Na problem - witryna

Jedno zadanie, jedna witryna, jedno rozwiązanie. Właśnie to są internetowe strony na każdą okazję. Witryny, które wykonują tylko jedno zadanie, za to doskonale i bezpłatnie.


Jedno zadanie, jedna witryna, jedno rozwiązanie. Właśnie to są internetowe strony na każdą okazję. Witryny, które wykonują tylko jedno zadanie, za to doskonale i bezpłatnie.

Witryny wykonujące za internautę jedno określone zadanie mają wiele zalet. Są bardzo dobrze skonfigurowane i zawsze zaktualizowane. Przeważnie obsługą i konserwacją takiej strony zajmuje się cała ekipa. Oprócz tego są dostępne z każdego komputera, który ma połączenie z Internetem.

Oto przykłady. Osoba korzystająca z notatnika online ma dostęp do swoich zapisków zarówno w biurze, jak i w domu. Również wymianę plików znacznie łatwiej jest zrealizować za pośrednictwem witryny internetowej, zamiast nagrywać płytę CD/DVD. A gdy zechcesz nieco poprawić zrobione przed chwilą zdjęcia z urlopu i wysłać je znajomym, możesz to zrobić z każdego komputera - pod warunkiem, że znasz dobry serwis fotoretuszerski w Internecie.

Poniżej zamieszczamy zestawienie kilkunastu najlepszych, naszym zdaniem, witryn na każdą okazję. Wszystkie są bezpłatne - przynajmniej w podstawowej wersji.

1. Bezpieczeństwo

Skaner antywirusowy - Infectedornot

Panda Security oferuje serwis Infectedornot, który przeczesze twój system w poszukiwaniu wszelkiego rodzaju szkodników i rejestruje te, które znajdzie, oraz ich działanie. Na podstawie tych informacji powstała z czasem ogromna baza. Dzięki niej serwis Infectedornot potrafi w niektórych wypadkach wykryć złośliwy kod szybciej niż narzędzia korzystające z baz sygnatur. W wersji bezpłatnej Infectedornot usuwa szkodliwy kod, lecz nie likwiduje modułów reklamowych (wyświetla jedynie odnalezione pliki tego typu).

Witrynahttp://www.infectedornot.com

2. Poczta elektroniczna

Skrzynka jednorazowego użytku - 10minutemail

Na problem - witryna

Serwis Targeo pomoże ci zaplanować podróż z uwzględnieniem utrudnień na trasie.

Szkodliwy kod, niechciana poczta i wiadomości usiłujące wyłudzić poufne dane - wszystko to trafia do twojej skrzynki pocztowej. I jest tego tym więcej, im częściej zdradzasz swój adres e-mail. Witryna 10minutemail zapewni ci tymczasowy adres pocztowy, którego możesz używać wtedy, gdy nie chcesz podawać swojego właściwego adresu, np. w celu zarejestrowania jakiegoś programu. Obsługa serwisu jest zadziwiająco prosta. Jednym kliknięciem myszy utworzysz wiadomość jednorazowego użytku, drugim zaś umieścisz ją w Schowku. Witryna wyświetla automatycznie korespondencję nadchodzącą na tymczasowy adres. W razie potrzeby możesz wydłużyć domyślny czas dziesięciu minut, po którego upływie skrzynka przestaje działać.

Witrynahttp://www.10minutemail.com

3. Archiwizacja

Gigabajty bezpłatnej pamięci - Xdrive

Dużo pamięci dyskowej znajdziesz w witrynie Xdrive. Na jednym koncie możesz zgromadzić bezpłatnie aż 5 GB danych. Serwis jest dostępny tylko w języku angielskim, ale korzystanie z niego nie powinno ci sprawić ci żadnych problemów. Jedynym słabym punktem jest udostępnianie swoich zasobów znajomym. Aby mogli korzystać z twoich danych, muszą być również zarejestrowani w Xdrive. Za mniej więcej 10 dolarów miesięcznie bądź 100 dolarów rocznie zwiększysz obszar dostępnej pamięci z 5 do 50 GB.

