Na odcisk palca

Przyszłość systemów zabezpieczeń i weryfikacji należy do urządzeniach biometrycznych. Już niedługo zamki w drzwiach naszych mieszkań czy samochodów będą reagowały na głos lub linie papilarne.

Motorola, trzeci z największych na świecie wytwórców procesorów, jest jednym ze światowych liderów w rozwijaniu systemów do identyfikacji personalnej. Firma niedawno wyprodukowała specjalny chipset, służący do budowy urządzeń rozpoznających użytkowników na podstawie linii papilarnych. Pozwala to między innymi na logowanie się do komputerów bez potrzeby wprowadzania hasła z klawiatury.

Przedstawiciele Motoroli mają nadzieję, iż technologia ta znajdzie zastosowanie w telefonach komórkowych i przemyśle motoryzacyjnym. Telefony odczytujące linie papilarne użytkowników pozwolą na lepsze zabezpieczenie tych urządzeń przed kradzieżą. Tak zabezpieczony aparat komórkowy stałby się bezużyteczny dla złodzieja. Zastosowanie systemów biometrycznych w samochodach mogłoby pozwolić na wyeliminowanie tradycyjnych kluczyków. Auto rozpozna kierowcę na podstawie jego linii papilarnych, otworzy drzwi, a także automatycznie dostosuję do kierowcy ustawienia foteli i lusterek.

Wstępne analizy International Data Group wskazują na to, iż w 1999 r. sprzedaż prostych urządzeń biometrycznych osiągnęła wartość 50 mln USD. Motorola przewiduje natomiast, że do roku 2001 rynek ten osiągnie obroty rzędu 1 mld USD.

Więcej informacji: www.news.com