Na sześć i pół

Nowa wersja programu umożliwia pełną cyfrową edycję wideo w komputerach biurkowych, laptopach i w pracującym bez kompresji, wielowarstwowym systemie czasu rzeczywistego.

Nowa wersja programu umożliwia pełną cyfrową edycję wideo w komputerach biurkowych, laptopach i w pracującym bez kompresji, wielowarstwowym systemie czasu rzeczywistego.

Wśród ważniejszych nowych opcji znajdują się m.in.: podgląd w czasie rzeczywistym, projektowanie profesjonalnej jakości napisów (moduł Adobe Title Designer) oraz eksport do formatu DVD (MPEG-2). Program obsługuje szeroką gamę urządzeń wideo, w tym najnowsze Sony DVCAM oraz najważniejsze karty przechwytujące wideo niezależnych producentów.

Możliwość podglądu w trakcie edycji materiałów wideo znacznie zwiększa produktywność, skracając czas potrzebny do generowania montażu, bo np. efekty, napisy i przejścia międzyklatkowe można oglądać już w chwili ich wprowadzania. Do przygotowywania sekwencji napisów o profesjonalnej jakości służy nowe narzędzie, Adobe Title Designer, które zawiera ponad 100 szablonów i ustawień typograficznych, w tym kontur tekstu, wcięcie i kerning, a także ponad 90 dodatkowych czcionek Adobe, dobranych specjalnie do tworzenia napisów w materiałach wideo.

Przeciąganie materiału (klatek) do okna roboczego Storybord oraz nowa opcja Automate to Timeline, umożliwiająca jednoczesne przesyłanie materiału z okien Storybord i projektu na ścieżkę montażową Timeline z bezpośrednią edycją to kolejne funkcje bardzo przydatne w praktyce.

Jako kompletny system, Premiere 6.5 umożliwia tworzenie profesjonalnej jakości materiałów wideo przeznaczonych do dystrybucji na płytach DVD, taśmach wideo i filmowych, dyskach CD oraz w sieci WWW. Użytkownicy systemu Windows mogą eksportować pliki do formatu MPEG2, korzystając z nowego kodera MPEG (Adobe MPEG Encoder), a następnie tworzyć filmy DVD za pomocą pakietowej wersji DVDit! LE. Użytkownicy komputerów Macintosh - dzięki integracji z programami Apple iDVD i DVD Studio Pro - mogą eksportować pliki MPEG2 bezpośrednio z Adobe Premiere. Premiere 6.5 udostępnia również zaawansowane funkcje audio, w tym podsłuch w czasie rzeczywistym (Audio Mixer). Oferuje na przykład bezpłatnie ścieżki dźwiękowe z zestawu SmartSound QuickTracks oprogramowania Sonic Desktop oraz 11 nowych ścieżek dźwiękowych, które można modyfikować, dostosowując je do długości materiału wideo. Do programu dołączono także trzy moduły dodatkowe TC Works DirectX do Windows oraz dwuścieżkowy edytor dźwięku stereo TC Works SparkLE do Mac OS.

Adobe zapewnia jak zawsze pełną integrację programów Adobe Premiere, After Effects¨, Photoshop oraz Illustrator, wchodzących w skład pakietu Adobe Digital Video Collection. Premiere 6.5 oferuje ponad 100 przejść międzyklatkowych i 30 filtrów oraz pięć dodatkowych efektów specjalnych z zestawu Adobe After Effects. Są to m.in.: zniekształcenie (Blend), rozmycie w kanale (Channel Blur), rozmycie kierunkowe (Directional Blur) oraz błyskawica (Lightning). Program współpracuje z najnowszymi wersjami systemów operacyjnych, w tym Windows XP i Mac OS X.

Uaktualniony Adobe Premiere 6.5 znajdzie się również w nowej wersji pakietu Adobe Digital Video Collection. Program w wersjach do systemów Windows XP, 98SE, 2000, Me oraz Macintosh OS 9 i OS X pojawi się w trzecim kwartale 2002 r.