Nadchodzą "pijane" telefony komórkowe

Toshiba jest bliska wprowadzenia do sprzedaży swego pierwszego ogniwa zasilania opartego na alkoholu metylowym. Produkuje ono elektryczność dzięki reakcjom zachodzącym pomiędzy metanolem, wodą i powietrzem.

Korporacja oznajmiła, że sprzedaż DMFC zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku rozliczeniowym, który kończy się dla niej 31 marca 2009. Sposób zastosowania ogniw nie został określony. Inna prezentacja Toshiby na pokazach Ceatec prezentowała telefon komórkowy korzystający właśnie z tego rozwiązania. Czy będzie to właśnie takie zastosowanie?

Prace nad ogniwami bazowanymi na metanolu prowadzone są już od kilku lat. W obecnym stadium pozostałością po ich użyciu jest para wodna i dwutlenek węgla. Są to więc znacznie ekologiczniejsze rozwiązania niż tradycyjne baterie. Ponadto muszą one ładować się przynajmniej kilkanaście minut, a uzupełnienie poziomu metanolu trwa tylko kilkanaście sekund.

Zobacz również:

  • Pocąc się naładujesz zegarek na 24 godziny

Konkurencja Toshiby jak Sharp, NEC, Hitachi, Sanyo, Fujitsu i Canon w ubiegłych latach również prezentowały takie rozwiązania. Żadne jednak nie trafiło do tej pory na rynek.

Telefon komórkowy na pokazach Ceatec posiadał baterię umieszczoną pod klawiaturą. Pomimo, iż był to tylko prototyp - właśnie takich rozwiązań można spodziewać się w produktach komercyjnych.

Poza telefonami komórkowymi Toshiba mówiła także o zastosowaniu ładowarek opartych na DMFC. Mogłyby one ładować różne urządzenia jeśli inne źródła energii byłyby niedostępne.

Więcej w materiale wideo.