ScanJet 4200C).

Jeśli szukacie skanera do domowego lub małego biura, wybierzcie szybszy model - Epson GT7000. Model ten spodobał się nam tak bardzo, że gdybyśmy mieli wybrać tylko jeden model, polecilibyśmy właśnie Epson GT 7000.

Użytkownicy korporacyjni potrzebują skanerów wydajnych, o dobrej jakości, ale też wielofunkcyjnych. W biurze poza skanowaniem dokumentów papierowych występuje często potrzeba skanowania slajdów czy negatywów. Tylko jeden skaner w naszym zestawieniu spełnił wszystkie kryteria - Agfa DuoScan T1200.

Trendy i technologie

Wszystkie testowane przez nas skanery to płaskie modele stołowe. A co stało się z rolkowymi - zapytacie? Jak twierdzi znana firma badawcza, prawie żaden z producentów już ich nie produkuje, ponieważ nie ma na nie zapotrzebowania. Ludzie wolą skanery płaskie, gdyż mogą skanować wszystkie typy dokumentów. Na początku tej dekady ceny skanerów płaskich i rolkowych znacznie się różniły, jednak dziś najtańszy skaner płaski można kupić za trzysta złotych, co jest sumą dostępną dla każdego. Dla użytkowników, którzy wolą podawać strony oddzielnie, firmy Agfa i Max dostarczają automatyczne podajniki kartek.

Na każdą okazję
Choć skanery rolkowe zanikają, pojawiła się inna nowa technologia. Skanery z czujnikami typu Contact Image Sensor - CIS mają prostszą optykę i mniej części, a dzięki temu mniejsze gabaryty. Taka technologia została zastosowana w skanerze Canon CanoScan FB620P, który waży około 2 kg i jest niewiele grubszy od klawiatury. Jeśli jednak mielibyśmy powiedzieć coś o technologii CIS na podstawie tego jednego urządzenia, stwierdzamy, że przed CIS jeszcze długa droga. Pomimo dobrej jakości skanów, prędkość działania pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie inne testowane przez nas skanery używały sensorów CCD, które mają bardziej skomplikowane obwody, a w rezultacie większe gabaryty.

Inna zmiana, jaka nastąpiła w ostatnim czasie, to coraz powszechniejsze wykorzystanie gniazd USB. Teoretycznie pasmo transmisji przez port USB powinno pozwolić uzyskać prędkości pomiędzy modelami z portem równoległym a najszybszymi skanerami SCSI. Nasze testy pokazały, że port USB może transmitować dane z prędkością porównywalną do skanowania obrazu. Skanery USB nie wymagają też dodatkowych kart SCSI, ustawiania adresów, terminowania złączy - USB konfiguruje się automatycznie.