Na orbicie pojawi się komercyjna, nadmuchiwana stacja kosmiczna
-
- 22.10.2021, godz. 12:08
Amerykański koncern zbrojeniowy planuje budowę statku Starlab, który zajmie miejsce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Komercyjna stacja kosmiczna Starlab / Nanoracks
Lockheed Martin, jeden z wielkiej piątki amerykańskiego przemysłu obronnego, oraz firmy kosmiczne Nanoracks i Voyager Space, podjęły współpracę w celu zbudowania pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej z załogą. W połowie nadmuchiwana platforma o nazwie Starlab ma być dostępna dla rządu USA oraz przemysłu prywatnego.
Starlab ma zostać uruchomiona do 2027 roku, czyli trzy lata przed wycofaniem i likwidacją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prywatne firmy mają zapewnić wymianę przed tą datą w ramach projektu NASA Commercial Low-Earth Orbit Destination (CLD). Stacja będzie kontynuowała amerykańską obecność w kosmosie podczas, gdy Chiny będą realizować swój własny program lotów kosmicznych.
W obecnej wersji platforma składa się z dużego nadmuchiwanego modułu mieszkaniowego i metalowego węzła dokującego. Ma objętość 340 m3 i posiada cztery panele słoneczne o łącznej mocy 60 kW. Regeneracyjny system kontroli środowiska i podtrzymywania życia (ECLSS) będzie wspierać stałą załogę składającą się z czterech astronautów i gości. Pojawi się również ramię robota do obsługi statków towarowych czy zewnętrznych eksperymentów.
Lisa Callahan, wiceprezes i dyrektor generalny w Lockheed Martin dodaje:
Duże doświadczenie Lockheed Martin w budowaniu złożonych statków kosmicznych i systemów, w połączeniu z komercyjnymi innowacjami biznesowymi Nanoracks i wiedzą finansową Voyagera, pozwala naszemu zespołowi stworzyć stację kosmiczną zorientowaną na klienta, która będzie napędzać naszą wizję przyszłości.
Zobacz także: Oto najlepsze firmy na świecie
Źródło: newatlas.com