Na mobilnej ścieżce

Chcesz mieć niedrogi palmtop? Masz zamiar kupić wydajny komputer naręczny z systemem Windows Mobile? Proszę bardzo, właściwego wyboru z pewnością dokonasz po przeczytaniu tego testu.


Chcesz mieć niedrogi palmtop? Masz zamiar kupić wydajny komputer naręczny z systemem Windows Mobile? Proszę bardzo, właściwego wyboru z pewnością dokonasz po przeczytaniu tego testu.

Dlaczego tak szczegółowo porównujemy palmtopy z systemem Windows Mobile, a mniej miejsca poświęciliśmy pracującym z Palm OS? Ponieważ to właśnie dzięki komputerom naręcznym z systemem Microsoftu można mówić o ogromnym postępie w dziedzinie palmtopów. Urządzenia firmy PalmOne jedynie próbują doganiać rozwiązania Asusa, Fujitsu-Siemensa czy HP, wyjątkiem jest jakość wyświetlacza, który w produktach PalmOne był zawsze najwyższych lotów. Od wielu lat Palm, a obecnie PalmOne (nowo powstała jednostka Palma, zajmująca się sprzętem) nie wprowadził niczego nowego i stosuje znane już technologie. Mało tego, z nieoficjalnych informacji wynika, że w najbliższym czasie w palmtopach z telefonem komórkowym firmy PalmOne (najprawdopodobniej chodzi o serię Treo) instalowany będzie nie Palm OS, a system Windows Mobile! Ta informacja dowodzi, w jak ciężkiej sytuacji znajdzie się wkrótce Palm Source, tworzący system operacyjny Palm OS.

Zostańmy przy wygranych, do których należy kolejny ruch. Producenci nie zasypują gruszek w popiele i w komputerach naręcznych stosują nowoczesne i wyrafinowane rozwiązania technologiczne.

Po pierwsze procesor

Procesor Intel X-Scale PXA-255 lub nowszy taktowany z częstotliwością 400 MHz to już standard dla przeciętnego palmtopa. Jednostki mniej wydajne stosuje się właściwie tylko tam, gdzie kluczowa okazuje się długość pracy na baterii, jak w Mio 168 / Optimus OPTIpad 300 GPS.

Wspomniane 400 MHz to nie jest już szczyt możliwości, ponieważ w testowanych palmtopach firmy Fujitsu-Siemens i Asus wykorzystały procesory taktowane z częstotliwością 520 MHz, a na horyzoncie pojawiły się komputery naręczne HP i Dell z procesorami 640 MHz.

Standardowa pojemność pamięci RAM w palmtopach to 64 MB, ale są i urządzenia ze 128 MB. Każdy nowy komputer naręczny pozwala na rozbudowę pamięci przynajmniej za pomocą kart SD. Niektóre dysponują również czytnikami kart Compact Flash, wychodzących powoli z użytku jako nośniki danych dla komputerów naręcznych, nadal jednak poprzez port Compact Flash podłączyć można m. in. specjalnie skonstruowany GPS czy aparat cyfrowy. Wybór jest znacznie większy niż w wypadku urządzeń dołączanych przez port SD.

Palmtop, jako komputer niezwykle mobilny, musi się komunikować bezprzewodowo z innymi urządzeniami. Dlatego w najbardziej rozbudowanych modelach instalowane są moduły do komunikacji przez Bluetooth czy WLAN. Często jednak zamiast nich wykorzystuje się port IrDA. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle popularny w telefonach komórkowych, notebookach, a czasem stosowany również w drukarkach. Często z powodu niekompatybilności bądź niełatwej konfiguracji Bluetooth wysyła się zdjęcia lub inne pliki, korzystając nie z nowatorskich technologii, ale starego, poczciwego portu IrDA.

