Na palmy!

Wśród dzisiejszych palmtopów każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci oferują pełny zakres urządzeń - od tanich organizerów po komunikatory łączące cechy PDA z telefonem GSM. Przyjrzeliśmy się 12 modelom, by wyszukać najlepsze.

Wśród dzisiejszych palmtopów każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci oferują pełny zakres urządzeń - od tanich organizerów po komunikatory łączące cechy PDA z telefonem GSM. Przyjrzeliśmy się 12 modelom, by wyszukać najlepsze.

Najnowsze palmtopy z systemem to już niemal miniaturowe pecety, ale ich ceny dochodzące do 4000 zł mogą przyprawić o zawrót głowy i dziurę w portfelu. Na szczęście nie trzeba wydawać wszystkich oszczędności na lepsze zorganizowanie swego życia, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo prostszych, tańszych urządzeń, które zadowolą użytkowników niepotrzebujących zaawansowanych funkcji. Dla lepszego zobrazowania sytuacji podzieliliśmy palmtopy na trzy kategorie: podstawową, zaawansowaną i hybrydową - nową odmianę produktów, łączącą funkcjonalność organizera z telefonem komórkowym (tzw. komunikatory). Ta ostatnia grupa ma zapewnić wszystko co niezbędne do pozostawania w kontakcie ze światem, ale póki co, prawdziwie wielozadaniowe urządzenia nie spełniają w stu procentach oczekiwań użytkowników.

Od czasu naszego porównania 16 urządzeń przenośnych sprzed roku (PCWK 2/01, str. 76) wiele się zmieniło: spośród przetestowanych wówczas 11 typowych palmtopów (bez klawiatury) dziś dostępne są jedynie 3 modele - i to z wyprzedaży. Pozostałe zastąpiono nowszymi wersjami albo wycofano.

Sami producenci w zeszłym roku doświadczyli poważnych zmian na rynku PDA: według badań przeprowadzonych przez NPD Techworld udział firmy Palm spadł do 58 procent z 71 procent z roku 2000.

Dwa systemy, dwa światy

Ogólnie rzecz biorąc, z urządzeń Pocket PC i Palm te drugie są tańszą i prostszą alternatywą, więc w niniejszym przeglądzie większość z nich znalazła się w kategorii podstawowej. Gdy pisaliśmy ten artykuł, Palm wprowadził model wyższej klasy, m515 (patrz Aktualności), a w styczniu na amerykańskim rynku zadebiutował i705, pozwalający na bezprzewodowe korzystanie z poczty elektronicznej.

Palmtopy Pocket PC wciąż górują pod względem użyteczności: mają więcej wbudowanych funkcji, w tym odtwarzanie cyfrowego dźwięku i obrazu. Microsoft Pocket PC 2002 zawiera kieszonkowe wersje programów takich jak Microsoft Word. Niemniej jednak Palm twierdzi, że do palmtopów z Palm OS jest więcej aplikacji niż do Pocket PC. Dla polskich użytkowników ważnym argumentem za Palm OS jest jego pełna polonizacja, podczas gdy do urządzeń Pocket PC trzeba dokupić dodatkowe oprogramowanie, które oferuje polskie czcionki, menu systemu i aplikacji (do urządzeń HP i Casio dodawane bezpłatnie).

Urządzenia Pocket PC mają więcej pamięci (do 64 MB), lecz sam system operacyjny wymaga do działania więcej pamięci niż Palm OS. Oferują też cztery metody wprowadzania danych, w tym aplikację rozpoznawania pisma ręcznego Transcriber oraz Block Recognizer, aplikację rozpoznawania znaków, zbliżoną do Graffiti z Palma.

Z drugiej strony, większość palmtopów opartych na Palmie lepiej wykorzystuje baterie. Podczas gdy PDA z Pocket PC wciąż wymagają codziennego ładowania, urządzenia typu Palm z szarym wyświetlaczem mogą działać dniami lub tygodniami, zanim trzeba będzie wymienić baterie lub doładować akumulatorki.

