Na rynku dominuje popyt na mobilność

Czy Pana zdaniem udział netbooków w sprzedaży komputerów będzie rosnąć czy też pozostanie na niezmienionym poziomie (ewentualnie spadnie)? Jakie czynniki będą mieć na to wpływ?

Udział sprzedaży netbooków w rynku będzie wciąż rósł. Wpływ na to ma przede wszystkim zmieniający się model pracy. Coraz rzadziej pracujemy w biurze. Nasza mobilność jest coraz większa, pracujemy w podróży. Nasze rosnące tempo życia wymusza na producentach poszukiwanie nowych jeszcze bardziej mobilnych rozwiązań.

Zobacz również:

  • Sprzedaż PC dalej w górę, ale są pierwsze oznaki hamowania

Netobook jest właśnie jednym z nich. To kompromis między wydajnością a mobilnością. W najbliższym czasie dzięki postępującej miniaturyzacji technologii zaobserwujemy znaczny wzrost wydajności tych urządzeń. Nie będą już tak znacząco ustępowały laptopom, dzięki czemu zniknie kolejna bariera w technologicznej ewolucji.

Jak Pańskim zdaniem będzie wyglądać przyszłość tabletów?

Tablety to następny krok po netbookach. Na chwilę obecną jest to technologia przyszłości choćby ze względów na cenę. Jestem jednak pewny, że tak jak netbooki zastępują w podróży tradycyjne laptopy, tak tablety zastąpią kiedyś netbooki.

Wystarczy spojrzeć na rynek telefonii komórkowej gdzie już coraz rzadziej spotyka się telefony z tradycyjną klawiaturą, a wszystko co potrzebne do ich kontroli to dotyk naszego palca. HP ma oczywiście zamiar uczestniczyć w tej technologicznej ewolucji.

Już na CES zaprezentowaliśmy we współpracy z firmą Microsoft nasz innowacyjny produkt w tym segmencie (HP Slate). Na jego temat na obecną chwilę nie mogę nic więcej powiedzieć poza tym, że będzie to wielki krok do przodu. Obecny i przyszły rok będą pełne premier w tym segmencie. Popularność tabletów, to tylko kwestia czasu.

Co sądzi Pan o nowym systemie operacyjnym Google’a przeznaczonym na urządzenia mobilne? Jak ocenia Pan jego szanse w starciu z najpopularniejszymi obecnie systemami operacyjnymi?

Google jest firmą o wielkim potencjale. Jej wejście na rynek systemów operacyjnych oznacza, że jest na nim jeszcze miejsce dla nowych produktów. HP jest otwarte na wszelkie nowe rozwiązania oraz technologie i będziemy z uwagą śledzić rozwój nowego systemu operacyjnego. Planujemy wprowadzić te rozwiązania do gamy naszych produktów, co już się dzieje. Targi CES pokazały, że mamy zamiar pójść krok dalej i system ten będzie zapewne coraz częściej instalowany na naszych urządzeniach.

Jakie są Pańskie wrażenia z ostatnich targów CES? Które nowości pokazane na tych targach mają szansę na dłużej zadomowić się na rynku?

Tegoroczne targi CES to wyraźny znak w jakim kierunku rozwija się technologia. Gdybym miał jednym słowem określić minione targi CES powiedziałbym: mobilność. Wszystkie większe i głośniejsze premiery to premiery związane z miniaturyzacją technologii oraz oszczędnością energii, co także przekłada się na główne zastosowanie w przenośnych urządzeniach.

Procesory, które zaprezentowały największe korporacje udowadniają, że urządzenie mobilne nie musi ustępować wydajnością urządzeniom stacjonarnym. Procesory przeznaczone do notebooków z ośmioma rdzeniami, czy procesory zintegrowane wraz z układem graficznym, technologia 4G - to przyszłość przenośnych rozwiązań.

Z innych nowości technologicznych wartym odnotowania jest rosnąca popularność technologii 3D w telewizorach czy komputerach. Filmy i gry w zupełnie nowym środowisku - myślę, że także jest to przyszłość w którą warto zainwestować.