Na żywo


CSSTypeSet - pomoc dla webmastera

Na żywo

Jednym z oczekiwanych ulepszeń jest na pewno poprawne działanie komunikatora Google Talk we wszystkich przeglądarkach internetowych.

Początkującym, a nawet nieco już zaawansowanym webmasterom przyda się ciekawe narzędzie, jakim jest CSSTypeSet. To interaktywny serwis, w którym możesz wpisać dowolny tekst (najlepiej kilkuwierszowy), a następnie manipulować następującymi elementami: krój, wielkość, kolor, atrybuty czcionki, kolor tła, odstępy między literami, wyrazami i wierszami.

Gdy zmieniasz parametry, po lewej stronie w oknie podglądu widok wpisanego tekstu jest od razu uaktualniany, a w oknie po prawej stronie zmieniają się automatycznie deklaracje stylów odpowiadające za jego formatowanie. Dzięki tej interaktywności można łatwiej zrozumieć, jak działają style w zakresie formatowania tekstu, a żywy przykład najlepiej przemawia do wyobraźni.

Informacjehttp://csstypeset.com

Yahoo! Live - transmisja na żywo

Portal Yahoo! w lutym tego roku uruchomił bardzo ciekawą usługę dla zarejestrowanych użytkowników: Yahoo! Live. Komentatorzy ochrzcili ją od razu mianem osobistej telewizji internetowej. Może to określenie nieco na wyrost, niemniej jednak możliwość utworzenia prywatnego kanału i transmitowania strumienia wideo z własnego komputera jest tego zaczątkiem.

Usługa wykorzystuje technologię Flash - po udzieleniu zgody na transmisję głosu i wideo możemy uruchomić przekaz za pośrednictwem własnej kamery internetowej. Strumień danych jest widoczny w interfejsie umieszczonym na naszej prywatnej stronie w Yahoo!. Oczywiście inne osoby również mogą uczestniczyć w sesji w roli gości i brać udział w tekstowej pogawędce na żywo, także z udziałem kamery internetowej, jeśli nią dysponują.

Po początkowych trudnościach z wydajnością serwerów usługa działa już wyraźnie lepiej i jest jednym z prekursorów nowych metod komunikacji w Internecie. Jeszcze w tym roku ma się pojawić podobna usługa w Google'u.

Informacjehttp://live.yahoo.com

PictoBrowser - flickrowe galerie

PictoBrowser to bezpłatna usługa, dzięki której umieścimy w Internecie oparte na technologii Flash pokazy fotografii zgromadzonych w popularnej składnicy Flickr. Nie wymaga zakładania konta - wystarczy kliknąć przycisk PictoBrowser, podać w polu swoją nazwę ekranową używaną we Flickru, a następnie wybrać album lub wpisać słowa kluczowe opisujące fotografie, co spowoduje wczytanie odpowiednich zdjęć.

W kolejnym panelu musimy podać parametry wyświetlania albumu: rozmiary interfejsu, wielkość ilustracji, wyrównanie fotografii w poziomie i pionie, skalowanie do rozmiarów interfejsu, tytuły, notki przy zdjęciach, przybliżanie obrazu, wreszcie kolor tła i przezroczystość. Można, oczywiście, przyjąć parametry domyślne, co nie wymaga już żadnych manipulacji. Gdy całość jest gotowa, w kolejnym etapie kopiujemy kod do osadzenia w blogu. Obsługa serwisu jest bardzo prosta, zaś jego działanie polega na udostępnieniu silnika, który steruje ilustracjami pobranymi z albumu użytkownika.

Informacjehttp://www.pictobrowser.com

Wideokomunikator ooVoo już po polsku

Na żywo

Interaktywny interfejs PictoBrowser natychmiast reaguje na zmiany parametrów wyświetlania albumu.

W marcowym numerze PCWK wspominaliśmy o wideokomunikatorze ooVoo, który jest uniwersalnym narzędziem do prowadzenia konwersacji (tekstowej lub wideo) w gronie dwóch lub kilku osób oraz kontaktowania się na inne sposoby ze środowiskiem użytkowników tego programu.

Pojawiła się właśnie udoskonalona wersja 1.5, dostępna także w języku polskim. Sukcesywnie spolszczany jest też serwis internetowy firmy - na początek kilka podstawowych stron. Warto zauważyć, że nasz kraj został uwzględniony tak szybko na liście tłumaczeń prawdopodobnie dlatego, że jednym z szefów producenta programu jest nasz rodak, zaś firma poważnie rozważa zainteresowanie się polskim rynkiem.

Z uaktualnień w nowej wersji warto też wymienić m.in. możliwość zapisywania na dysku rejestrowanych plików wideo w formacie AVI lub FLV.

Informacje http://next.oovoo.com