Tylko to, co potrzebne

Podstawowe palmtopy

Liczysz się z groszem? To automatycznie eliminuje nowe Pocket PC za 3500 zł. Ale głowa do góry: jeśli zadowolisz się ekranem monochromatycznym i nie potrzebujesz bajeranckich funkcji multimedialnych, doskonałym wyborem będzie Handspring Visor Neo za 1250 zł.

Handspring Visor Neo

Świetny asystent cyfrowy dla oszczędnych, mający 8 MB pamięci, przezroczystą obudowę dostępną w pięciu kolorach, przez którą widać elektronikę, oraz gniazdo rozszerzeń Handspring Springboard. Gniazdo może pomieścić dodatkowe gadżety typu , modem bezprzewodowy czy odbiornik GPS, chociaż te dodatki kosztują zwykle więcej niż odpowiedniki w wersji CompactFlash.

Ekran o 16 stopniach szarości jest czytelny zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz dzięki wysokiej kontrastowości i mocnemu podświetleniu. Neo wykorzystuje dwie baterie AAA ("mikropaluszki").

Informacje MDS www.imc.handspring.pl

Cena 1250 zł

Handspring Visor Pro

Visor Pro jest nieznacznie ulepszoną wersją Neo, oferującą większą pamięć (16 MB) i wewnętrzny akumulator, ładowany przez podstawkę USB. Różni się też srebrną obudową i nakładaną pokrywką. Wśród standardowych cech Visora, oprócz gniazda rozszerzeń Springboard, jest opcja alarmu diodą LED oraz podświetlany, bardzo kontrastowy ekran z 16 stopniami szarości.

Informacje MDS www.imc.handspring.pl

Cena 1530 zł

Palm m125

Dzięki zaokrąglonym liniom Palm m125 wygląda bardzo ładnie. Oprócz podstawki synchronizacyjnej na USB m125 oferuje gniazdo rozszerzeń Secure Digital. Jeśli wolałbyś wydać mniej za urządzenie tej klasy, producent proponuje tańszy model m105 za 850 zł, lecz pozbawiony gniazda Secure Digital, wykorzystujący starszą wersję systemu Palm OS (3.5 zamiast 4.0) i wyposażony w podstawkę synchronizującą na port szeregowy. Wraz z dwiema bateriami AAA m125 waży tylko 161 g. Wbudowana odchylana pokrywka ma wizjer do sprawdzania czasu bez otwierania obudowy.

Wśród dodatkowego oprogramowania znalazło się narzędzie do rejestracji pisma ręcznego (ale nie rozpoznawania), do sporządzania notatek, a także aplikacja DataViz Documents to Go do oglądania i edycji plików Worda i Excela. Jest też program MGI Photosuite, umożliwiający przeglądanie oraz edycję obrazków i filmów - lecz mając jedynie 8 MB pamięci do dyspozycji, filmy muszą być raczej krótkie.

Ekran m125 jest niewielki: 1,6x1,6 cala to najmniejszy wyświetlacz pośród testowanych palmtopów. Chociaż wygląda stylowo, nie dorównuje temu z Handspringa Neo.

Informacje Scientific www.scientific.com.pl

b 1300 zł

Więcej mocy i koloru

Zaawansowane palmtopy

Jeśli chcesz kieszonkowego asystenta z kolorem, możliwością odtwarzania cyfrowego dźwięku, lepszym oprogramowaniem i liczniejszymi opcjami rozbudowy, sprawdź palmtopy z kategorii zaawansowanych. Naszym typem jest Cassiopeia E-200 za 3990 zł. Spodobały nam się jej dwa gniazda rozszerzeń i wyjmowana bateria. Compaq iPaq H3850 niewiele ustępuje Cassiopei, oferując większy ekran i mnóstwo oprogramowania.