Na księżycu Saturna może być woda!

Dane z misji Cassini wskazują na to, że na jednym z księżyców Saturna może znajdować się wewnętrzny ocean. Chodzi o księżyc Mimas.

fot. NASA

Cassini jest sondą kosmiczną nazwaną na cześć włosko-francuskiego astronoma Giovanniego Cassiniego i jest częścią misji Cassini-Huygens, która bada Saturna.

Misja jest wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Cassini została wystrzelona 15 października 1997 roku i zakończyła swoją misję 15 września 2017 roku.

Zobacz również:

  • Demencja po łagodnym przebiegu COVID-19? Oto jedno z najważniejszych badań pandemii
  • Pierwszy raz w historii statek kosmiczny dotknął Słońca!
  • NASA znalazła pierwszą planetę spoza naszej galaktyki

Niedawno w czasopiśmie Icarus został opublikowany artykuł na temat przeprowadzonych badań danych z misji Cassini. Według naukowców, na księżycu Saturna może być woda pod lodową skorupą o grubości 24-31 km. Wskazywać na to może odchylenie w osi obrotu satelity, które zostało zarejestrowane w ostatnich dniach misji.

Naukowcy uważają, że odchylenie mogło być spowodowane aktywnością geologiczną zdolną do podtrzymania wewnętrznego oceanu. Jeśli okaże się, że temperatura na księżycu Saturna jest wystarczająco wysoka, żeby zaszła interacja między wodą a skałami, naukowcy będą mogli wysunąć teorię o istnieniu życia na Mimasie.

Mimas jest siódmym pod względem wielkości księżycem Saturna i najmniejszym znanym ciałem zdolnym utrzymać kształt bliski sferycznemu (znajdującym się w równowadze hydrostatycznej) dzięki własnej grawitacji.

Polecamy: Jakie urządzenia Xiaomi warto kupić do domu?

Źródło: sputniknews.com