Na pamięci typu DDR4 w komputerach i tabletach poczekamy do 2015 roku

W przypadku nowoczesnych komputerów i tabletów nadal spotykamy się z pamięcią RAM typu DDR3, która obecna jest na rynku od kilku ładnych lat. W przyszłym roku jego następca, czyli RAM oznaczony DDR4 ma trafić do rozwiązań serwerowych, ale wszystko wskazuje na to, że urządzenia przeznaczone dla konsumentów skorzystają z tego standardu dopiero rok później.

Pamięć typu DDR4 ma przynieść użytkownikom korzyści w postaci dwa razy lepszej wydajności, dwa razy większej maksymalnej pojemności dla pojedynczej kości (16 GB) oraz zmniejszonego zapotrzebowania na energię. Oszczędność prądu ma wynieść od 20 do 40% względem poprzedniej generacji, co jest bardzo istotną rzeczą w przypadku sprzętów działających na baterii.

Zmiana pamięci RAM z DDR3 na DDR4 nie będzie polegać na wymianie wyłącznie kości, a konieczna będzie zmiana całej płyty głównej na wspierającą nowy standard. Intel i AMD już teraz planują wspieranie nowego standardu, ale nie ma co spodziewać się jego szybkiej adopcji. W przypadku Intela wsparcie dla DDR4 zaoferuje dopiero linia procesorów Broadwell, która ma trafić na rynek dopiero w drugiej połowie 2014 roku, a w dodatku nie wszystkie układy będą wspierać nowy typ pamięci.

Na pamięci typu DDR4 w komputerach i tabletach poczekamy do 2015 roku

Pamięć RAM jest jednym z kluczowych elementów komputera. Ale jaka pojemność jest konieczna?

Intel już teraz zapowiada, że DDR4 ma zostać użyte najpierw w rozwiązaniach serwerowych, a dopiero rok później trafić do urządzeń przeznaczonych dla konsumentów. Tak samo w przypadku AMD wsparcie DDR4 zostanie dodane w pierwszej kolejności również w przypadku serwerów, dla procesorów oznaczonych Opteron.

Zobacz również:

  • Pamięć DDR3 nie znika - wręcz przeciwnie
  • Jak zainstalować pamięć RAM w komputerze. Poradnik dla początkujących.
  • DDR5 - wszystko co już wiemy o nowych pamięciach