Na półtora gwizdka

Przeszukiwanie serwisów z rozszerzeniami to codzienna praktyka fanów Firefoksa - trudno się dziwić, bo programiści mają czasem kapitalne pomysły na udoskonalenie funkcjonalności "liska".


Przeszukiwanie serwisów z rozszerzeniami to codzienna praktyka fanów Firefoksa - trudno się dziwić, bo programiści mają czasem kapitalne pomysły na udoskonalenie funkcjonalności "liska".

Przez rok główną zaletą tej przeglądarki były rozszerzenia, dzięki którym rywalizowała z innymi. Choć szwankująca szybkość została znacząco zwiększona w wersji 1.5, to właśnie system rozszerzeń jest w dalszym ciągu najbardziej atrakcyjną cechą opensource'owej przeglądarki i dla wielu osób najważniejszym atutem w porównaniu z norweskim programem.

Jednak trudno nie wytknąć Firefoksowi ciągłej niezgodności rozszerzeń z niemal każdą kolejną wersją programu - trzeba zwykle czekać na następne wydanie, a szybkość reakcji autorów bywa różna - a także mało wprawdzie istotnej, ale uciążliwej konieczności każdorazowego restartowania przeglądarki po zainstalowaniu rozszerzenia. Co ciekawe, restarty miały zniknąć w wersji 1.5, ale najwidoczniej programiści nie uporali się jeszcze z tym problemem.

Właśnie ten pierwszy problem powoduje, że trzeba odnotowywać zgodność wersji i uważnie ją podkreślać we wszystkich opisach. Nauczony początkowym doświadczeniem już parę razy rezygnowałem z zainstalowania na stałe nowej wersji Firefoksa, gdy jakieś szczególnie ważne rozszerzenie w niej nie działało. Wprawdzie Firefox 1.5 wyłamał się z mojej prywatnej reguły, ale i tak codziennie sprawdzam, czy nie pojawiła się aktualizacja ulubionych rozszerzeń.

Warto jeszcze podkreślić, że rozszerzenia należy instalować wyłącznie z zaufanych serwisów, gdyż istnieje ryzyko, że jakiś zdolny dowcipniś albo co gorsza włamywacz skonstruuje rozszerzenie służące do szkodzenia innym czy wykradania informacji. Godne zaufania są na pewno: oficjalny serwis Firefox Add-ons (http://addons.mozilla.org/extensions/?application=firefox ), nowozelandzki The Extensions Mirror (http://www.extensionsmirror.nl ) oraz serwis ze spolszczeniami (http://www.mozillapl.org/katalogi_i_bazy/baza_dodatkow/rozszerzenia ).

Do tej pory opublikowano już setki rozszerzeń i jest w czym wybierać - trzeba przyznać, że poszukiwanie ciekawych programów i sprawdzanie ich w praktyce to naprawdę frapująca zabawa. Pomysłowość programistów bywa imponująca, a niektóre ich dzieła są wprost wyjątkowe i poważnie zwiększają funkcjonalność przeglądarki. Niemniej jednak należy pamiętać, że im więcej rozszerzeń, tym wolniejsza staje się przeglądarka - taki jest, niestety, koszt tych udogodnień.

W artykule prezentujemy kilka szczególnie interesujących rozszerzeń zgodnych z najnowszą wersją Firefoksa. Sugerujemy też regularne sprawdzanie serwisów z rozszerzeniami - przede wszystkim Polskiej Bazy Rozszerzeń.

Tabbrowser Extensions 2.0x

Najbardziej rozbudowane funkcjonalnie rozszerzenie, wspomagające przeglądanie stron w panelach, dostępne jest też po polsku (tłumaczenie Kornela Misiejuka i Leszka Życzkowskiego) - zaleca się pobieranie z Polskiej Bazy Rozszerzeń, gdzie są zawsze aktualne wersje tego dodatku.

