Na taśmie i na krążku

Archiwizacja danych i backup systemu to konieczność. Sprzęt i oprogramowanie ulegają częstym awariom, a wiele z nich oznacza utratę części lub wszystkich danych z twardych dysków. Nasuwa się pytanie, jakiego nośnika użyć do przechowania wartościowych danych.


Archiwizacja danych i backup systemu to konieczność. Sprzęt i oprogramowanie ulegają częstym awariom, a wiele z nich oznacza utratę części lub wszystkich danych z twardych dysków. Nasuwa się pytanie, jakiego nośnika użyć do przechowania wartościowych danych.

Zwykłe dyskietki 1,44 MB już dawno przestały być wiarygodnym i wystarczająco pojemnym medium, i pozostają w użyciu, ponieważ są najszerzej przyjętym standardem. Odradzamy jednak używanie dyskietek 1,44 MB jako nośników kopii archiwalnych - nawet pojedynczych plików. Wiele osób wykorzystuje do archiwizacji danych krążki CD-R i CD-RW. Rzeczywiście, nagrywalne krążki CD mają wiele zalet: są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a duży wybór dostępnych na rynku nagrywarek zwiększa ich atrakcyjność. Mają jednak poważną wadę, jest to mała pojemność (nie wystarczy nawet do pełnego backupu zwykłego domowego systemu).

Przyszłość stoi otworem przed nagrywalnymi krążkami DVD, ale dotąd nie pojawił się standard, który gwarantowałby pełną przenośność danych zapisanych na krążkach DVD-R, DVD-RAM, DVD-RW. Napędy DVD-RAM, które mogą konkurować pod względem pojemności i ceny z innymi urządzeniami do archiwizacji, są jeszcze mało popularne.

Porównanie cen nośników

Porównanie cen nośników

Taśmy

Nośnikami używanymi do archiwizacji, których pozycja od wielu lat pozostaje prawie niezagrożona, są taśmy magnetyczne. Obecnie używane taśmy mogą pomieścić nawet do 100 GB danych. Zaletą napędów taśmowych jest ich wysoka niezawodność i trwałość zapisu na nośniku (zwykle około 10 lat). Nie do pogardzenia są także duże pojemności, zwykle rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu GB, niedostępne podczas korzystania z innych mediów. Napędy taśmowe różnią się między sobą głównie sposobem zapisu informacji na taśmie.

Najważniejsze, najczęściej stosowane rodzaje zapisów to: DAT/DDS, Mammoth, DLT i MLR.

Format DDS na taśmach DAT (obie te nazwy są często używane zamiennie) charakteryzuje się tym, że dane są umieszczane ukośnie względem wymiarów taśmy. Obecnie jest stosowana czwarta już mutacja tego formatu, czyli DDS-4, która oferuje gęstość zapisu ponad 20-krotnie większą niż DDS-1. W typowych napędach DAT/DDS używana jest taśma o szerokości 4 mm. Główne zalety formatu DAT/DDS to duża gęstość zapisu, a więc niska cena nośników oraz zgodność nowych i starszych formatów - taśmy zapisane w formacie DDS-1 można z powodzeniem odczytać w napędach DDS-4. Wadą DAT jest natomiast mała (w porównaniu np. z DLT) trwałość zapisu, spowodowana m.in. wrażliwością zapisu ukośnego na rozciągnięcie nośnika.

Streamery i magnetooptyki - zestawienie

Streamery i magnetooptyki - zestawienie

Taśmy DAT o szerokości 8 mm, znane dzisiaj głównie w wersji Mammoth posiadają znacznie większą pojemność (od 20 GB bez kompresji) i są stosowane m.in. do przechowywania bardzo dużych zbiorów danych w bibliotekach taśmowych (pojemności rzędu kilku terabajtów).

Konkurencyjnym wobec DAT/DDS formatem zapisu danych na taśmach jest DLT, czyli zapis liniowy oraz zapis wielokanałowy MLR. W zapisie DLT dane umieszczane są równolegle do krawędzi taśmy na kilku ścieżkach. Zapis ten umożliwia szybki odczyt danych, zwłaszcza przy zastosowaniu mechanizmów odczytujących jednocześnie dane z kilku ścieżek (2 lub 4).

Jednoczesny zapis danych na kilku ścieżkach taśmy stosowany jest w napędach MLR, które wyróżniają się obecnie dużą pojemnością - do 100 GB z kompresją danych w formacie MLR5 (jednoczesny zapis na 4 ścieżkach).

Magnetooptyki

Zasada działania napędów magnetooptycznych stanowi połączenie technologii stosowanej w napędach optycznych (odczyt) i zwykłych dyskach magnetycznych (zapis). Zaletą nośników MO jest ich niewrażliwość na czynniki zewnętrzne - nie zagraża im pole magnetyczne (jak ma to miejsce np. w przypadku dyskietek) a przed uszkodzeniami mechanicznymi chroni obudowa (w przeciwieństwie do np. CD-ROM). Nośniki magnetooptyczne są z reguły używane w charakterze "większych dyskietek" (chociażby ZIP o pojemności 250 MB), ale kilka z nich posiada wystarczająco dużą pojemność, by posłużyć do archiwizacji systemu. Zalety napędów magnetooptycznych to bardzo szybki transfer, trwałość nośnika oraz wygodna obsługa - z napędu magnetooptycznego korzystamy tak jak z napędu zwykłych dyskietek (tyle że dostępnej przestrzeni jest znacznie więcej).

HP Colorado 20 GB (zewnętrzny i wewnętrzny IDE)

Wersja wewnętrzna napędu nie różni się znacząco od swego zewnętrznego rodzeństwa - oczywiście poza szybkością backupu, który trwa prawie dwa razy krócej niż w przypadku napędu łączonego z komputerem przez port równoległy. Napęd zewnętrzny połączony z komputerem przez port równoległy umożliwia jednoczesne przyłączenie drukarki (napęd wyposażono w 2 porty równoległe). W zestawie znajduje się także jedna taśma 20 GB oraz, przy napędzie zewnętrznym, zasilacz.

Instalacja oprogramowania jest łatwa, chociaż dość długa, ponadto domyślnie uruchamiane oprogramowanie jest w wersji włoskiej. Po uruchomieniu oprogramowania można od razu utworzyć tzw. Disaster Recovery Set, niezbędny do odtworzenia systemu po awarii. Z reguły wymaga to użycia dwóch dyskietek 1,44 MB, potrzebny także będzie krążek instalacyjny Windows 98. Disaster Receovery Set oznacza backup całego systemu tak, aby odtworzyć dokładny stan przed awarią. Przygotowane dyskietki pozwalają uruchomić system operacyjny i uruchomić odzyskiwanie danych z taśmy.