Na trzy z plusem

Firma HP zaprezentowała swój nowy produkt - aparat cyfrowy HP PhotoSmart C30...

Firma HP zaprezentowała swój nowy produkt - aparat cyfrowy HP PhotoSmart C30. W przeciwieństwie do uznanej jakości drukarek czy komputerów, urządzenie do cyfrowej fotografii nie zachwyca ani parametrami technicznymi, ani funkcjonalnością.

Na trzy z plusem
Aparat ma prostą, wykonaną ze sztucznego tworzywa obudowę i przypomina najtańsze konstrukcje "kompaktów". Po włożeniu baterii (zasilany jest czterema ogniwami typu LR6) aparat nie jest najlżejszy. Tradycyjnie, na tylnej ściance C30 umieszczono miniaturowy, barwny wyświetlacz LCD. Obok i u góry aparatu znalazły się przyciski służące do wywoływania poszczególnych funkcji. Jest też czarno-biały wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym prezentowane są ustalone przez użytkownika parametry pracy oraz podawane dodatkowe informacje.

Włączenie aparatu następuje po odsłonięciu osłony obiektywu. Wykonywanie zdjęć jest bardzo proste. Przyciśnięty do połowy spust migawki aktywuje mechanizm autofocus, a po upływie krótkiego czasu (na ogół od 0,3 do 1 sekundy) możemy wcisnąć migawkę do końca, zapisując zdjęcie w pamięci C30. Autofocus można wyłączyć. Czas przetwarzania i zapisu wykonanego ujęcia jest ściśle uzależniony od wybranej jakości fotografii. W zależności od wskazanej jakości wynikowej kompresja i nagrywanie zdjęcia trwa od 2 do 5 sekund. Jest to jednocześnie najkrótszy czas, jaki musi minąć pomiędzy wykonaniem dwóch następujących po sobie zdjęć.

PhotoSmart zapisuje obrazy w maksymalnej rozdzielczości 1152x872 piksele. Zdjęcia są dobrze naświetlone. Do ich jakości trudno mieć zastrzeżenia zarówno jeśli chodzi o te wykonane przy oświetleniu naturalnym, jak i o zdjęcia zrobione w świetle lampy błyskowej.

Podczas kadrowania ujęcia posługujemy się wizjerem optycznym lub wbudowanym wyświetlaczem LCD o przekątnej 1,8 cala. Parametry nie są najlepsze - widoczna jest wyraźnie struktura obrazu, a w porównaniu z wyświetlaczami LCD montowanymi w konkurencyjnych aparatach - jego jakość trudno ocenić wysoko.

W testach aparat sprawował się dobrze. Bez problemu współpracował z odbiornikiem TV - wyświetlał zdjęcia zarówno na urządzeniach pracujących w systemie PAL jak i NTSC. Korzystanie z cyfrowego zoomu 2x jest proste, ale wpływa na pogorszenie jakości wykonywanych zdjęć. Przydatna jest natomiast funkcja ręcznej, 9-krokowej korekcji parametrów ekspozycji.

Na trzy z plusem
Na pochwałę zasługuje zestaw dołączonych akcesoriów i oprogramowania. Na dwóch krążkach CD-ROM znalazł się rewelacyjny Microsoft Picture It! 99 oraz niezbędne sterowniki do Windows 95,98 lub NT. Jest też przewód do połączenia C30 z monitorem TV i zasilacz ze specjalnym zestawem czterech wymiennych wtyczek. Umożliwiają one łatwe podłączenie PhotoSmart do gniazdka w prawie dowolnym kraju. Atutem jest też specjalny, atrakcyjnie przygotowany program do ściągania zdjęć do PC. Aparat komunikuje się z komputerem przez złącze transmisji szeregowej. Szkoda, może możnaby pomyśleć o użyciu USB? Odczyt pojedynczego zdjęcia w najwyższej jakości przez port RS232 może trwać ponad minutę. Dołączone oprogramowanie pozwala też na prostą korekcję barw, ostrości czy kontrastowości zdjęcia.

Nośnikiem, na którym zapisywane są fotografie, są wymienne karty CompactFlash. W zestawie znalazła się karta o pojemności 8 MB. W zależności od wybranej jakości wystarczy do zapisu od 16 do 80 ujęć.

Czy polscy amatorzy cyfrowej fotografii zainteresują się ofertą HP? Dobrze opracowana instrukcja obsługi, świetne oprogramowanie i oryginalny zestaw do zasilania to jednak niewątpliwe walory zestawu.