Witrynahttp://www.xdrive.com

4. Archiwizacja

Łatwe współdzielenie - Divshare

Również ten serwis zapewnia 5 GB bezpłatnej pamięci dyskowej. Dzięki obsłudze funkcji przeciągania, a także możliwości udostępniania plików osobom niezarejestrowanym w Divshare przez podanie ich adresu e-mail serwis ten okazuje się bardzo wygodny w użytkowaniu. Niestety, nie dopuszcza wgrywania plików wykonywalnych.

Witrynahttp://www.divshare.com

5. Konwertowanie

Wyodrębnianie muzyki z Youtube - Vidtomp3

W witrynie Youtube i innych serwisach przechowujących krótkie filmy znajdziesz mnóstwo wideoklipów. Za pomocą angielskojęzycznego Vidtomp3 przechwycisz ścieżkę dźwiękową z dowolnego klipu, aby zapisać ją w postaci pliku MP3 na twardym dysku swojego komputera.

Witrynahttp://www.vidtomp3.com

6. Konwertowanie

Mnóstwo formatów - Zamzar

Zamzar pomoże ci, gdy otrzymasz plik w formacie, którego nie obsługuje oprogramowanie zainstalowane w twoim pececie. Serwis pozwala konwertować pliki różnego rodzaju - przede wszystkim dokumenty, obrazki, pliki dźwiękowe, sekwencje wideo i spakowane archiwa. Obsługuje popularne formaty plików biurowych (łącznie z formatami Office 2007 i OpenDocument). Daje sobie radę z plikami HTML, XML i PostScript. Z formatów dźwiękowych serwis przetwarza MP3, AAC, FLAC i WAV, z formatów wideo - AVI, MPEG, MP4, VOB i Flash, a z graficznych - BMP, JPG, GIF, TIF i PCX. Za pomocą Zamzara możesz utworzyć plik PDF z dokumentu Office'a, a także zmniejszyć obrazki, aby nadawały się do opublikowania w Internecie. Wersja bezpłatna przetwarza pliki, których rozmiar nie przekracza 100 MB. Gotowe pliki są dostępne przez 24 godziny.

Witryna http://www.zamzar.com

7. Notatki

Wygodne zapiski - Springnote

Od listy zakupów, przez zestawienie tematów, po wspólnie redagowane teksty - wszystko to można zrobić za pomocą Springnote. Do każdej notatki można wgrywać dowolne pliki, np. obrazki, prezentacje czy dźwięki. Rozmiar załącznika nie może jednak przekraczać 20 MB. Na jednym koncie użytkownik może zgromadzić maksymalnie 2 GB danych.

Witryna http://www.springnote.com

8. Aplikacje biurowe

Tworzenie dokumentów tekstowych - Ajax Write

Edytor oferowany przez ten serwis do złudzenia przypomina interfejs Microsoft Worda 2003. Potrafi importować dokumenty zapisane w tym formacie.

Witrynahttp://www.ajaxwrite.com

9. Wymiana plikami

Współdzielenie ogromnych zasobów - Filedropper

Gdy zechcesz udostępnić określone pliki swoim znajomym, rozważ skorzystanie z Filedroppera. Jego podstawową zaletą jest łatwość stosowania. Wystarczy wgrać plik (maksymalnie 5 GB) do witryny i przekazać żądanym osobom łącze wyświetlone na ekranie. Niestety, w teście serwis nie zawsze działał zgodnie z oczekiwaniami.

Witrynahttp://www.filedropper.com

10. Wymiana plików

Niezawodne współdzielenie - Mailbigfile

Wprawdzie Mailbigfile ogranicza maksymalny rozmiar pliku do 100 MB, za to w teście działał mniej zawodnie od omawianego powyżej Filedroppera. W tym serwisie łącze do wgranego pliku użytkownik otrzymuje pocztą elektroniczną.

Witryna http://www.mailbigfile.com