Na żywo z eteru

Na rynku pojawiły się trzy nowe urządzenia tajwańskiej firmy LifeView umożliwiające edycję sygnałów wizji.

Na rynku pojawiły się trzy nowe urządzenia tajwańskiej firmy LifeView umożliwiające edycję sygnałów wizji.

Na żywo z eteru

LiveView Life TV

Life TV to zewnętrzny tuner telewizyjny podłączany do portu USB. Urządzenie pozwala oglądać telewizję na ekranie monitora. Sygnał telewizyjny można odbierać za pomocą dołączonej anteny lub dowolnej innej podłączanej do standardowego wejścia umieszczonego na tylnej ścianie obudowy. Oprócz tego tuner jest wyposażony w czterostykowe wejście S-Video, wejście audio-wideo (typu RCA-chinch), gniazdo słuchawkowe oraz wyjście z napięciem zasilającym 5V (wymaganym przez niektóre analogowe kamery pecetowe). Dzięki kilku gniazdom wejściowym możemy otrzymać na ekranie nie tylko obraz telewizyjny, lecz również transmitowane przez inne nadajniki sygnału wideo, np. magnetowid czy kamerę.

Po uruchomieniu programu obsługującego, na ekranie monitora pojawia się belka kontrol-na z ikonami. Klikając ją, można w wygodny sposób zmieniać ustawienia tunera (np. głośność, numer kanału, wybór źródła itp.). Przy dostrajaniu programów pomocna okazuje się funkcja Auto Tune. Użytkownik ma do dyspozycji 125 kanałów. Okno z obrazem telewizyjnym lub wideo można dowolnie skalować w zakresie od 80x60 do 640x480 pikseli. Wystarczy za pomocą myszy przeciągnąć ramkę okna do wybranego rozmiaru.

Oprócz oglądania telewizji karta umożliwia przechwytywanie sekwencji wideo i zapisywanie ich w plikach AVI na twardym dysku. Możliwe jest też zrzucanie pojedynczych klatek i zachowywanie ich w formacie BMP. Trzeba w tym celu wybrać odpowiednie polecenie z menu kontekstowego lub wcisnąć klawisz umieszczony w obudowie urządzenia.

Tuner w połączeniu z cyfrową kamerą i mikrofonem umożliwia prowadzenie wideokonferencji przez Internet. Jeśli posiadasz analogową kamerę wideo, możesz nakręcić krótki film, skonwertować go na sygnał cyfrowy za pomocą tunera, po czym wysłać pocztą elektroniczną. Na dołączonej płycie CD-ROM znajdują się sterowniki do Windows 98, a także program komunikacyjny Microsoft NetMeeting i oprogramowanie do tworzenia filmowych listów VideoLive Mail.

Na żywo z eteru

LiveView CapView

Zbliżonym pod względem funkcjonalności, choć znacznie skromniejszym, urządzeniem jest CapView. Służy do przechwytywania pojedynczych klatek (rozdzielczość 640 x 480 pikseli) oraz sekwencji wideo (maksymalnie 30 klatek na sekundę) z analogowej kamery wideo bądź magnetowidu. Urządzenie podłącza się do komputera poprzez port USB. Jest wyposażone w dwa wejścia: standardowe gniazdo na kabel typu RCA-chinch oraz gniazdo S-Video. Obudowa grabera mieści się w dłoni, co znacznie ułatwia obsługę. Przechwytywanie obrazków i fragmentów filmów ogranicza się do klikania odpowiednich ikon w głównym oknie dołączonego programu narzędziowego. Do przechwytywania pojedynczych klatek można użyć klawisza umieszczonego na wierzchniej ściance obudowy. Okno obrazu wideo daje się skalować podobnie jak w przypadku tunera Live TV.

Oprogramowanie zapisuje dane wizji w jednej z sześciu rozdzielczości oraz czterech gam kolorów (od 12- do 24-bitowej), służy również do kompresowania danych wideo. Programy dołączone na płycie CD-ROM pozwalają brać udział w wideokonferencjach, tworzyć za pomocą kamery i wysyłać krótkie filmy wideo oraz tworzyć albumy z ulubionymi klipami. Niestety, w dokumentacji dołączonej do obu wspomnianych urządzeń zabrakło rozdziału o tym, jak radzić sobie z ewentualnymi kłopotami przy instalowaniu i eksploatowaniu.