Na trzy głosy

Trzy dostarczone do testów notebooki okazują, że wciąż sprawdza się zasada, według której z trzech warunków: wysokiej wydajności, długiej pracy na bateriach i niskiej ceny, tylko dwa mogą być spełnione jednocześnie.

Trzy dostarczone do testów notebooki okazują, że wciąż sprawdza się zasada, według której z trzech warunków: wysokiej wydajności, długiej pracy na bateriach i niskiej ceny, tylko dwa mogą być spełnione jednocześnie.

Model FT 8800

Model FT 8800

Aby jak najszybciej potwierdzić słuszność tego twierdzenia, przejdźmy niezwłocznie do konkretów, zaczynając od wyników testów w programie SYSMark2000.

Wszystkie trzy komputery Aristo - modele FT 8800, 9550 i Sirion - wypadają w nich dobrze lub nawet bardzo dobrze. Zaskakująca jest natomiast rozbieżność pomiędzy modelem Aristo FT 8800 a Aristo 9550. Pierwszy z nich wyposażony jest wprawdzie w procesor Celeron, ale taktowany częstotliwością aż 1 GHz, podczas gdy drugi wykorzystuje Pentium III, ale 850 MHz. Na korzyść modelu z Pentium III przemawia jeszcze pamięć większa o 64 MB (w sumie 256 MB kontra 192 MB w niższym modelu). Niemniej w przypadku komputerów stacjonarnych nie spowodowałoby to raczej różnicy wyników na poziomie aż 30 punktów - przewaga 150 MHz w taktowaniu zegara powinna pozwolić procesorowi Celeron wyrównać choć trochę niedostatki architektury wewnętrznej wobec Pentium III.

Model 9550

Model 9550

Klucza do tej zagadki należy szukać w wykorzystanych chipsetach. W słabszym komputerze jest to SIS 630, znany z co najwyżej przeciętnych osiągów w aplikacjach biurowych i bardzo słabych w . Tymczasem komputer z Pentium III zbudowany jest na podstawie sprawdzonego i wydajnego chipsetu Intel 440BX. Wyposażono go również w oddzielny układ graficzny S3 Savage MX z własną pamięcią o wielkości 8 MB.

Trzeci notebook, Aristo Sirion, jest konstrukcyjnie podobny do modelu FT 8800, jednak wyposażony w słabszy procesor - Celeron 750 MHz. Wpłynęło to oczywiście na wynik testu SYSMark2000 - Sirion zdobył w nim 112 punktów.

Baterie

Model Sirion

Model Sirion

Jeśli notebook ma być również narzędziem do pracy w podróży (a nie tylko w domu i biurze), to czas pracy na bateriach jest ważnym parametrem. Wszystkie trzy notebooki wyposażone są w baterie litowo-jonowe, w których nie występuje efekt pamięciowy. We wszystkich wykorzystano identyczną baterię o pojemności 3600 mAh. Modele 9550 oraz Sirion pracowały odpowiednio przez 138 i 130 minut, co należy uznać za dobry wynik, biorąc pod uwagę obciążenie systemu (uruchomiona aplikacja 3DMark2001). Zaskakująco słaby czas osiągnął natomiast Aristo FT 8800 - zaledwie 71 minut, pomimo poprawnego sformatowania baterii. Prawdopodobną przyczyną takiego wyniku jest to, że Celeron wykorzystany w tym komputerze przeznaczony jest do komputerów stacjonarnych, w związku z czym pobiera dużo więcej prądu. Poza tym nie obsługuje technologii SideStep, pozwalającej obniżyć taktowanie w przypadku pracy na bateriach.

Co dla kogo?

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

Parametry techniczne i wyniki testów notebooków

Aristo 9550 to najbardziej zaawansowany z opisanych modeli i jako taki zyska uznanie osób, które potrzebują komputera nie tylko do zastosowań biurowych. Duży dysk i napęd DVD-ROM czynią z niego dobre narzędzie do prezentacji multimedialnych, będzie też na nim można pograć w niektóre starsze gry. Niestety, za takie możliwości trzeba zapłacić zdecydowanie najwięcej. Dwa pozostałe notebooki to przede wszystkim wygodne narzędzia do pracy. Szybkie procesory i duża pojemność pamięci pozwolą komfortowo używać nowoczesnych systemów operacyjnych i aplikacji biurowych.