Na wysokich obrotach

Możliwości przetaktowania zależą głównie od samego procesora. Mając do dyspozycji kilka identycznych nominalnie procesorów, można uzyskać całkiem spory rozrzut maksymalnych częstotliwości, do jakich da się podkręcić każdy z egzemplarzy.

Możliwości przetaktowania zależą głównie od samego procesora. Mając do dyspozycji kilka identycznych nominalnie procesorów, można uzyskać całkiem spory rozrzut maksymalnych częstotliwości, do jakich da się podkręcić każdy z egzemplarzy.

Podyskutuj

Możesz skomentować artykuł lub zadać dodatkowe pytania, korzystając z naszego serwera grup dyskusyjnych news.idg.pl. Grupa - pcwk.hardware.

W praktyce okazuje się, że duże znaczenie ma w tym wypadku także płyta główna. Właściwie nie ma już dziś płyt pozbawionych opcji związanych z przetaktowaniem procesora bądź pamięci (nie licząc produktów najniższej jakości, swoistych "noname"), ale bardzo wiele zależy od sensownych opcji BIOS-u, zworek i przełączników, a także klarownych opisów w instrukcji obsługi płyty głównej.

Ocena końcwa

Ocena końcwa

Miłośnicy przetaktowywania darzyli dotąd największą sympatią procesory AMD.

Po odblokowaniu ich mnożnika (słynny manewr z ołówkiem) można było faktycznie uzyskać znacznie większą wydajność - za darmo! Skoro jednak pojawiły się płyty główne do procesorów Pentium 4, obsługujące nie tylko pamięci Rambus, ale także DDR i SDR SDRAM, warto przyjrzeć się dokładniej przetaktowywaniu Intel Pentium 4.

Test płyt głównych

Test płyt głównych

Wzrost wydajności systemu po przetaktowaniu

Wzrost wydajności systemu po przetaktowaniu

Parametry techniczne i wyniki testów płyt głównych

Parametry techniczne i wyniki testów płyt głównych

W praktyce sprowadza się ono do podwyższania częstotliwości magistrali i ewentualnie zwiększania napięcia rdzenia procesora. Należy przy tym pamiętać, że podwyższanie częstotliwości magistrali oznacza także wyższą częstotliwość pracy kart graficznych, a nie wszystkie wytrzymują takie eksperymenty. Niektóre płyty główne umożliwiają dodatkowo podwyższenie napięcia dla gniazda AGP, co często poprawia pracę karty graficznej.

Podczas przetaktowywania procesora jednym z kluczowych problemów jest utrzymanie właściwej temperatury procesora. Intel Pentium 4 jest pod tym względem bardziej odporny niż procesory AMD, które mogą się po prostu spalić, jeśli zostaną zbyt mocno podgrzane. Podczas testów zwracaliśmy szczególną uwagę na temperaturę procesora. Tutaj dobra wiadomość - wszystkie testowane przez nas płyty miały opcję BIOS-u informującą o temperaturze procesora, a najczęściej także o prędkości wentylatorów i temperaturze we wnętrzu komputera. Zdecydowanie podczas przetaktowywania Pentium 4 nie trzeba się zamartwiać o przegrzanie CPU. Temperatura procesora nie przekraczała 52-54 stopni Celsjusza.

Jak testowaliśmy

Płyty główne z gniazdem Socket 423 testowaliśmy na procesorze Intel Pentium 4 1700 MHz, płyty do gniazda Socket 478 - na procesorze Pentium 4 1500 MHz. Wszystkie systemy montowane były z 128 MB pamięci odpowiedniego typu - obsługiwanego przez daną płytę (w przypadku obsługi DDR i SDR SDRAM montowany był układ 128 MB DDR SDRAM). Do testów użyliśmy także twardego dysku IBM Fireball 20,4 GB, napędu CD-ROM Samsung 24x oraz standardowego zasilacza do komputerów z Pentium 4.

Każda z płyt przechodziła kilka testów. Pierwszy odbywał się w ustawieniach domyślnych. Następnie przetaktowywano procesor do coraz wyższych częstotliwości, dopóki możliwe było otrzymanie wyników z programów testowych. Testy mogły być także przerwane, gdyby procesor osiągnął zbyt wysoką temperaturę, co jednak nie nastąpiło.

Asus P4T

Informacje AB

tel. (71)3240500

www.ab.com.pl

Cena 757 zł

Ta płyta znana jest już od dłuższego czasu, pojawiała się także w testach naszego pisma. Jak przystało na produkt firmy Asus, ma naprawdę sporo opcji związanych z przetaktowywaniem. Przyjrzeliśmy się im bliżej.

Podstawowe przetaktowanie procesora polega w przypadku Asusa P4T na wyborze nowej częstotliwości procesora w BIOS-ie. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, bo przetaktowywanie Pentium 4 odbywa się przez zmianę częstotliwości magistrali. BIOS Asus P4T jest jednak tak skonstruowany, że wystarczy przejść do opcji Advanced | CPU Internal Frequency i wybrać pożądaną częstotliwość procesora. Podczas naszych testów z użyciem Pentium 4 1700 MHz opcje BIOS-u płyty umożliwiały uzyskanie 1870 MHz.

Być może część użytkowników będzie zadowolona z takiego zwiększenia szybkości i mocy procesora. Czy można osiągnąć więcej? W przypadku Asusa P4T wymaga to zmiany ustawień przełącznika dip-switch znajdującego się na płycie głównej. Odpowiada on za wybór mnożnika procesora i częstotliwości magistrali. Poza tym pojedynczym przełącznikiem brak na płycie innych elementów związanych z ustawieniami przetaktowywanego procesora. Nie można wybrać napięcia rdzenia procesora. Taka opcja znajduje się co prawda w BIOS-ie (Advanced | CPU Vcore), ale... tylko tam. Podczas podwyższania częstotliwości procesora z poziomu BIOS-u nie jest konieczna zmiana napięcia rdzenia. W naszym teście podkręcenie z 1700 MHz do 1870 MHz odbyło się z powodzeniem przy domyślnym napięciu rdzenia 1,75 V.

Podwyższanie napięcia rdzenia może być konieczne, gdy spróbujemy mocniej przetaktować - za pomocą przełącznika dip-switch. Nie jest wygodne częste zmienianie zarówno opcji BIOS-u (napięcie rdzenia), jak i przełączników na płycie (częstotliwość magistrali). W tym miejscu trzeba dodać, że instrukcja obsługi płyty może zawierać sprzeczne informacje dotyczące ustawienia przełącznika dip-switch. Rysunki w instrukcji sugerują dokładnie odwrotne ustawienia przełącznika - w celu uzyskania określonej częstotliwości rdzenia - niż znajdujące się w tabeli na sąsiedniej stronie. Metodą prób i błędów ustaliliśmy, że prawidłowe są wartości podane w tabeli.

Za pomocą płyty Asus P4T udało nam się ostatecznie przetaktować procesor Pentium 4 1700 MHz do częstotliwości 1900 MHz (przy napięciu rdzenia 1,75 V i częstotliwości magistrali 112 MHz).