Na podium

Przeprowadziliśmy elektroniczną ankietę wśród redaktorów i dziennikarzy wydawnictwa IDG Poland, którzy głosowali na produkty rekomendowane przez kilkunastu specjalistów PCWK i PCWK Online w 90 kategoriach sprzętowych, programowych i internetowych. Nominowanych zostało prawie 300 produktów, więc było z czego wybierać.

Spis treści

Przeprowadziliśmy elektroniczną ankietę wśród redaktorów i dziennikarzy wydawnictwa IDG Poland, którzy głosowali na produkty rekomendowane przez kilkunastu specjalistów PCWK i PCWK Online w 90 kategoriach sprzętowych, programowych i internetowych. Nominowanych zostało prawie 300 produktów, więc było z czego wybierać.

Procedura głosowania i wyboru zwycięzców oraz medalistów w każdej kategorii była prosta i jednoznaczna, a ponadto pozwoliła nie tylko wyłonić laureatów, ale też wskazać produkty, które są ciągle za mało znane, choć znakomite technologicznie. W każdej kategorii spośród przedstawionych nominacji uczestnicy ankiety mieli wskazać zwycięzcę oraz medalistów srebrnych i brązowych, przyznając odpowiednio 3, 2 oraz 1 punkt. Po zsumowaniu otrzymane wyniki zostały przeliczone na wartości względne, odniesione do całkowitej liczby możliwych punktów.

Wielu zwycięzców zostało wytypowanych miażdżącą przewagą głosów nad konkurentami, w innych przypadkach głosy rozłożyły się równomiernie, więc i różnice pomiędzy konkurującymi produktami były minimalne.

Nie było wielkim zaskoczeniem zwycięstwo procesorów AMD w obu kategoriach: profesjonalnej i domowej. Taki wybór da się wytłumaczyć, z jednej strony, przeciągającym się oczekiwaniem użytkowników na Pentium 4 i pojawiającymi się informacjami o nie najlepszych osiągach układu względem konkurencji, a z drugiej - doskonałymi w stosunku do ceny możliwościami procesorów Athlon Thunderbird i Duron.

Tradycyjnie już kategoria programów narzędziowych oraz antywirusowych należy do produktów Symantecu, firmowanych nazwiskiem Petera Nortona. Za najlepsze zostało również uznane narzędzie zabezpieczające przed nieautoryzowanym dostępem do komputera przez Internet - znany już pakiet Norton Internet Security 2000.

W kategorii programów ilustracyjnych i rastrowych na pierwszych miejscach wygodnie usadowiła się firma Adobe z produktami PhotoShop i Illustrator. Nie udało jej się jednak wspiąć na najwyższe miejsca w kategorii programów wektorowych, gdzie nadal najchętniej widzianym programem jest CorelDRAW, ani w kategorii programów DTP, gdzie - niezagrożony przez Adobe InDesign - Quark Xpress ciągle jeszcze spogląda z góry na konkurencję.

W kategoriach systemów operacyjnych oraz aplikacji biurowych niepodzielnie panuje Microsoft, któremu nie zaszkodził ani proces antymonopolowy ani standardowo już deklarowana niechęć części użytkowników do systemu Windows. Również najchętniej używanym programem poczty elektronicznej i menedżerem informacji osobistych jest Microsoft Outlook 2000. Co ciekawe, respondenci ulegli także urokowi urządzeń wskazujących produkowanych pod marką programowego giganta, uznając je za najlepsze w kategorii myszy, joysticków i gamepadów. Pełnym zaskoczeniem były zaledwie drugie miejsca wyrobów Logitechu, który od wielu lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości urządzeń wskazujących. Pozostało mu za to pierwsze miejsce w kategorii klawiatur, gdzie laury zdobyła bezprzewodowa klawiatura z dodatkowymi, programowalnymi klawiszami.

O ile w kategorii drukarek atramentowych panowała duża zgodność co do pierwszego miejsca fotorealistycznej drukarki firmy Hewlett-Packard, o tyle pierwsze miejsce zdobyte w kategorii drukarek laserowych przez ubiegłoroczną laureatkę, nie najnowszą już, ale wciąż produkowaną LaserJet 1100A, było dla nas całkowitym zaskoczeniem. Należy tylko pogratulować trafionego, jak widać, pomysłu połączenia drukarki laserowej i skanera, co razem tworzy opłacalną finansowo drukarko-kopiarkę stronicową. Bezsprzecznie najlepsze wyniki w testach drukarek OKI Okipage 14EX i Brother HL-120 zostały również docenione i obie zasłużenie znalazły się na podium.

