Na stole montażysty

Dobry montaż potrafi uratować nawet najmniej ciekawy materiał nagrany kamerą. Przygotowanie dynamicznego filmu z wakacyjnego leniwego plażowania to wyzwanie, ale dostępne dzisiaj programy mogą to zadanie znacznie uprościć.


Dobry montaż potrafi uratować nawet najmniej ciekawy materiał nagrany kamerą. Przygotowanie dynamicznego filmu z wakacyjnego leniwego plażowania to wyzwanie, ale dostępne dzisiaj programy mogą to zadanie znacznie uprościć.

Montaż online

Montowanie filmów online ma także wady. Trudno edytować długie materiały wideo, gdyż każdy plik musi być wysłany na serwer. W wypadku edycji typowych filmów to niepotrzebne przedłużanie pracy. Narzędzia dostępne online są odpowiednie do miksowania już istniejących klipów, mogą okazać się także doskonałym sposobem na edycję małych objętościowo filmów nagrywanych za pomocą telefonów komórkowych.

Na stole montażysty

Czym tworzyć filmy w wysokiej jakości?

Zarejestrowanie materiału wideo to tylko jeden z etapów pracy nad obrazem. Praktycznie każdy film wymaga montażu, podobnie jak każde zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym wymaga lekkiego retuszu. Nie warto pokazywać rodzinie czy znajomym kilku godzin nawet najpiękniejszych ujęć nakręconych podczas wakacji nad morzem. Ze zgromadzonego materiału wybierz tylko najlepsze sceny i połącz je w ciekawy film o wartkiej akcji. Dostępne dzisiaj programy do domowej obróbki wideo oferują bardzo wyszukane funkcje, w tym także dziesiątki rodzajów łączenia scen i efektów specjalnych. Z narzędzi takich należy korzystać z umiarem. Najlepszym rodzajem przejścia między dwoma scenami jest bowiem... brak efektu przejścia, proste cięcie zmieniające punkt widzenia lub scenerię. W czasie montażu można - i należy - poprawić wszelkie niedostatki materiału źródłowego, np. usunąć ujęcia kręcone z ręki podczas spaceru, pozbyć się scen z intensywnym wykorzystaniem zoomu. Podczas zdjęć do filmów fabularnych każdą scenę powtarza się wielokrotnie (tzw. duble), w finalnym dziele pojawiają się tylko najlepsze ujęcia. Warto podobną zasadę zastosować do domowych produkcji wideo. Skrócenie zarejestrowanego materiału nawet o 2/3 na pewno nie zaszkodzi, jeśli tylko film będzie płynny, ciekawy i pozbawiony dłużyzn.

<hr>

A może montaż online?

Na stole montażysty

Firma Adobe we współpracy z serwisem YouTube udostępniła niezwykle ciekawe narzędzie - program do edycji wideo, dostępny online jako aplikacja w technologii Flash. Program nazywany jest YouTube Remixer lub Adobe Premiere Express i umożliwia miksowanie oraz przemontowywanie filmów użytkownika uprzednio wysłanych na YouTube. Jakie opcje udostępnia Remixer? Można połączyć kilka filmów w całość, nałożyć na obraz stylizowane napisy lub ramki, dostępnych jest też kilka efektów przejść. YouTube nie ma wyłączności na miksowanie wideo online, podobne narzędzia znaleźć można m.in. w serwisie eyespot (http://www.eyespot.com ). Coraz częściej pojawiają się opinie, że proste, dostępne przez strony WWW narzędzia do edycji wideo, np. wstawiania efektów specjalnych i napisów do klipów nagranych telefonem komórkowym, mogą w krótkim czasie śmiało konkurować z typowymi domowymi aplikacjami do montażu filmów.

<hr>

Odpowiednie narzędzie

Jaki program należałoby wybrać na domowe potrzeby? Warto używać aplikacji, która łączy narzędzia do montażu wideo z funkcjami authoringu, czyli np. tworzeniem menu DVD i nagrywaniem ostatecznej wersji filmu na krążek. Warto też zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie tworzonych z poświęceniem materiałów. Jeśli mają być przede wszystkim publikowane w Internecie, w serwisach takich jak YouTube, Metacafe, Revver czy Wrzuta.pl, nie trzeba przesadnie dbać o jakość obrazu, która po konwersji na "internetową" postać i tak nie będzie wysoka. Wiele przebojowych klipów na YouTube zostało przygotowanych w zwykłym Windows Movie Maker. Programy takie jak Adobe Premiere Elements 3.0, Corel Ulead Video- Studio 11 czy Pinnacle Studio 11 to aplikacje dla tych, którzy mają zamiar tworzyć filmy z myślą o formacie DVD.

Windows Movie Maker

Na stole montażysty

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker zawiera tylko podstawowe narzędzie do tworzenia i edycji filmów, ale w wielu zastosowaniach sprawdza się znakomicie. Typowym przykładem może być tworzenie klipów wideo na potrzeby YouTube. Za pomocą tego programu łatwo zmontujesz film z pojedynczych scen, dodając w miarę potrzeby ładne efekty przejść między ujęciami. Program pozwala także na dodawanie napisów początkowych i końcowych, a także tekstów wyświetlanych na obrazie. Z poziomu aplikacji można też nagrać komentarz głosowy, który zostanie nałożony na oryginalną ścieżkę dźwiękową. Jeśli chcesz montować filmy z myślą o DVD, VCD czy innym przeznaczeniu, do którego potrzebna będzie wysoka jakość, znajdziesz znacznie lepsze programy.

Informacjehttp://www.microsoft.com

Cena rozpowszechniany razem z Windows XP i Vistą

Na stole montażysty

Corel Ulead VideoStudio 11

W nazwie tego programu pojawiają się dwaj producenci, ale nie należy się dziwić. Firma Corel przejęła Ulead, znanego producenta oprogramowania multimedialnego, a VideoStudio firmowane jest dwoma nazwami. Video-Studio 11 to program przeznaczony przede wszystkim do domowego użytku. Po uruchomieniu aplikacji można wybrać jeden z trzech trybów pracy: rozbudowany edytor wideo, szybki montaż filmu z użyciem kreatora lub proste przeniesienie materiału z kamery DV na DVD. Taki podział okazuje się bardzo funkcjonalny. Do prostego zmontowania filmu z gotowych klipów wystarczy kreator ułatwiający import wideo z plików, urządzeń przenośnych, kamery czy płyt DVD. W następnej kolejności należy wybrać menu początkowe (lub efektowną czołówkę), a potem... nagrać film na DVD.

Informacjehttp://www.corel.com

Cena 293 zł

Adobe Premiere Elements 3.0

Na stole montażysty

Adobe Premiere Elements 3.0

To kolejna odsłona udanej miniaturyzacji Adobe Premiere na potrzeby domowego użytkownika. Niektórzy nazywają Premiere Elements 3.0 aplikacją do zastosowań półprofesjonalnych. To może przesada, chociaż rzeczywiście da się wyprodukować np. efektowną relację ze ślubu i wesela. Jest to najbardziej zaawansowany program ze wszystkich opisywanych w tym artykule. Początkujący użytkownicy powinni korzystać z trybu z listą scen (Sceneline), przypominającego inne, proste aplikacje do domowego montażu wideo. Po włączeniu osi czasu (Timeline) widać prawdziwy potencjał Premiere Elements: można zbudować film, korzystając z kilku ścieżek wideo i audio, tworzyć zaawansowane efekty, korzystając z właściwości umieszczonych na osi czasu klipów i klatek kluczowych.

Informacjehttp://www.adobe.com

Cena 319 zł