Nadawać każdy może...

Czarodzieje z zamku Nullsoft, twórcy WinAmpa, właśnie wypuścili na wolność pilnie do tej pory strzeżoną, wygłodzoną Bestię. Jej zadanie to zdobycie jak największej liczby rozgłośni internetowych. Wśród konkurentów powiało grozą, ponieważ Bestia jest wyjątkowo sprawna i wydajna, a przy tym nie domaga się żadnego wynagrodzenia. Mowa o najnowszej wersji serwera SHOUTcast - 1.666.1 Beast Release.


Czarodzieje z zamku Nullsoft, twórcy WinAmpa, właśnie wypuścili na wolność pilnie do tej pory strzeżoną, wygłodzoną Bestię. Jej zadanie to zdobycie jak największej liczby rozgłośni internetowych. Wśród konkurentów powiało grozą, ponieważ Bestia jest wyjątkowo sprawna i wydajna, a przy tym nie domaga się żadnego wynagrodzenia. Mowa o najnowszej wersji serwera SHOUTcast - 1.666.1 Beast Release.

To już tradycja, którą Nullsoft pieczołowicie kultywuje. Wersje oznaczone liczbą 666 zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie użytkowników. Tak stało się i tym razem. Liczba ściągnięć najnowszego SHOUTcasta pobiła wcześniejsze rekordy.

Instalacja serwera

Instalacja serwera

Motorem sukcesu SHOUTcasta, dostępnego na systemy Win32, FreeBSD, Linux, Solaris 7 i M OS, nie jest jedynie mnogość wersji. Zadecydowała o tym przede wszystkim strategia firmy Nullsoft, polegająca na udostępnianiu wysokiej jakości, stabilnego oprogramowania za darmo. Oczywiście pod warunkiem że zostanie ono wykorzystane do celów niekomercyjnych, choć cena 299 USD za serwer to i tak wydatek marginalny, zwracający się w krótkim czasie. Takie podejście już niejednej firmie przyniosło wymierne korzyści.

Ikona ułatwiająca dostęp do serwera

Ikona ułatwiająca dostęp do serwera

W ten sposób Nullsoft szybko stała się poważną konkurencją dla do niedawna panującej niepodzielnie firmy Real Networks. Użytkownicy rozwiązań opartych na RealAudio muszą bowiem płacić nie tylko za licencję wykorzystywanych narzędzi, ale także za prawo do nadawania za ich pomocą. Na to na pewno nie stać małych, amatorskich rozgłośni, które zapewne niedługo powstaną w całej internetowej Polsce.

Zaproś Bestię do domu

Wbrew pozorom Bestia waży niewiele - zaledwie 264 KB. Jednak zapewnia podstawową obsługę za pomocą graficznego interfejsu. Po instalacji, podczas której należy jedynie wybrać między wymienioną wersją graficzną a jej odpowiednikiem w DOS-owej konsoli (rys. 1) oraz podać docelową ścieżkę (np. C:\SHOUTcast), na próżno będziecie szukać skrótów do aplikacji w katalogu C:\Windows\Menu Start\Programy. Znajdują się one w bliźniaczo podobnym folderze C:\Windows\Menu Start\Programs. To jedna z dwóch niedoróbek, które zmuszają użytkownika do podjęcia odpowiednich działań. Na początek przenosimy katalog na właściwe - w polskich wersjach - miejsce i uruchamiamy serwer. W zasobniku systemowym (Systray) pojawi się ikona (rys. 2) informująca o jego pracy. W tym momencie Bestia używa ustawień domyślnych i domaga się konfiguracji.

Graficzny interfejs SHOUTcasta

Graficzny interfejs SHOUTcasta

Do tego używamy polecenia Edit config z menu serwera (rys. 3). System informuje o braku żądanego przez Bestię pliku SC_SERV_GUI.ini i pyta, czy go utworzyć. Należy kliknąć wariant "tak", po czym skopiować do nowo utworzonego pliku zawartość pliku sc_serv.ini z katalogu, w którym zainstalowaliśmy serwer. Z niewiadomych powodów SHOUTcast nie czyta domyślnych ustawień z sc_serv.ini. Ustawienia serwera w wersji z konsolą należy umieścić w pliku SC_SERV_CONS.ini. To drugie i ostatnie przeoczenie, które wymaga interwencji użytkownika. Przystępujemy zatem do właściwej konfiguracji, czyli do edycji pliku SC_SERV_GUI.ini

Najważniejsze parametry to: MaxUser, Password i PortBase. MaxUser określa maksymalną liczbę jednoczesnych odbiorców, obsługiwaną przez nasz serwer. Jej wielkość ściśle zależy od przepustowości dysponowanego łącza internetowego. W tym przypadku wskazane jest zastosowanie wzoru:

Przepustowość łącza * 0,9/docelowy bitrate.

