Na żywo


Ciekawe wydarzenia w Internecie

Zespół Aviary (a.viary.com) zapowiedział wprowadzenie bezpłatnego edytora grafiki wektorowej jako usługi dostępnej online. Raven (kruk) to edytor oparty na technologii Macromedia Flash, który będzie sieciowym odpowiednikiem opensource'owego Inkscape'a.

MyNeed.pl (www.myneed.pl) to nowy polski serwis, w którym można wyszukać wykonawców rozmaitych usług (a także rekomendować swoje własne), a więc spełniający rolę kolumny ogłoszeniowej w gazecie albo tzw. yellow pages.

Second Brain (secondbrain.com) to społeczny agregator treści, zaprojektowany przez krakowską firmę Making Waves. Użytkownicy mogą w nim tworzyć, porządkować i udostępniać kolekcje danych zgromadzonych w Internecie. Na razie Second Brain jest dostępny w angielskiej wersji językowej.

Google uzupełnił swoją ofertę aplikacji sieciowych o Google Sites (sites.google.com), czyli system Wiki bazujący na technologii zakupionej jesienią ubiegłego roku firmy JotSpot. Oprogramowanie jest dostępne w ramach pakietu Google Apps i wymaga posiadania własnej domeny.

Na stronie 10przykazan.com pojawił się ponownie jakiś czas temu zawieszony agregator blogów. System, napisany na nowo w języku Django, jest mniej rozbudowany niż zaawansowane BlogFrog czy Blogbox, niemniej jednak poprawnie pełni swoją kluczową funkcję, jaką jest gromadzenie wpisów z blogów.

Pod adresem build.last.fm powstaje jednolity katalog aplikacji obsługujących jeden z najpopularniejszych internetowych serwisów muzycznych last.fm, podzielony na kategorie: for desktop, for web, for social networks i scrobblers. Na początku marca br. serwis miał w zasobach ponad 80 aplikacji.

Należąca do Google platforma blogowa Blogger zostanie wkrótce wyposażona w system poczty głosowej. Jest to narzędzie pozyskane dzięki współpracy z firmą Grand Central, które pozwoli czytelnikom uruchamiać nagranie kliknięciem przycisku umieszczonego w blogu, natomiast właściciel strony będzie mógł odsłuchać pozostawione przesyłki w specjalnej skrzynce pocztowej.

Pod adresem www.rssmeme.com uruchomiony został agregator blogów, który gromadzi wpisy udostępnione przez blogerów za pomocą funkcji Udostępnianie w sieciowym czytniku Google Reader. Są to więc wpisy o szczególnej wartości, bo wstępnie wyselekcjonowane przez internautów.

Ubogi rynek serwisów popularno-naukowych został znacząco wzbogacony przez znany miesięcznik "Focus". Pod adresem www.focus.pl dostępna jest szeroko zakrojona tematycznie witryna, przede wszystkim gromadząca bieżące wiadomości i artykuły, ale też fora dyskusyjne dla czytelników. Po założeniu konta można tam umieszczać własne materiały.

My Live Signature (www.mylivesignature.com) to bezpłatna usługa pozwalająca, po założeniu konta, utworzyć podpis imitujący ręczne pismo kartce papieru. Możemy wybierać krój czcionki, jej wielkość i kolor, a także nachylenie. Po wygenerowaniu gotowego podpisu otrzymujemy kod do zagnieżdżenia na stronie internetowej lub w blogu.

Ukazała się anglojęzyczna wersja 1.1 beta przeglądarki internetowej Flock (www.flock.com). Zintegrowano aplikację ze składnicą fotograficzną Picasa Web Album oraz pocztą elektroniczną Gmail i Yahoo! Mail. Kliknięciem adresu e-mail umieszczonego na stronie WWW uruchamiamy domyślną pocztę web-based, a nie zewnętrznego klienta poczty.

Hobbeo.pl (www.hobbeo.pl) to nowy polski serwis przeznaczony dla kolekcjonerów najrozmaitszych rzeczy - znaczków pocztowych, monet, militariów, antyków i innych; użytkownicy mogą handlować swoimi kolekcjami, komunikować się z innymi użytkownikami serwisu. Hobbeo zawiera także artykuły na specjalistyczne tematy dla hobbystów.

Flickr Monitr (www.rebeleos.com/FoldrMonitr/) to program wspomagający ładowanie grafik do składnicy Flickr. Po uruchomieniu śledzi zawartość wskazanego katalogu na dysku, a gdy dostrzeże nową grafikę, automatycznie posyła ją na wskazane konto w składnicy, co ułatwia i przyspiesza obsługę serwisu.

