Na rynku pracy wciąż brakuje programistów. Niedobór może potrwać jeszcze kilkanaście lat

Z informacji szkoły Kodilla.com bazującej na danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2020 roku dla programistów będzie nadal masa pracy. Pod tym pojęciem kryje się bowiem aż 600 tys. wakatów. Dobra wiadomość jest taka, że najwięcej miejsc pracy powstanie we Francji, Portugalii i w Polsce.

Programowanie. Fot. Pexels

Niedobór programistów nie jest bynajmniej zjawiskiem nowym. Od lat mówi się o tym, że praca programisty to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych finansowo zajęć, a jednocześnie jedno z najbardziej wymagających. Według danych Komisji Europejskiej zapotrzebowanie na programistów w ostatnim czasie nieco spada, ale zawdzięczać to można wzrostem poziomu kształcenia specjalistów w tej dziedzinie.

Jeden ze scenariuszy zakłada, że jeszcze do 2030 roku będziemy w Polsce świadkami zwiększonego zapotrzebowania na programistów. Niedobór specjalistów IT może się jednak utrzymać i ostatecznie nie zostać rozwiązany w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Przyczyna może tkwić w niewystarczającej liczbie absolwentów kierunków IT. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma na to dowód.

Od 2014 roku w Polsce studia na kierunkach związanych z informatyką (zarówno publiczne, jak i prywatne) kończy rocznie około 14 tysięcy studentów. Na szczęście rośnie przy tym liczba specjalistów IT - o 15 proc, a przez następne lata może urosnąć o kolejne 18 proc. To daje nam szybszy przyrost wykwalifikowanej kadry niż w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Wciąż jednak może okazać się zbyt mały na potrzeby rynku.