Po drugie ekran

Po wielu latach pracy na palmtopie z systemem Pocket PC w rozdzielczości 240x320 pikseli i zazdroszczenia posiadaczom komputerów kieszonkowych PalmOne doskonałych ekranów, kończy się poczucie niższości. Najwięksi producenci zaczynają stosować ekrany pracujące w trybie VGA. Zalety są niepodważalne - czytelniejszy i ostrzejszy obraz oraz więcej informacji mieszczących się na wyświetlaczu. Nareszcie zawartość ekranu można obrócić o 90 stopni i trzymając palmtop w pozycji horyzontalnej, dużo wygodniej przeglądać np. strony internetowe. Niestety, nie wszystkie aplikacje mogą pracować w tym trybie, a co gorsza, tylko nowe programy, przeznaczone do palmtopów z matrycą VGA, wykorzystują wysoką rozdzielczość. Analizując jednak najnowsze programy i biorąc pod uwagę ich liczbę, można dojść do wniosku, że w ciągu pół roku większość najważniejszych aplikacji do palmtopów będzie pracować w trybie VGA.

Niestety, wyższa rozdzielczość powoduje spadek wydajności w teście grafiki, co łatwo zauważyć, przeglądając tabelę z wynikami testów. Producenci znaleźli jednak radę na to i w najnowszych modelach mają zamiar wykorzystać akceleratory grafiki 2D/3D Intela, ATI oraz nVIDII. Warto, aby pomyśleli również o wydłużeniu czasu pracy baterii, bo w wypadku komputerów naręcznych z ekranem VGA jest on bardzo krótki.

Po co palmtop?

Doskonale spisze się jako edytor tekstu, mobilny klient poczty elektronicznej i podręczna przeglądarka WWW . Dzięki dołączanym klawiaturom nawet napisanie długiego artykułu nie jest problemem. Z pewnością palmtop połączony z GPS-em i z wgraną AutoMapą stanowić będzie najmniejszy i najlepszy system nawigacyjny przeznaczony na polskie drogi. To dzięki AutoMapie sprzedaż palmtopów wzrosła tak bardzo w ostatnim okresie czasu.

Wykorzystując mobilną wersję Skype, przez palmtop porozmawiasz również w technologii VoIP oraz WLAN.

Nie wolno zapominać, że choć dla wielu osób komputer naręczny stanowi źródło rozrywki lub pomoc w podróży, to dla ogromnej liczby ludzi jest profesjonalnym narzędziem pracy. Właśnie w tym celu przeprowadziliśmy tak szczegółowe testy wydajności, korzystając z najbardziej renomowanego narzędzia - Spb Benchmark.

HP iPAQ 6340

iPAQ 6340 to palmfon o największych możliwościach ze wszystkich palmtopów z modułem telefonicznym.

Na mobilnej ścieżce
Moduł telefoniczny pracować może aż w czterech częstotliwościach: 800/900/1800/1900 MHz. Rozmowę prowadzi się, wykorzystując wbudowany mikrofon i głośnik lub dołączony zestaw słuchawkowy. Ponieważ iPAQ 6340 dysponuje modułem Bluetooth, podłączysz też do niego bezprzewodową słuchawkę. Oprócz Bluetooth w urządzeniu firmy HP wykorzystano WLAN, a jego konfigurację dzięki specjalnemu programowi bardzo uproszczono. Tak więc iPAQ dysponuje wszelkimi oferowanymi obecnie modułami do komunikacji.

Rekord

HP zastosowało procesor OMAP 1510 168 MHz, mniej wydajny, ale za to bardzo energooszczędny. Jeżeli dodać do tego bardzo pojemną baterię, to otrzymamy urządzenie, które uzyskało najlepszy czas w teście pracy na akumulatorze - 482 minuty nieprzerwanego działania! Chcąc wydłużyć czas czuwania palmtopa, z poziomu systemu można zarezerwować część zasobów akumulatora, aby iPAQ 6340 oczekiwał np. na połączenie nawet przez cztery dni.

Opisywany model nie jest jednak idealny. Po pierwsze, nie odczytuje filmów zapisanych w standardowym dla MMS-ów formacie 3gpp, po drugie, aby wyjąć z niego kartę SIM, trzeba wyciągnąć baterię.

Złego słowa nie da się już powiedzieć o wyposażeniu dołączonym do palmtopa. W jego skład wchodzą m.in.: dołączana klawiatura, futerał i zestaw słuchawkowy.

O ile zestaw słuchawkowy czy futerał to obecnie standard, o tyle klawiatura nie jest częstym dodatkiem do komputera naręcznego. Ta, w którą wyposażono omawiany model, choć niewielka, pozwala wpisywać teksty o wiele wygodniej niż rysikiem.

Informacje HP

http://www.hp.pl

tel. 0-801522622

Cena 3556 zł