Na taśmie coraz gęściej

Imation, jedna z największych firm na świecie produkujących nośniki magnetyczne i optyczne, ogłosiła, że prowadzi prace na nową techniką zapisu magnetycznego Tera Angstrom (nazwaną od nazwiska szwedzkiego fizyka).

Wyprodukowana w nowej technice taśma pokryta będzie specjalną metaliczną powłoką. Dzięki osiągnięciu odpowiednich parametrów gładkości, na jednej kasecie zapisać będzie można terabajty danych. Zdaniem producenta, taśmy wykorzystujące nową technologię pojawią się na rynku w ciągu najbliższej dekady. Produkowane będą w fabryce w Weatherford, Oklahoma.

Uzyskanie tak wysokiej gęstości zapisu możliwe było dzięki zastosowaniu trzech technik: specjalnemu nanoszeniu cząsteczek magnetycznych na taśmę w procesie uderzeniowym pod bardzo wysokim ciśnieniem, procesowi powolnego i spokojnego schnięcia oraz procesowi wałkowania, dzięki któremu taśma uzyskuje bardzo gładką powierzchnię, mierzoną w jednostkach angstroma (jeden angstrom to jedna dziesiąta nanometra, kartka papieru ma grubość około miliona angstromów).