Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Latarnik Wyborczy to przydatne narzędzie dla osób zamierzających pójść na wybory prezydenckie. W Internecie znajdziecie jednak także inne quizy i serwisy, które pomagają zapoznać się z poglądami poszczególnych kandydatów. Dzięki nim sprawdzicie, z którym z nich "najbardziej Wam po drodze".

Co 5 lat w Polsce odbywają się wybory prezydenckie. Już 10 maja będziemy mogli po raz kolejny zdecydować, kto będzie przez najbliższe lata najwyższym przedstawicielem polskich władz, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Patrząc na sondaże z ostatnich tygodni, pierwsze dwa miejsca wydają się być zarezerwowane dla Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Interesująco zapowiada się walka o trzecie miejsce, do której przystąpią najprawdopodobniej Paweł Kukiz oraz Janusz Korwin Mikke. W sumie możemy jednak wybierać spośród 11 osób.

Zobacz również:

  • 2020 rok w internecie – co interesowało Polaków w sieci w minionym roku?

Biorąc pod uwagę, jakie wyzwania czekają Polskę w najbliższych latach (m.in. wojna na Ukrainie), wybór nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest naprawdę bardzo ważny. Niestety kampania prezydencka w ocenie większości obserwatorów prowadzona jest na żenująco niskim poziomie (co szczególnie dotyczy liderów). Zdaniem wszystkich opcji politycznych powinniśmy jednak skorzystać z tego święta demokracji.

O fotel prezydenta będzie walczyło 10 kandydatów i kandydatka. Wśród osób deklarujących pójście do wyborów spora część jednak wciąż nie wie na kogo odda głos. Z pewnością dużą pomocą dla nich byłaby szeroka debata, lecz wiemy już, że do niej nie dojdzie.

Na szczęście niezdecydowani wyborcy mogą porównać swoje poglądy z poglądami kandydatów korzystając z Internetu. Pomocne są tutaj guizy, które pozwalają na wyłonienie kandydata myślącego na temat wielu kluczowych spraw podobnie jak ankietowany. Postanowiłem przeszukać pod ich kątem Sieć i kilku wybranym bliżej się przyjrzeć.

Quiz na stronie RadiaZet

Na pierwszy ogień wziąłem test na stronie Radia Zet: "Rozwiąż quiz! Dowiesz się, na kogo głosować". W obecnej formie oferuje on możliwość odpowiedzenia na 10 pytań dotyczących m.in. wejścia do strefy euro, pigułek "dzień po", jednomandatowych okręgów wyborczych i wojny na Ukrainie.

Dlaczego wybrałem ten quiz? Dlatego, aby pokazać, że są quizy, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy...

Przyjrzyjmy się więc dokładniej kilku wybranym pytaniom.

Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Nie ma odpowiedzi "nie". Pojawia się za to tajemnicza odpowiedź "Polska nie powinna wchodzić do strefy Unii". O co mogło chodzić autorowi? Czy o to, że Polska nie powinna wchodzić do strefy euro? A może o to, że Polska w ogóle nie powinna przystępować do Unii Europejskiej?

Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Co autor miał na myśli przy odpowiedzi "a"?

Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Przyznam, że pytanie to jest dosyć dziwne...Bez trudu można było wymyślić inne, bardziej interesujące Polaków.

Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Tutaj można zastanawiać się, co z kandydatami, którzy opowiadają się za jawną pomocą Ukrainie?

Podsumowując, quiz nie prezentuje się, delikatnie mówiąc, dobrze. Opinie internautów na jego temat są bardzo krytyczne. Zwracają oni uwagę, że w niektórych przypadkach przydałoby się mieć możliwość zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi. Ponadto sugerują, że quiz skłania do wybrania "poprawnych politycznie" odpowiedzi, co prowadzi do wyboru "jedynie słusznego kandydata"...