"Na piękne oczy czy na gębę?" - zdjęcia reagujące na ludzką mimikę

Technologia opracowana przez amerykańsko-angielski zespół naukowców pozwala cyfrowemu obrazowi rozpoznać stan emocjonalny oglądającego i w zależności od tego modyfikować wygląd.

Technologia została opracowana przez naukowców z uniwersytetów w Bath i Bostonie. Jej działanie polega na tym, iż cyfrowa fotografia imituje obraz namalowany farbą olejną. Nad zdjęciem umieszczona jest kamera, która rejestruje wyrazy twarzy oglądających grafikę. Informacje te są następnie analizowane przez specjalnie w tym celu stworzone oprogramowanie komputerowe, które bada m.in. określone cechy ludzkiej mimiki, takie jak ułożenie ust, brwi czy oczu.

"Na piękne oczy czy na gębę?" - zdjęcia reagujące na ludzką mimikę

Zdjęcia cyfrowe rozpoznające ludzkie emocje (źródło: BBC)

Widz oglądający obraz z wyrazem złości na twarzy ujrzy ciemniejsze barwy odzwierciedlone mocniejszymi pociągnięciami pędzla, osoba, na której twarzy rysować się będzie zadowolenie, ujrzy obraz w stonowanej, cieplejszej kolorystyce. Naukowcy wsparli się również wiedzą psychologiczną - na tej podstawie określono, jakie zmiany w wyglądzie obrazu należy przypisać określonym stanom emocjonalnym widza.

Swoje osiągnięcie badacze zaprezentowali na odbywającej się we francuskim mieście Annecy konferencji Non-Photorealistic Animation and Rendering.