Na różne okazje

Programy graficzne można podzielić na dwie grupy: warsztaty typu "wszystko w jednym", wyposażone w narzędzia odpowiednie do każdego rodzaju pracy z grafiką oraz programy dedykowane jednemu konkretnemu celowi, np. obróbce zdjęć przed wydrukiem lub nietypowym efektom specjalnym.


Programy graficzne można podzielić na dwie grupy: warsztaty typu "wszystko w jednym", wyposażone w narzędzia odpowiednie do każdego rodzaju pracy z grafiką oraz programy dedykowane jednemu konkretnemu celowi, np. obróbce zdjęć przed wydrukiem lub nietypowym efektom specjalnym.

Kilka programów firmy ArcSoft (informacje www.arc-soft.com) zalicza się właśnie do tej drugiej kategorii. Służą one do bardzo konkretnych celów, zachowując przy okazji bardzo atrakcyjny interfejs. Warto wspomnieć, że ArcSoft udostępnia serwis PhotoIsland.com (połączenie przez adres www.photoisland.com, rejestracja jest bezpłatna), gdzie można znaleźć dziesiątki interesujących grafik i zdjęć oraz wymieniać obrazy z innymi użytkownikami. Do każdej z opisywanych dalej aplikacji dołączony jest także program MindSpring, który może usprawnić korzystanie z Internetu (stanowi rodzaj rozszerzonej strony startowej przeglądarki).

PhotoFantasy 2000

Na różne okazje
Program PhotoFantasy 2000 służy raczej do zabawy niż do poważnych zastosowań (te, które można wymyślić, nie są zbyt chwalebne). Jest to bowiem zaawansowana wersja rozrywki znanej z różnych jarmarków i kurortów wypoczynkowych: wielkich rysunków z wyciętymi w odpowiednim miejscu otworami, w które wkładało się głowę, fotograf robił zdjęcie i można już było wracać do domu z fotografią w samolocie, na statku czy w stroju ludowym, łącznie ze stosownym podpisem, np. "Zakopane 2000".

Otóż PhotoFantasy 2000 umożliwia dokładnie to samo, ale wykorzystuje kilka możliwości, jakie daje współczesna technologia. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Najpierw należy wybrać zdjęcie w wyciętymi twarzami, następnie jeden z portretów (można dodać własny, zrobiony np. aparatem cyfrowym lub kamerą internetową - PhotoFantasy potrafi pobrać zdjęcie wprost z takich urządzeń). Potem pozostaje tylko dopasować twarz (położenie, wielkość, kolor) do obrazka z wyciętą dziurą i już. Przy odrobinie szczęścia i wysiłku montaż jest na tyle dobry, że na pierwszy rzut oka zdjęcie wygląda na prawdziwe.

Program musi pracować w rozdzielczości co najmniej 800x600, w niższych działa nieprawidłowo, niektóre opcje nie są widoczne lub przesunięte w dziwne miejsca ekranu. Obsługa programu jest prosta, nie trzeba właściwie zaglądać do instrukcji (chociaż np. odnalezienie opcji dodawania własnych zdjęć nie jest łatwe). Dopasowywanie zdjęcia twarzy do "tła" zostało dobrze pomyślane - warto skorzystać zwłaszcza z opcji regulowania kontrastu, jasności i nasycenia kolorów, aby zapewnić "bezszwowe" połączenie. Używanie własnych zdjęć i wycinanie w nich otworów na twarz również jest proste - należy tylko zwrócić uwagę na możliwość rozmycia brzegów wyciętego otworu, dzięki czemu efekt połączenia dwóch zdjęć jest mniej widoczny. Gotowy fotomontaż można ozdobić podpisem, a potem zapisać na dysku, wysłać e-mailem lub wydrukować.

Największą zaletą PhotoFantasy jest zabawa, jaką ma użytkownik korzystający z tego programu. Przy odrobinie wysiłku PhotoFantasy może posłużyć do tworzenia innych fotomontaży, nie tylko zamiany twarzy, chociaż zapewne równie dobrze można użyć innych programów graficznych. Często jednak nie zawierają one interfejsu przeznaczonego wyłącznie do tworzenia fotomontaży - tutaj przewaga PhotoFantasy 2000 jest wyraźnie widoczna.

Cena: 19,99 USD

PanoramaMaker 2000

PanoramaMaker służy do łączenia wielu zdjęć w jeden duży obraz. Większość czynności program wykonuje automatycznie - działania użytkownika ograniczają się do wybrania zdjęć do połączenia, ustalenia, jakim rodzajem obiektywu były robione oraz wybrania rodzaju połączenia (w poziomie, w pionie, panorama 360 stopni lub połączenie w formie dużego plakatu). Potem pozostaje chwilę poczekać i panorama jest gotowa. Możliwe jest, co prawda, dokonywanie ręcznych poprawek łączenia zdjęć, ale w większości wypadków nie jest to potrzebne. Użytkownik może zmienić miejsca, w których następuje łączenie - są to trzy wybrane punkty na każdym z dwóch zdjęć. Na ich podstawie obrazy są dopasowywane do siebie. Wynik działania programu można zapisać m.in. w formacie HTML i MOV (film odczytywany przez Windows Media Player) oraz w typowych formatach graficznych (JPG, TIFF itd.).

W praktycznych zastosowaniach bardzo się przydaje się funkcja pobierania zdjęć przez interfejs TWAIN (czyli wprost z aparatu cyfrowego, kamery internetowej lub skanera). Program ma też pewne, chociaż ograniczone, możliwości edycji zdjęć - dostosowania jasności, kontrastu i nasycenia kolorów.

Cena: 29,99 USD

PhotoMontage 2000

Na różne okazje
Taki sposób przetwarzania grafiki jest znany już od jakiegoś czasu, głównie za sprawą plakatów - fotografia bądź grafika przerabiana jest na zbiór małych zdjęć tak, że całość z daleka przypomina wyjściowy obraz, z bliska natomiast rozpada się na zbiór miniaturek.

Program PhotoMontage 2000 służy właśnie do tego celu - umożliwia przekształcenie zdjęcia na zbiór małych obrazków. Podobnie jak wcześniej opisane programy, PhotoMontage jest bardzo prosty w obsłudze. Użytkownik ma do wykonania tylko kilka czynności, po których uruchamiana jest główna procedura programu - wyszukiwanie odpowiednich obrazków i montowanie plakatu. Potem pozostaje tylko poczekać na efekt końcowy. Przetwarzanie obrazu trwa dość długo, można z powodzeniem wyjść na kawę.