Na pomoc Hubble'owi

NASA organizuje misję mającą na celu naprawę i modernizację najsłynniejszego na świecie teleskopu.

Miesiąc temu zamilkł "zawieszony" w przestworzach teleskop Hubble'a. NASA postanowiło z misją ratunkową wysłać prom kosmiczny Discovery, którego załoga miałaby naprawić usterkę i przywrócić teleskopowi prawidłowe funkcjonowanie. Dane przekazywane przez wart ponad 3 mld USD teleskop są bezcennym źródłem informacji o kosmosie dla tysięcy naukowców.

Misja "naprawcza" ma potrwać 10 dni. W tym czasie załoga Discovery ma za zadanie wymienić przestarzały komputer pokładowy teleskopu na nowy, bardziej wydajny, oraz dokonać wielu innych usprawnień ponad 10-letniego Hubble'a (m.in. w systemie zasilania i urządzeniach transmisyjnych).

Pierwotnie start promu miał odbyć się już wczoraj (16.12.99 r.), jednak służby techniczne zadecydowały o przesunięciu startu wahadłowca o co najmniej 24-godziny, aby przeprowadzić kolejną inspekcję układów paliwowych statku. Ze względu na długość trwania misji start Discovery musi nastąpić najpóźniej w sobotę. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. NASA postanowiła nie przeprowadzać żadnych lotów na przełomie roku w obawie przed nieprawidłowym funkcjonowaniem urządzeń związanym z problemem roku 2000.

Więcej informacji: www.cnn.com