Jeżeli posiadamy łącze 512 Kb/s, a zamierzamy nadawać z prędkością 24 Kb/s, to maksymalna liczba użytkowników wynosi 512 * 0,9/24, czyli 19. Wprawdzie to niewiele, ale na początek wystarczy.

Plug-in Live Recorder znajduje się w sekcji Input, Null Output - w sekcji Output

Plug-in Live Recorder znajduje się w sekcji Input, Null Output - w sekcji Output

Zmienna Password przechowuje hasło dostępu do serwera, które jest potrzebne tylko do nadawania i zdalnego administrowania za pomocą WWW. Słuchacze natomiast nie muszą znać żadnego hasła, aby móc odbierać naszą stację.

PortBase określa port wykorzystywany przez serwer do transmisji. Wymaga zmiany, gdy serwer działa na komputerze chronionym przez firewall, którego administrator udostępnił nam inny port. Warto pamiętać, że WinAmp domyślnie używa portu 8000.

Konfiguracja pozostałych parametrów nie wymaga zmian. Dotyczą one sposobu logowania pracy serwera, ustawień na komputerach wyposażonych w kilka kart sieciowych, retransmisji naszej stacji przez inne serwery SHOUTcast (Relay Servers). Zainteresowanych odsyłamy do pliku readme.txt serwera. W tym momencie zakładamy, że uruchomiony serwer używa ustawień domyślnych. Antena naszej stacji, czyli serwer, jest już gotowa, czas więc przystąpić do zamontowania głównego nadajnika.

Magiczny plug-in DSP

Konfiguracja plug-inu DSP

Konfiguracja plug-inu DSP

W tym celu należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia:

WinAmp - najlepiej najnowsza wersja, SHOUTcast Source Plug-In - plug-in odpowiedzialny za transmisję do serwera, Live Recording Input Plug-In - wtyczka umożliwiająca wykorzystanie mikrofonu (ale nie tylko), Null Output Plug-In - plug-in kierujący strumień muzyki w nicość (wbrew pozorom często przydatny)

Microsoft NetShow Server Tools - w tym pakiecie znajduje się niezbędny kodek Fraunhoffer IIS MPEG Layer 3 w wersji Advanced, kodujący maksymalnie z bitrate'em 56 Kb/s. Pakiet należy pobrać z serwera Microsoftu, choć jest także możliwe, iż kodek jest już zainstalowany w waszym systemie (czasem instaluje się z innymi programami). Sprawdź w Panel Sterowania/Multimedia/Urządzenia/Kodery-dekodery kompresujące audio. Jeżeli nie znajdziesz tam kodeka, to czeka cię jeszcze prawie 4 Mb do ściągnięcia.

Panel sterowania plug-inu DSP

Panel sterowania plug-inu DSP

Instalacja WinAmpa jest bardzo łatwa - plug-iny należy po prostu rozpakować do katalogu Plug-ins. Po uruchomieniu WinAmpa będą one dostępne w sekcji Plug-Ins ustawień. (rys. 4)

W momencie wskazania wtyczki DSP jako aktywnej (rys. 4) otworzy się okno o nazwie SHOUTcast source. Wcześniej jednak trzeba skonfigurować sam plug-in naciskając przycisk Configure (rys. 5). Pierwszą opcję pozostawiamy bez zmian, zaznaczając jedynie Enable advanced recording mode. Umożliwi to transmisję nie tylko gotowych plików MP3, ale także wzbogacenie wypowiedzią prowadzącego, korzystającego z mikrofonu. Plug-in DSP bez tej opcji umożliwiałby jedynie transmisję ze źródeł zgodnych z DSP (Digital Sound Processing - główny moduł odtwarzający WinAmpa), takich jak pliki wav i mp3. Dzięki tej opcji oraz plug-inowi Live Recorder możliwe jest użycie nie tylko mikrofonu, ale także płyt CD Audio i dowolnego urządzenia podłączonego do wejścia Line In na karcie dźwiękowej. Aby to było możliwe, karta musi działać w trybie full duplex.