Na maksa

Niegdyś wyróżnikiem najdroższych laptopów była przede wszystkim technologia Centrino. Dziś to właściwie tylko więcej gigaherców i bogatsze wyposażenie. Ale już niedługo.


Niegdyś wyróżnikiem najdroższych laptopów była przede wszystkim technologia Centrino. Dziś to właściwie tylko więcej gigaherców i bogatsze wyposażenie. Ale już niedługo.

Notebooki w cenie powyżej 8000 zł to najszybsze i najbardziej zróżnicowane konstrukcje. Tu najbardziej widać podział na sprzęt superprzenośny, klasyczne maszyny mobilne i najwydajniejsze zamienniki peceta.

Jeśli ponad wszystko cenisz luz i wygodę, idealnym wyborem będą ultralekkie, malutkie laptopy z niskonapięciowymi lub typowymi procesorami Pentium M i praktycznie wszystkim, co oferują dwukrotnie większe komputery. Gdy zależy ci głównie na dużej wydajności, ale chcesz pozostawić sobie możliwość swobodnego wędrowania z notebookiem, modele oparte na Pentium M taktowanym z częstotliwością

2 GHz najlepiej spełnią swoją funkcję. A jeżeli zależy ci głównie na szybkości, natomiast mobilność laptopa ma się sprowadzać tylko do okazjonalnego przestawiania sprzętu z biurka na stół w kuchni, a praca na baterii będzie przydatna jedynie w razie chwilowego zaniku prądu, duże i ciężkie zamienniki peceta okażą się bezkonkurencyjne.

Dziś i jutro

Na maksa

Wydajność

Co znajdziesz w sprzęcie za największe pieniądze? Standardem w tej klasie cenowej jest procesor Pentium M 2 GHz lub Pentium 4 3,2-3,6 GHz, przynajmniej 512 MB RAM, układ graficzny ATI Mobility Radeon 9700 z minimum 64 MB pamięci, nagrywarka DVD, ekran panoramiczny lub o standardowych proporcjach, lecz podwyższonej rozdzielczości (np. 15 cali, 1400x1050), twardy dysk od 60 GB i dodatkowe opcje, jakich w tańszych modelach raczej nie uświadczysz, np. tuner TV.

W tym roku czeka nas jednak dość istotna rewolucja - zarówno konstrukcje mobilne, jak i zamienniki peceta przejdą kolejny etap ewolucji technologicznej. Mowa o obsłudze nowych standardów zadomowionych już w komputerach biurkowych: interfejsie Serial ATA, pamięciach DDR2 czy magistrali PCI-X. Rozwiązania te w zamiennikach pecetów zaczęto stosować jeszcze pod koniec zeszłego roku, ale na platformie mobilnej Centrino - dopiero wraz z premierą jej nowej wersji, znanej dotychczas pod kryptonimem Sonoma. Niestety, nowych technologii nie mogliśmy przetestować: notebooki oparte na stacjonarnych CPU pracują na baterii za krótko, aby pomyślnie ukończyć test programem MobileMark2002, natomiast urządzenia oparte na Sonomie nie były dostępne w chwili, gdy powstawał niniejszy artykuł.

Sonoma czy Turion?

Na maksa

Opłacalność

Odświeżone Centrino pozwala na stosowanie jeszcze szybszych podzespołów, w tym nowych wersji Pentium M z magistralą FSB 533 MHz (dotychczas 400 MHz) i maksymalnym taktowaniem 2,13 GHz. Intel obiecuje jednak, że przyrost wydajności nie odbywa się kosztem czasu pracy na bateriach, ponieważ wprowadzono dalsze udoskonalenia zarządzania energią w układach oraz zastosowano technologię oszczędzania poboru mocy przez wyświetlacz LCD (DPST 2.0).

Ponadto Sonoma wzbogaca laptopy o wielokanałowy dźwięk wysokiej jakości, oferuje też ulepszony układ graficzny, zgodny z DX9 i moduł WiFi obsługujący standardy a/b/g.

Nowe Centrino to nie jedyny wybór dla użytkowników: AMD nie zasypia gruszek w popiele i na połowę roku zapowiada pierwsze notebooki wyposażone w konkurencyjne rozwiązania oparte na procesorze Turion 64. Układ ten jest rozwinięciem Athlona 64, ale zaprojektowanym specjalnie z myślą o zastosowaniach mobilnych. Niestety, poza typowymi informacjami marketingowymi na razie nieznane są szczegóły dotyczące nowego asa AMD.

