Na kogo głosować. Latarnik wyborczy i inne quizy

Latarnik Wyborczy to przydatne narzędzie dla osób zamierzających pójść na wybory prezydenckie. W Internecie znajdziecie jednak także inne quizy i serwisy, które pomagają zapoznać się z poglądami poszczególnych kandydatów. Dzięki nim sprawdzicie, z którym z nich "najbardziej Wam po drodze".

Co 5 lat w Polsce odbywają się wybory prezydenckie. Już 10 maja będziemy mogli po raz kolejny zdecydować, kto będzie przez najbliższe lata najwyższym przedstawicielem polskich władz, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Patrząc na sondaże z ostatnich tygodni, pierwsze dwa miejsca wydają się być zarezerwowane dla Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Interesująco zapowiada się walka o trzecie miejsce, do której przystąpią najprawdopodobniej Paweł Kukiz oraz Janusz Korwin Mikke. W sumie możemy jednak wybierać spośród 11 osób.

Biorąc pod uwagę, jakie wyzwania czekają Polskę w najbliższych latach (m.in. wojna na Ukrainie), wybór nowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest naprawdę bardzo ważny. Niestety kampania prezydencka w ocenie większości obserwatorów prowadzona jest na żenująco niskim poziomie (co szczególnie dotyczy liderów). Zdaniem wszystkich opcji politycznych powinniśmy jednak skorzystać z tego święta demokracji.

O fotel prezydenta będzie walczyło 10 kandydatów i kandydatka. Wśród osób deklarujących pójście do wyborów spora część jednak wciąż nie wie na kogo odda głos. Z pewnością dużą pomocą dla nich byłaby szeroka debata, lecz wiemy już, że do niej nie dojdzie.

Na szczęście niezdecydowani wyborcy mogą porównać swoje poglądy z poglądami kandydatów korzystając z Internetu. Pomocne są tutaj guizy, które pozwalają na wyłonienie kandydata myślącego na temat wielu kluczowych spraw podobnie jak ankietowany. Postanowiłem przeszukać pod ich kątem Sieć i kilku wybranym bliżej się przyjrzeć.

Quiz na stronie RadiaZet

Na pierwszy ogień wziąłem test na stronie Radia Zet: "Rozwiąż quiz! Dowiesz się, na kogo głosować". W obecnej formie oferuje on możliwość odpowiedzenia na 10 pytań dotyczących m.in. wejścia do strefy euro, pigułek "dzień po", jednomandatowych okręgów wyborczych i wojny na Ukrainie.

Dlaczego wybrałem ten quiz? Dlatego, aby pokazać, że są quizy, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy...

Przyjrzyjmy się więc dokładniej kilku wybranym pytaniom.

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Nie ma odpowiedzi "nie". Pojawia się za to tajemnicza odpowiedź "Polska nie powinna wchodzić do strefy Unii". O co mogło chodzić autorowi? Czy o to, że Polska nie powinna wchodzić do strefy euro? A może o to, że Polska w ogóle nie powinna przystępować do Unii Europejskiej?

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Co autor miał na myśli przy odpowiedzi "a"?

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Przyznam, że pytanie to jest dosyć dziwne...Bez trudu można było wymyślić inne, bardziej interesujące Polaków.

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Wybory prezydenckie 2015 - quiz

Tutaj można zastanawiać się, co z kandydatami, którzy opowiadają się za jawną pomocą Ukrainie?

Podsumowując, quiz nie prezentuje się, delikatnie mówiąc, dobrze. Opinie internautów na jego temat są bardzo krytyczne. Zwracają oni uwagę, że w niektórych przypadkach przydałoby się mieć możliwość zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi. Ponadto sugerują, że quiz skłania do wybrania "poprawnych politycznie" odpowiedzi, co prowadzi do wyboru "jedynie słusznego kandydata"...