Tabbrowser Extensions 2.0x jest dość często aktualizowane i zawiera ogromną liczbę opcji pozwalających definiować funkcjonowanie paneli - do pracy wystarczą domyślne ustawienia, ale warto zbadać możliwości. Są to m.in. sposoby wyświetlania i wygląd kart, reakcje na kombinacje kliknięć i naciśnięć klawiszy, działanie po starcie, obsługa adresów i historii. Po nabyciu wprawy trudno się obejść bez tego świetnego narzędzia.

http://white.sakura.ne.jp/~piro/xul/_tabextensions.en.html

All-In-One Sidebar 0.5.6

Rozszerzenie, w polskim tłumaczeniu Tomasza Lipskiego i Leszka Życzkowskiego, pozwala wygodnie wyświetlać w panelu Sidebar różne wbudowane elementy Firefoksa, jak lista rozszerzeń, historia, zakładki, graficzne motywy, informacje o stronie, lista pobieranych plików, konsola JavaScript itd.

W opcjach możesz określić pozycję i szerokość panelu, skróty klawiaturowe do rozmaitych elementów, przywracanie stanu panelu po otwarciu przeglądarki, pracę w trybie pełnoekranowym, a także wiele drobnych funkcji - możliwe jest też przywrócenie domyślnych ustawień. All-In-One Sidebar można chować kliknięciem przycisku z lewej strony okna.

http://firefox.exxile.net/aios/

ConQuery 1.6.4

Niezwykle cenne rozszerzenie (polskie tłumaczenie Leszka Życzkowskiego) obsługujące mechanizm Searchplugins w Firefoksie - ze strony Mozilla Mycroft można pobrać wiele dodatkowych definicji wyszukiwarek (jest ich tam znacznie ponad tysiąc), a nawet skonstruować własne, gdyż są to pliki tekstowe o określonej składni. Warto dokładnie przejrzeć te niezwykle bogate zasoby przydatnych, często wręcz niezbędnych wyszukiwarek.

Wyszukiwanie jest dostępne w menu kontekstowym myszy, gdzie znajduje się polecenie Sprawdź w, obsługiwane właśnie przez ConQuery, z rozwijaną listą wyszukiwarek. Drugim sposobem jest użycie paska wyszukiwarki wbudowanego w przeglądarkę.

http://conquery.mozdev.org

OperaView 0.4 (IE View 1.2.7, FirefoxView 0.31.1)

Bartosz Piec jest autorem OperaView i tłumaczem pozostałych rozszerzeń z tej kategorii. Pierwsze dwa pozwalają obejrzeć daną stronę wyświetloną w Firefoksie za pomocą Opery lub Internet Explorera, natomiast FirefoxView jest rozszerzeniem do Internet Explorera, które umożliwia wczytanie aktywnej strony do Firefoksa. W menu kontekstowym myszy widnieją stosowne polecenia.

Programy przydadzą się zwłaszcza webmasterom, którzy kontrolują wygląd tworzonych stron w głównych przeglądarkach, a także wtedy, gdy pewne strony trzeba oglądać wyłącznie w określonej przeglądarce, np. Windows Update z aktualizacjami systemu operacyjnego Windows na stronach Microsoftu.

http://operaview.mozdev.org/pl/

A9 Toolbar 1.4.5.17

Rozszerzenie obsługujące nietypową wyszukiwarkę, która korzysta z kilku mechanizmów - podstawą jest, oczywiście, tekstowe wyszukiwanie za pomocą Google, ale w opcjach, na stronie A9, można wybrać znacznie więcej wyszukiwarek - po założeniu konta mamy do dyspozycji także swój dziennik, historię i zakładki - wszystkie informacje są wyświetlane w jednym interfejsie.

Wyszukiwarki obejmują m.in. informacje referencyjne z serwisu Answers.com, angielską Wikipedię, popularny serwis graficzny Flickr, informacje o ludziach i firmach, filmy, wpisy w blogach, książki z Amazon.com. Niektóre z nich mają mniejszą wartość, ale całość jest funkcjonalnym narzędziem.

http://toolbar.a9.com

Google Toolbar for Firefox 1.0.x

Choć Firefox standardowo współpracuje z Google, a obsługuje tę wyszukiwarkę wiele innych rozszerzeń, najważniejszym, wręcz obowiązkowym programem jest Google Toolbar, dostępny już od kilku lat w wersji do Internet Explorera - wersja do Firefoksa jest praktycznie jej niemal wierną kopią i oferuje bardzo zbliżoną funkcjonalność.

