Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Wybornik2015

Znacznie bardziej interesującym testem pozwalającym sprawdzić nasze poglądy na tle poglądów kandydatów na urząd prezydenta jest Wybornik2015. Oferuje on możliwość odpowiedzenia na 25 pytań, które "powiązane są z naszymi codziennymi sprawami". Odpowiedzi możemy w trakcie wypełniania zmieniać, zaś na stronie z wynikami pojawiają się wszyscy kandydaci.

Przy każdym z nich podana jest liczba "trafnych" odpowiedzi pozwalająca na wyłonienie lidera. W ogóle cały projekt ze względu na dostępne materiały przygotowany jest naprawdę solidnie. Klikając bowiem w "ptaszek" znajdujący się po prawej stronie sekcji poświęconej wynikowi danego kandydata rozwija się okno z krótką jego charakterystyką oraz linkami do oficjalnej strony, przykładowego wywiadu i (jeżeli jest dostępna) przykładowej debaty.

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Autor quizu zapewnia, że "dołożył wszelkich starań, by działał jak najlepiej i był jak najuczciwszy". Podkreśla jednak jednocześnie, że nie może on być traktowany jako oficjalna prezentacja programów i poglądów kandydatów. Osoby szukające "oficjalnego" testu odsyła do narzędzia Latarnik Wyborczy.

Latarnik Wyborczy

Teraz przejdziemy właśnie do wspomnianego narzędzia Latarnik Wyborczy, które opracowało Centrum Edukacji Obywatelskiej (instytucja zajmująca się m.in. upowszechnianiem wiedzy obywatelskiej) we współpracy z Grupą Etendard.

"Latarnik Wyborczy wymaga od użytkownika ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących zagadnień politycznych, ekonomicznych i społecznych. Dla każdego stwierdzenia może on wybrać jedną z trzech możliwych odpowiedzi: „Zgadzam się”, „Nie zgadzam się” lub „Nie mam zadania”. Użytkownik może skorzystać z krótkiej notki zawierającej wyjaśnienie istoty poruszanego zagadnienia." - czytamy na stronie "Latarnika".

Tak faktycznie jest: odpowiedzi są tylko trzy. Same pytania zaś, które są naprawdę bardzo ważne i ciekawe, opracowano bardzo dobrze, więc nie powinny przysparzać większych problemów. Jeżeli jednak potrzebujemy głębiej zrozumieć poruszane zagadnienie z pomocą przychodzi wspomniana notka informacyjna dokładnie wyjaśniająca o co w nim chodzi. Dodatkowo możemy określić, jak bardzo poruszany temat jest dla nas ważny (nie znalazłem jednak informacji do czego opcja ta jest wykorzystywana).

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Po wybraniu odpowiedzi automatycznie przechodzimy do kolejnego pytania. Co ważne, zawsze możemy wrócić do poprzedniego i zmienić zaznaczone opcje.

Po wypełnieniu testu pojawia się strona z wynikami. Znajduje się na niej wykres przedstawiający zgodność podglądów ankietowanego z deklaracjami poszczególnych kandydatów. Dodatkowo:

- po kliknięciu na nazwisko kandydata można zobaczyć porównanie jego odpowiedzi z odpowiedziami ankietowanego

- można skorzystać z tabeli, w której każdą odpowiedź można porównać jednocześnie z poglądami wszystkich kandydatów

Zanim przystąpicie do quizu Latarnik Wyborczy warto abyście zapoznali się też z działem FAQ.