System Blogger (draft.blogger.com) testuje właśnie opcję o anglojęzycznej nazwie scheduled post, co oznacza, że użytkownik będzie mógł opublikować wpis, deklarując zarazem moment jego automatycznego opublikowania (datę i godzinę), co jest wygodne, gdy w danym dniu nie mamy dostępu do komputera.

Na stronie www.ocenpracodawce.pl znajdziesz serwis, gdzie można anonimowo oceniać firmy, w których jesteśmy zatrudniani. Warunkiem jest nieużywanie wulgarnego słownictwa i unikanie podawania nazwisk. Użytkownicy mogą przydzielać punktację w wielu kategoriach oraz szerzej się wypowiadać na temat rozmaitych aspektów pracy w danej firmie.

Portal Gazeta.pl wdrożył w połowie lutego tego roku system pocztowy Gmail, który zastąpił stary, wyeksploatowany już system własnej produkcji (poczta.gazeta.pl). Usługa jest hostowana na serwerach Google, oferuje taką samą powierzchnię dyskową jak Gmail. Obok Fotka.pl to największe wdrożenie technologii pocztowej Google w Polsce.

Serwis Spread Firefox (spreadfirefox.com) zajmujący się promocją tej przeglądarki poinformował o pobraniu 500-milionowego egzemplarza programu, co nastąpiło 28 miesięcy po inauguracji. Nie oznacza to, oczywiście, że tylu jest obecnie użytkowników Firefoksa. Obecnie z ok. 30-35-procentowym udziałem na rynku ustępuje ciągle Internet Explorerowi. Zbliża się też inauguracja wersji 3 przeglądarki.

Pod adresem wikimindmap.org znajduje się wyszukiwarka WikiMindMap, za pomocą której można przeszukiwać różnojęzyczne Wiki, stosując technikę mindmappingu. Trzeba jedynie wybrać wikipedię i podać wyraz kluczowy. Hasła z polskimi literami mają na razie pewne kłopoty, ale jest to ciekawa technika pozwalająca strukturalizować zespół pokrewnych pojęć.

Microsoft udostępnił oficjalnie, w ramach bloku usług Windows Live, składnicę plików Windows Live SkyDrive (skydrive.live.com), gdzie użytkownicy mają do dyspozycji 5 GB na dowolne pliki, jak fotografia, wideo czy muzyka. Niestety, Polska nie znalazła się jeszcze w gronie krajów, którym ta usługa jest udostępniana.

Ciekawy serwis statystyczny pojawił się pod adresem www.worldometers.info. Na stronie głównej znajduje się symulacja aktualnego stanu rozmaitych wielkości statystycznych, jak liczba urodzonych od początku roku dzieci, aktualna populacja, liczba wyprodukowanych samochodów, hektary utraconych lasów, emisja dwutlenku węgla itd.

Pod adresem fora.li jest polski serwis hostingowy do bezpłatnych forów dyskusyjnych opartych na skrypcie phpBB by przemo, gdzie można założyć swoje forum dyskusyjne z adresem nazwa.fora.li. Serwis oferuje nielimitowaną wielkość bazy danych i nieograniczony transfer.

Na marzec 2008 r. zostało zapowiedziane wprowadzenie mobilnej wersji doskonałej geowyszukiwarki Zumi firmy Onet. Lokalizator Zumi Lajt ma być dostępny do telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych, najprawdopodobniej bezpłatnie.

Polski serwis Web-Tools.pl (www.web-tools.pl) oferuje webmasterom i blogerom nową wersję bezpłatnych liczników - warunkiem ich wykorzystania jest nieprzekraczanie 50 tys. odsłon dziennie, co znakomitej większości witryn raczej nie grozi. Do założenia nie trzeba się nawet logować - wybieramy wzór, podajemy adres strony i kopiujemy kod do wstawienia na stronę.

Google wprowadził polską wersję sieciowego czytnika kanałów RSS Google Reader (reader.google.com), o nazwie Czytnik Google. Jednocześnie w trakcie implementowania jest udoskonalona wersja poczty do 37 wersji językowych Gmaila. Wśród aktualizacji, wypraktykowanych wcześniej w anglojęzycznej wersji interfejsu, znajdą się m.in. kolorowe etykiety, grupowy chat, emotikony, nowy menedżer kontaktów i wiele drobnych uzupełnień.

Pojawiła się udoskonalona wersja dodatku do przeglądarki Firefox (a także Flock) o nazwie Simple Mail (addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/5593). Program instaluje prostego klienta poczty elektronicznej, którym można obsłużyć dowolne konta pocztowe (POP3, IMAP, Gmail), zaś kliknięcie na stronie internetowej adresu e-mail wywołuje właśnie Simple Mail.