Fujitsu-Siemens Celsius H210

Na maksa
Niezwykły notebook dla niezwykłych użytkowników - profesjonalistów o wysokich wymaganiach i zasobnych portfelach.

Oznaczony symbolem H210 komputer oferuje ponadprzeciętną konfigurację: procesor Pentium M 2 GHz,wspierany przez 1 GB RAM, specjalny układ graficzny ATI Fire GL T2 ze 128 MB pamięci oraz twardy dysk 80 GB 5400 obr./min. Taki zestaw powinien zapewnić bardzo wysoką wydajność w testach, lecz w porównaniu z rezultatami rywali wyniki Celsiusa H210 uzyskane w programie MobileMark2002 nie olśniewają. Na szczęście moduł graficzny laptopa okazał się jednym z najszybszych w tej kategorii cenowej, choć tak naprawdę nasze standardowe testy narzędziami z serii 3DMark nie oddadzą jego prawdziwej mocy - kryje się ona bowiem w przetwarzaniu grafiki Open GL. W porównaniu do innych modeli z Pentium M pewnym minusem H210 jest natomiast dość krótki czas pracy na baterii, wynoszący około 220 minut.

Ostry obraz, mnogość złączy

Wydajność to jeszcze nie wszystko, czym Celsius może się pochwalić. Na uznanie zasługuje doskonałej jakości ekran 15-calowy o rozdzielczości aż 1600x1020 pikseli, dzięki któremu wyświetlane obrazy są ostre jak żyletka i bardzo szczegółowe. Do tego dochodzi bogactwo portów (wszystkie rodzaje oprócz wyjścia optycznego; ponadto gniazdo PC Card typ III), zwielokrotnione dołączanym do pakietu modułem replikatora, a tak że sieć LAN 1 Gb/s, WiFi b/g, Bluetooth i IrDA. Szkoda tylko, że napęd optyczny stanowi zwykłe combo, a czytnik kart pamięci obsługuje tylko format SD/MMC.

Dzięki bogatemu wyposażeniu, dobrej wydajności i długiej, aż 3-letniej gwarancji, H210 zajął pozycję lidera wśród najdroższych notebooków.

Informacje Fujitsu-Siemens

tel. (22) 5774700

http://www.fujitsu-siemens.com.pl

Cena12 400 zł

ICom PrestigeBook 8500

Na maksa
Gdyby nie wyjątkowo krótki czas pracy na baterii, laptop IComu byłby najwydajniejszą maszyną w teście.

Srebrny PrestigeBook 8500 sprawił nam nie lada niespodziankę, uzyskując najlepszą wydajność w MobileMark2002 w historii testów PCWK. Rzecz jest o tyle interesująca, że przewaga IComu nad resztą maszyn z identycznymi procesorami była wręcz kolosalna. Pozostałe konkurencje testowe potwierdzały, co prawda, rewelacyjną szybkość PB8500, lecz nie w aż tak dużej skali. Prawdopodobnie jednym z głównych powodów rekordowego wyniku MM2002 jest zastosowany w laptopie twardy dysk 60 GB o najwyższej dziś szybkości obrotowej - aż 7200 obr./min. Jednak rezultat testu HDD w PCMark04 zdaje się przeczyć tej teorii.

Tak czy owak, ICom ustawił poprzeczkę szybkości na poziomie nie do pokonania przez rywali. Niestety, to również gol samobójczy, bo z powodu wysokiej wydajności był również najmniej energooszczędnym notebookiem w rankingu. Dlatego ocena wydajności mobilnej IComu nie jest najwyższa.

Tani ideał

Jeśli jednak praca na akumulatorach nie jest dla ciebie najważniejszym kryterium (przecież 2,5 godziny to niemało), ten model IComu, czyli de facto Asus z serii M6N, będzie idealnym - i wyjątkowo tanim - wyborem. Oprócz najwyższej szybkości (najlepsza ocena wydajności "power" - patrz "Metodologia testów" i pełny arkusz wyników zamieszczone na płycie CD/DVD) za rewelacyjną cenę oferuje bowiem świetną konfigurację, w tym 1 GB pamięci, panoramiczny ekran o rozdzielczości 1680x1050 i szybką nagrywarkę DVD. Jedyne, co można mu wytknąć, to stary moduł WiFi Intela z obsługą wyłącznie standardu 802.11b.

Informacje ICom

tel. (81) 7498511

http://www.icom-computer.pl

Cena8000 zł