W dziale oprogramowania i technologii internetowych nie mniejsze zamieszanie. Na czele pozostał Instant Messenger ICQ 2000b, którego nie udało się wyprzedzić naszej krajowej aplikacji Gadu Gadu 3.1 ani programowi MSN Messenger. Czy można to tłumaczyć siłą przyzwyczajenia?

W kategorii internetowych serwisów informacyjnych pierwsze miejsce zajął serwis Gazety Wyborczej, natomiast zeszłoroczny złoty medalista, onet.pl, przeniósł się na podium w kategorii najlepszych portali.

Niemałą niespodzianką dla nas było zwycięstwo utworzonego przez bank WBK SA serwisu bankowego umożliwiającego dostęp do konta. Wyprzedził on naszego faworyta telepekao24.pl, serwis banku Peako S.A. Może respondentów naszej ankiety przekonała do oferty WBK możliwość korzystania z konta bankowego także za pośrednictwem telefonu komórkowego WAP.

Wśród technologii komputerowych i telekomunikacyjnych jako najbardziej przełomowa zwyciężyła GPRS - pakietowa transmisja danych przez telefony komórkowe. Zaraz za nią znalazł się najnowszy standard interfejsu twardych dysków Ultra ATA 100 oraz technologia BurnProof, rewolucjonizująca nagrywanie płyt CD-R.

Wyniki ankiety potwierdzają, że technologie IT rozwijają się tak szybko, iż promocja produktów często nie nadąża za rozwojem. Świadczą też o potrzebie dobrego marketingu wszystkich produktów, zwłaszcza tych zaawansowanych, a więc na ogół droższych. Bez tego nawet najlepsze nie pozostają w dostatecznym stopniu w świadomości klienta jako dostępne na rynku. Zwyciężają produkty mające dwie cechy: przystępną cenę i dobrą promocję. Zaawansowanie technologiczne jest bardzo ważne, ale wymaga lepszej promocji. W poniższym zestawieniu dla każdego produktu na podium podaliśmy licz-bę punktów N (maksymalnie 60), procent X zdobytych punktów wśród wszystkich głosujących oraz procent Y punktów przyznanych przez osoby głosujące na dany produkt.

Absolutnym zwycięzcą jest firma Adobe, której produkt Photoshop 6.0, zdobył 100% głosów.

Do panteonu gwiazd (powyżej 90 procent głosów) weszły następujące produkty:

Na podium

Panteon gwiazd i przedsionek sławy

AMD Duron 97%, Asus K7V 91%, Creative SB Live! Platinum 5.1 97%, Sony Multiscan CPD-G500 94%, Sony Multiscan CPD-G500 91%, Sidewinder Force Feedback Pro 3.0 Game Port 90%, GPRS 90%, MS Outlook 2000 93%, pcANYWHERE 94%, Norton Utilities 2001 96%, Norton Antivirus 2001 96%, Adobe PhotoShop 6 100%!, Quark Xpress 4.1 92%, Adobe Premiere 5.1 96%, Cubase VST 5.0 96%, Winamp 2.66 93%, AutoCAD LT 2000i 95%,Director 8.0 Shockwave Studio 96%, Słownik POL-ANG/ANG-POL Collins 2.0 96%, Euro Plus+ Reward 98%, Diablo II 93%, ICQ 2000b 4.55 91%, gazeta.pl 94%, wbk24.pl 92%, Napster 94%.

Produkty w tej grupie są nie tylko doskonałe, ale i znane, a cena nie odegrała tu roli - ogólnie zostały uznane za najlepsze w swojej klasie.

W przedsionku sławy (do 40 procent głosów) znalazły się produkty bardzo dobre, bo dostały nominację, ale niedocenione, ponieważ: nie były dostatecznie promowane, nie miały szans w silnej konkurencji innych produktów profesjonalnych w danej kategorii, a niska cena nie była wystarczającym argumentem.