Na ratunek systemowi

Dostępna jest już najnowsza wersja SystemRescueCd - bootowalnej dystrybucji Linuksa, przeznaczonej przede wszystkim do naprawy uszkodzonego systemu.

Na ratunek systemowi

SystemRescueCd

SystemRescueCd, uważana przez wielu za najlepszą dystrybucję "ratunkową", oparta jest na Gentoo Linux i zawiera głównie narzędzia do naprawy i zarządzania systemem. Kernel wspiera najważniejsze systemy plików (ext2/ext3, reiserfs, xfs, jfs, vfat, ntfs, iso9660), a także protokoły sieciowe (Samba i NFS). W skład dystrybucji wchodzą m.in. narzędzia GNU Parted (do edycji, partycji linuksowych), QtParted (klon programu Partition Magic dla Linuksa), Sfdisk (pozwalający na stworzenie kopii zapasowej i odtworzenie tablicy partycji dysku), a także programy do archiwizacji, edytory tekstu, programy antywirusowe i do tworzenia płyt CD. System zawiera również wsparcie dla sterownika eagle, wymaganego przez niektóre modemy (np. SagemFast800 Adsl). W testach udało się bezproblemowo nawiązać połączenie z siecią właśnie za pomocą tego sterownika i to wprost z bootowalnej płyty.

W najnowszej wersji dodano, m.in. kompresję obrazu bootdysku, menu ułatwiające wybór opcji bootowania, Partimage pojawia się w dwóch wersjach (z i bez SSL), dodano usługę telnet i edytor joe, poprawiono również automatyczne rozpoznawanie sprzętu.

Warto podkreślić, że z SystemRescueCd korzystać mogą osoby niewidome. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu speakup version 1.5 – programu do odczytywania tekstu pojawiającego się na ekranie. Listę mirrorów, z których można pobrać obrazy płyt w formacie .iso znaleźć można na stronie producenta.

Więcej informacji

http://www.sysresccd.org/