Na orbicie pojawi się komercyjna, nadmuchiwana stacja kosmiczna

Amerykański koncern zbrojeniowy planuje budowę statku Starlab, który zajmie miejsce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na orbicie pojawi się komercyjna, nadmuchiwana stacja kosmiczna

Komercyjna stacja kosmiczna Starlab / Nanoracks

Lockheed Martin, jeden z wielkiej piątki amerykańskiego przemysłu obronnego, oraz firmy kosmiczne Nanoracks i Voyager Space, podjęły współpracę w celu zbudowania pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej z załogą. W połowie nadmuchiwana platforma o nazwie Starlab ma być dostępna dla rządu USA oraz przemysłu prywatnego.

Starlab ma zostać uruchomiona do 2027 roku, czyli trzy lata przed wycofaniem i likwidacją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prywatne firmy mają zapewnić wymianę przed tą datą w ramach projektu NASA Commercial Low-Earth Orbit Destination (CLD). Stacja będzie kontynuowała amerykańską obecność w kosmosie podczas, gdy Chiny będą realizować swój własny program lotów kosmicznych.

W obecnej wersji platforma składa się z dużego nadmuchiwanego modułu mieszkaniowego i metalowego węzła dokującego. Ma objętość 340 m3 i posiada cztery panele słoneczne o łącznej mocy 60 kW. Regeneracyjny system kontroli środowiska i podtrzymywania życia (ECLSS) będzie wspierać stałą załogę składającą się z czterech astronautów i gości. Pojawi się również ramię robota do obsługi statków towarowych czy zewnętrznych eksperymentów.

Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny w Lockheed Martin dodaje:

Duże doświadczenie Lockheed Martin w budowaniu złożonych statków kosmicznych i systemów, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i wiedzą finansową Voyagera, pozwala naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie napędzać naszą wizję przyszłości.

Zobacz także: Oto najlepsze firmy na świecie

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: