Na wczasy na Wyspy

Po rozszerzeniu Unii Europejskiej, liczba osób odwiedzających Wielką Brytanię wzrosła o 13%.

Jak podało brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne (Office for National Statistics), od maja do lipca br. przyjechało do Wielkiej Brytanii 6,6 mln osób - o 13% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z dawnej Piętnastki liczba odwiedzających wzrosła z 1 mln 105 tys. do 1 mln 431 tys., zaś z nowych państw UE (oprócz Cypru i Malty), wzrosła z 76 tys. w czerwcu do 191 tys. w lipcu, czyli o 150%.

Spośród turystów z dawnej Piętnastki 99% planowało zostać na Wyspach krócej niż 3 miesiące, zaś wśród obywateli nowych państw członkowskich 11% planowało zostać dłużej niż kwartał, prawdopodobnie w celach zarobkowych.

66% obywateli dawnej Piętnastki i 63% krajów nowych deklaruje, że przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach wypoczynkowych. Inni przyjeżdżają z powodu nauki lub pracy.

Wielka Brytania cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Od lipca 2003 r. do lipca 2004 roku liczba odwiedzających z Europy Zachodniej wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej o 10%, z Ameryki Północnej o 9% i o 11% z reszty świata.