Na plasterki

Wielu użytkowników Macintoshy wyposażonych w napędy CD-ROM 2x- i 4x-speed z pewnością już nieraz myślało o ich unowocześnieniu...


Wielu użytkowników Macintoshy wyposażonych w napędy CD-ROM 2x- i 4x-speed z pewnością już nieraz myślało o ich unowocześnieniu.

Oprócz zakupu nowego napędu właściciel komputera z jabłuszkiem stoi przed problemem zdobycia pasującego do niego sterownika, gdyż rozszerzenie "Apple CD-ROM" należące do Mac OS-a nie współpracuje z innymi napędami SCSI, tylko z tymi, które Apple fabrycznie wbudowuje do własnych systemów. Ale i na to jest rada, o czym poniżej.

Modele pierwszej generacji potrafiły czytać płyty z prędkością 150 kb/s. Obecnie dostępne napędy umożliwiają czytanie CD-ROM-ów nawet 50 razy szybciej (Asus CD-S500, z szyną ATAPI), co znacznie skraca czas ładowania plików czy startu aplikacji z płyty. Nagrywarki czytają CD-ROM-y już z 24-krotną prędkością (Teac CD-R56S), najszybsze modele zapisują płyty CD-R z 8-krotną, a CD-RW z 4-krotną prędkością napędów pierwszej generacji. Przy wykonywaniu kopii płyt CD "on the fly" prędkość czytania danych z napędu CD-ROM powinna być wyższa od prędkości zapisywania - przyjęło się, by była co najmniej z dwukrotną prędkością zapisu. Starsze napędy mają nierzadko problemy z transferem muzyki z płyt CD-audio drogą cyfrową lub czytaniem płyt CD-R i CD-RW, które gorzej odbijają promień lasera. Te ostatnie czytają dopiero nowsze modele (od 24x), oznaczane jako "multi-read ready". Rownież napędy DVD-ROM i DVD-RAM stają się ciekawe dla użytkowników Macintoshy, nie tylko do odtwarzania płyt DVD-video - płyty DVD-RAM umożliwiają zapis danych do 5,2 GB. Poza tym, potrafią czytać również płyty CD-ROM.

Karuzela

Pierwsze napędy CD-ROM dla komputerów Apple były wyposażone w złącze SCSI. ATAPI w Macintoshu pojawiło się wraz z przedstawieniem użytkownikom modelu Performa 630. Początkowo do tej szyny były podłączone tanie dyski twarde z szyną IDE, lecz z biegiem czasu w Macach pojawiły się również napędy CD-ROM ATAPI. Obecnie dostępne Macintoshe są nawet pozbawione szyny SCSI (z wyjątkiem najszybszych G3, w których znajduje się karta SCSI w jednym ze slotów PCI). Dla użytkownika nie ma właściwie różnicy w funkcjonowaniu pomiędzy napędami CD-ROM wyposażonymi w SCSI i ATAPI, poza niemożnością wykonania bezpośrednio kopii 1:1 płyty CD-ROM (tzw. SCSI copy) - ta daje się wykonać poprzez zapisanie płyty jako "image" na dysku twardym po przeczytaniu oryginału wypalarką wyposażoną w złącze SCSI. Na korzyść napędów z szyną ATAPI przemawia niższa cena i ich większy wybór na rynku. Jako urządzenia zewnętrzne można podłączyć do Maca tylko napędy SCSI - ograniczona do 40 cm długość i brak terminacji szyny IDE uniemożliwiają wykorzystanie napędów ATAPI. Modele serii II, LC, Performa i inne Macintoshe, które nie były sprzedawane z napędem CD-ROM, dają się wyposażyć w urządzenie do czytania płyt CD, jeśli nie mają możliwości zabudowy w komputerze (np. Centris/Quadra 610, 650, Mac IIvi, IIvx, Quadra 800, Power Macintoshe pierwszej generacji), to w zewnętrznych obudowach.