Na papierze i w Internecie

Ilość programów, przy pomocy których można przygotować do druku drobne publikacje (ulotki, ogłoszenia, biuletyny) jest ogromna...

Ilość programów, przy pomocy których można przygotować do druku drobne publikacje (ulotki, ogłoszenia, biuletyny) jest ogromna.

Jeżeli nie drukujemy codziennej gazety dla tysięcy czytelników lub nie chcemy własnym sumptem wydać tomiku poezji, to możemy zapomnieć o dużych, profesjonalnych, drogich systemach DTP. Na dobrą sprawę mógłby wystarczyć zwykły edytor tekstów z najprostszymi funkcjami: modyfikacja czcionki, obramowanie strony i wklejenie stosownego klipartu. Jeżeli jednak często przychodzi nam przygotowywać tego typu drobiazgi, warto może zastanowić się nad programem do domowego DTP.

Pakiet Home Publishing Suite 99 to dwie aplikacje, które powinny wystarczyć do zaprojektowania efektownej ulotki lub ogłoszenia. Na pięciu płytach CD-ROM znajduje się Picture It! oraz Home Publishing, oba opatrzone numerem 99. Co możemy zrobić przy pomocy tych dwóch programów, czego nie uda nam się dokonać przy pomocy tradycyjnych edytorów?

Picture It! jest programem przeznaczonym głównie do obróbki i fotoretuszu zdjęć, nie wyczerpuje to jednak jego możliwości. Po zeskanowaniu zdjęcia (lub ściągnięciu go wprost z aparatu cyfrowego) możemy poprawić wygląd naszego dzieła, przy czym dostępne opcje nie odbiegają znacząco od już znanych. Możemy więc zmienić jasność i kontrast obrazka, zmodyfikować kolorystkę, wyostrzyć kontury, usunąć zakłócenia obrazu i "brud" a nawet usunąć efekt "czerwonych oczu". Oprócz zwykłego retuszu obrazka mamy do dyspozycji ciekawą opcję: możemy dokonywać zmian na wybranych obszarach zdjęcia, korzystając ze specjalnych pędzli, które nie zostawiają, co prawda, śladu w postaci kolorowego paska, ale za to dokonują zmiany jasności, kontrastu, nasycenia kolorów itp. Narzędzie to jest bardzo przydatne np. gdy mamy ładne kolorystycznie zdjęcie, tylko... twarze ludzi sa zielone. Możemy nawet "odnowić" zdjęcia, poprawiając jakość starego i niewyraźnego wizerunku.

Kolaże z kilku obrazków tworzone za pomocą efektów specjalnych np. przenikania, zmiany ostrości, deformacji kształtu i wielu innych to duża twórcza radość,. Możliwe jest także rysowanie po zdjęciu przy użyciu "zwyczajnych" pędzli oraz ozdobienie rysunku tekstem lub obramowaniem.

Oprócz zwykłej obróbki zdjęć Picture It! umożliwia także szybkie i przyjemne tworzenie pocztówek, kalendarzy, wizytówek, a nawet okładek czasopism czy... banknotów z "portretem" zmienionym na nasze własne zdjęcie.

Należy zwrócić uwagę na ciekawy i nowatorski interfejs użytkownika. Program nie posiada właściwie znanego dobrze górnego paska menu (jest tam tylko jedna pozycja: Help). Aplikacja jest przeznaczona dla całej rodziny (jak kino familijne) - stąd też kolorowe przyciski, dźwięki po kliknięciu każdego właściwie punktu ekranu i pomoc na każdym kroku. Niestety, nie obyło się bez drobnych potknięć. Niektóre opcje nie są aż tak przyjazne, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Szczególnie niewygodne jest... odszukanie i wczytanie pliku graficznego z dysku!

Drugim programem należącym do pakietu jest Home Publishing. Aplikacja ta pozwala na stworzenie wielu typowych "drobnych publikacji", czyli np. ogłoszeń, wizytówek, papeterii a także różnego typu publikacji na użytek poczty elektronicznej - pocztówek i kart okolicznościowych ozdobionych animacjami i muzyką.

Program umożliwia szybkie przygotowanie jednego z wielu typów małych publikacji. Duża ilość gotowych szablonów jest ułatwieniem - wystarczy tylko pozmieniać napisy i dostosować pewne elementy. Możemy wybrać jeden z ogólnych typów dokumentu, jaki chcemy utworzyć (papierowy, elektroniczny, a może na specjalną okazję?) a następnie wybrać bardziej szczegółowy rodzaj publikacji, np. kartkę imieninową, ogłoszenie, biuletyn, papeterię, stronę WWW, pocztówkę do wysłania przez e-mail, a nawet zestaw na przyjęcie: zaproszenia, wizytówki, papierowe czapeczki itd. A zaczynamy od zupełnie pustej kartki.

Na uwagę zasługuje możliwość przygotowania wielu ciekawych publikacji sieciowych - na dobrą sprawę znacznie częściej publikujemy coś w Sieci, niż na papierze. Home Publishing ma na tyle sprawne narzędzia, że może służyć jako edytor stron WWW. Nie stworzymy za jego pomocą strony obsługującej bazy danych, ale przygotowanie prostej strony domowej powinno się udać - przynajmniej w części graficznej.

Oba programy dostępne są w wersji angielskiej, co oznacza, że nie są do końca "prorodzinne" w polskich warunkach, gdyż wymagają minimalnej chociaż znajomości języka angielskiego. Na szczęście nie ma większych problemów z użyciem polskich liter w obu aplikacjach - trzeba tylko wybrać odpowiednią czcionkę. Nawet tworzony w Picture It! 99 Kalendarz (według szablonu) posiada od razu polskie dni tygodnia i nazwy miesięcy (Home Publishing 99 tworzy, niestety, kalendarze z angielskimi napisami). Ten ostatni program może także przysporzyć kłopotów innego rodzaju. Zdarza się, że program instalacyjny Home Publishing 99 po zakończeniu kopiowania plików spowoduje częściowe zniszczenie zawartości twardego dysku (jeżeli wybierzemy opcję zresetowania komputera zaraz po skopiowaniu aplikacji), w tym zamazanie boot sektora! Na szczęście właściwe aplikacje pozbawione są tego typu niespodzianek. Szkoda, że do programów nie były dołączone instrukcje. W samych aplikacjach nie ma problemu z uzyskaniem pomocy, ale wielu użytkowników preferuje korzystanie z papierowych podręczników obsługi.