Nadchodzą ekrany AMOLED o gęstości przekraczającej 300 ppi

Firma Ignis Innovation poinformowała o opracowaniu technologii pozwalającej na produkcję wyświetlaczy AMOLED o gęstości pikseli porównywalnej z tą, którą oferuje stosowany w iPhone’ie ekran Retina Display.

Dzięki opracowanej przez firmę Ignis Innovation technologii możliwe będzie produkowanie ekranów AMOLED (ang. Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) cechujących się ogromną gęstością pikseli przekraczającą 300 ppi (pixels per inch - pikseli na cal).

Co to oznacza dla konsumentów? Możliwość zakupienia w przyszłości smartfona, który będzie pod względem tego parametru mógł rywalizować z wyświetlaczem Retina Display iPhone’a 4/4S przewyższając go jednakże w zakresie reprodukcji barw, współczynnika kontrastu oraz kątów widzenia.

Ponadto nowe "organiczne" ekrany nie będą korzystały z psującej obraz (można to dostrzec dokładniej mu się przyglądając) konfiguracji pikseli PenTile, która polega na tym, że zielonych subpikseli jest więcej niż czerwonych i niebieskich.

Warto też przypomnieć, że gęstość przekraczająca poziom 300 ppi to wartość graniczna dla naszego oka. Powyżej niej nie jest ono w stanie rozróżnić pojedynczych pikseli.

Firma Ignis, podobnie jak ARM, sprzedaje licencje na swoje produkty. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że na szczycie listy firm zainteresowanych nową technologią będą Samsung i LG. Tym bardziej, że pozwala ona skorzystać z obecnie dostępnych technik produkcji.