Na płaskim ekranie

Za naprawdę niewielkie pieniądze można wyposażyć szkołę w porządne monitory. Doradzamy, jak wybrać dobre i energooszczędne LCD dla uczniów i nauczycieli.


Indywidualnemu użytkownikowi energooszczędność monitora może wydawać się mało istotna. Jednak w dużej instytucji, jaką jest szkoła, przekłada się ona na realne oszczędności. Ale to tylko jedna z cech wyświetlacza LCD, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem. Inne to np. ergonomia czy jakość matrycy (chodzi głównie o wierność odwzorowania barw i kąt widzenia - bardzo istotny parametr w warunkach, gdy z monitora korzysta kilka osób jednocześnie).

Wygoda użytkowania

Uczeń powinien mieć możliwość pracy przy komputerze w warunkach, które zapewnią mu wygodę i zdrowie (szczególnie oczu i kręgosłupa). Istotną cechą monitora LCD jest zatem jego ergonomia, o której decydują m.in. możliwość swobodnego regulowania wysokości panelu czy obracania go na boki. Istotne jest także, aby monitor w razie potrzeby można było zawiesić na ścianie. W tym celu przed jego zakupem warto sprawdzić, czy ma otwory montażowe zgodne ze standardem VESA. Zdecydowana większość monitorów jest w nie wyposażona. Warto także zwrócić uwagę na uchwyty bądź maskownice pozwalające na ukrycie okablowania.

Prąd pod kontrolą

Na płaskim ekranie

NEC MultiSync EA231WMi to pierwszy na świecie monitor w formacie 16:9 wyposażony w panel IPS oraz display port.

Wydawałoby się, że monitory o takich samych przekątnych ekranu będą potrzebowały do pracy podobnych ilości energii. Laboratoryjne pomiary wykazują jednak znaczące różnice w poborze mocy porównywalnych modeli różnych producentów. Pobór mocy w stanie spoczynku można właściwie pominąć - nowoczesne panele pobierają najczęściej nie więcej niż 0,5-1 W mocy. Istotne różnice pojawiają się natomiast podczas pracy.

W większości monitorów LCD do podświetlania obrazu stosuje się lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), którymi bardzo trudno jest równomiernie podświetlić całą powierzchnię matrycy. W nowszych modelach wykorzystuje się energooszczędne diody LED. Koszt eksploatacji takiego monitora jest o 30-40% niższy niż wyposażonego w tradycyjne CCFL. Zaletą diod LED jest także możliwość budowy bardzo cienkich monitorów, charakteryzujących się atrakcyjnym wzornictwem. W rezultacie monitory takie wydają się wręcz wymarzone do instalacji w szkołach. Nie tylko pozwolą na zmniejszenie rachunków za energię, lecz także będą bardziej trwałe (diody LED mają dłuższą trwałość niż tradycyjne świetlówki) i dzięki mniejszym obudowom zajmą mniej miejsca na biurkach.

Jak duży monitor kupić?

Radzimy postawić na monitory panoramiczne z ekranami o przekątnej nie mniejszej niż 20 cali. 20-calowe, podobnie jak większe 22-calowe modele charakteryzuje rozdzielczość 1680 x 1050 lub 1920 x 1080 pikseli, a 24-27-calowe - 1920 x 1080 lub 1920 x 1200 pikseli. Ceny dużych monitorów spadły już do takiego poziomu, że nie będzie problemów ze znalezieniem produktu o dobrej jakości obrazu i wysokiej rozdzielczości w atrakcyjnej cenie.

Do pracy z tekstem

Technologia Twisted Nematic (TN) najczęściej stosowana jest w tanich modelach. Matryce tego typu nie najlepiej reprodukują barwy, mają jednak również mocne strony. Po pierwsze, gwarantują krótki czas reakcji, w najnowszych modelach - nawet 2 ms. Mowa tu o przetworzeniu kolorów szary-biały-szary, bo w przypadku innych czas zdecydowanie się wydłuży. Producenci odnoszą się jednak najczęściej właśnie do reakcji przejść czarno-białych, dlatego podajemy taką wartość, aby ukazać różnice pomiędzy wyświetlaczami LCD. Największą wadą matryc TN jest stosunkowo wąski kąt widzenia, rzeczywiste 120-140 stopni w obu płaszczyznach uznaje się w ich wypadku za dobry wynik. Drugi minus to słabsze niż w modelach z matrycami innego typu (omawiamy poniżej) oddanie barw. Panele tego typu nie nadają się do zastosowań profesjonalnych (mamy na myśli głównie pracę z grafiką), jednak z racji niskiej ceny i wspomnianego krótkiego czasu reakcji sprawdzą się w grach i podczas oglądania dynamicznych materiałów wideo. W pracowni szkolnej w zupełności wystarczą do standardowych zadań, czyli np. do pracy z aplikacjami biurowymi.

EIZO FLEXSCAN EV2313W

Mistrz oszczędności

Na płaskim ekranie

EIZO FLEXSCAN EV2313W

EV2313W jest monitorem panoramicznym przeznaczonym do zastosowań domowych lub biurowych. Wyposażony jest w panel typu TN o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i przekątnej 23 cale. Matryca jest krawędziowo podświetlana białymi diodami LED, co sprzyja oszczędności energii - po kalibracji ograniczającej poziom jasności do ok. 150 cd/m2 monitor zużywa zaledwie 22,6 W! To tylko 60-70% poboru podobnego panelu wykorzystującego lampy CCFL. Gniazda to D-Sub oraz DVI i najnowszy DisplayPort.

EIZO, podobnie jak NEC, w dalszym ciągu oferuje wzornictwo proste, bez ozdobników. Monitor jest dobrze dopracowany pod względem ergonomii. Można go podnosić, obracać i pochylać. Dzięki zastosowaniu podświetlenia ledowego konstruktorzy zredukowali grubość obudowy - jest o 48% cieńszy od starszych odpowiedników CCFL i 41% od nich lżejszy. Jedyne, co nie zachwyca to stosunkowo słaby kontrast. Nasze pomiary wykazały, że wynosi 390:1, podczas gdy monitory konkurencji mogą pochwalić się kontrastem rzędu 600:1.

Pełen czujników

Na płaskim ekranie

Werdykt PC World

Na przedniej części obudowy umieszczono czujnik światła, który dostosowuje jasność panelu do panujących warunków oświetleniowych - automatyka ma zapewniać optymalne dla użytkownika ustawienia. Rozwiązanie ma też zmniejszać zmęczenie oczu i obniżyć zużycie energii. Czujnik obecności użytkownika przed monitorem - "EcoView Sense" przełącza go w tryb oszczędności energii, jeśli nie wykryje ruchu przed monitorem przez 40 sekund i przywraca normalny tryb pracy po powrocie użytkownika na stanowisko. Monitor jeszcze przed kalibracją wykazywał bardzo poprawną temperaturę barwową - 6592 kelwiny. Zupełnie też przyzwoicie na ustawieniach fabrycznych oddaje barwy - parametr delta E wynosi zaledwie 9 jednostek. Po kalibracji temperatura barwowa jest niemal idealna.