Toolbar daje bezpośredni dostęp do poszczególnych modułów funkcjonalnych Google, w opcjach pozwala utworzyć zestaw informacji do automatycznego wypełniania formularzy na stronach, wybrać zestaw przycisków wyświetlanych na pasku narzędzi wyszukiwarki (m.in. przycisk do Bloggera), a także wiele innych opcji.

http://toolbar.google.com

Select Search 1.0

Rozszerzenie udoskonala narzędzia wyszukiwawcze Firefoksa - po zaznaczeniu blokiem danego ciągu znaków można sięgnąć w menu kontekstowym myszy do polecenia Select Search - Advanced Search, a następnie wybrać jedną z wbudowanych wyszukiwarek ze wskazanej kategorii, np. Google Maps, Compare prices, Shop, Search jobs, Read Product Reviews, Look up Definitions and Acronyms, Search Health Information, Find Movies and TV shows, Look up Music.

Autor zapowiada sukcesywne rozszerzanie palety wyszukiwarek w następnych wersjach, a zaletą programu jest oryginalny zbiór narzędzi. Szkoda, że na razie brakuje polskich serwisów i nie można ich samodzielnie dołączyć.

http://www.girishg.com

IE Tab 1.0.7

Obowiązkowe wyposażenie każdego fana Firefoksa. Rozszerzenie (w tłumaczeniu Leszka Życzkowskiego) pozwala otwierać wskazane strony za pomocą komponentu Internet Explorer, ale w interfejsie Firefoksa. Niektóre strony, np. Windows Update, muszą korzystać z Internet Explorera, zatem można się zamiennie posłużyć właśnie tym rozszerzeniem. Ponadto przyda się ono webmasterom, którzy kontrolują wygląd tworzonej strony w głównych przeglądarkach.

Firefox wyświetla na pasku stanu ikonę ilustrującą użyty silnik. W opcjach możesz podać adresy, które domyślnie są otwierane w IE Tab, albo użyć polecenia w menu kontekstowym myszy - Otwórz tę stronę w IE Tab.

http://ietab.mozdev.org

PDF Download 0.6

Bardzo wygodne uzupełnienie funkcji przeglądarki o obsługę plików PDF. W zwykłym trybie kliknięcie odsyłacza prowadzącego do pliku PDF otwiera go - oczywiście jeśli zainstalowany jest Adobe Reader - w osobnej zakładce. PDF Download natomiast uruchamia okno, w którym można wybrać odpowiednią akcję - pobrać plik na dysk, otworzyć jako obiekt w nowej zakładce w interfejsie wtyczki Adobe Readera (ze wszystkimi jej narzędziami) względnie w nowej zakładce jako plik HTML, po konwersji z wyjściowego formatu PDF.

W opcjach możesz wybrać m.in. domyślny sposób działania, a nawet inny czytnik PDF, np. Foxit PDF Reader. Program ma polską wersję językową.

http://www.rabotat.org/firefox/

PageZoom 0.3.0

PageZoom udoskonala powiększanie i zmniejszanie tekstu na stronie.

Oryginalne narzędzie Firefoksa (dostępne po naciśnięciu [Ctrl +] lub [Ctrl -]) zawiera ustalone stopnie powiększania, natomiast PageZoom pozwala wybrać jeden z kilku zdefiniowanych skoków lub wpisać własny, np. 5 procent. Możliwe jest też wybranie jednego z systemów skrótów klawiaturowych uruchamiających powiększanie lub zmniejszanie - domyślnie są to skróty [Alt +], [Alt -] i [Alt 0], przywracającego domyślną wielkość 100 procent.

Ta ostatnia wartość także może być regulowana przez użytkownika, np. można przyjąć standardowe powiększenie 120 procent. Program przyda się zwłaszcza starszym internautom.

http://www.memb.jp/~deq/mozilla/