Nadchodzą smartfony z...8 GB RAM-u?

Smartfony z 8 GB pamięci RAM? Tak, to już przesądzone.

Smartfony to niewielkie komputery. Poza wielordzeniowymi układami SoC w przypadku większości flagowców możemy liczyć na 3 GB pamięci RAM. Na rynku są już też dostępne modele, które mogą się pochwalić aż 4 GB pamięci RAM.

Coraz więcej RAM-u

Tego, że parametr ten zostanie zwiększony w przyszłym roku możemy być pewni, ponieważ kilka miesięcy temu Samsung rozpoczął masową produkcję pamięci LPDDR4 o pojemności 12 Gb, które pozwolić mają na tworzenie pakietów pamięci o pojemności 6 GB. Ostatnie spekulacje sugerują jednak, że być może czeka nas jeszcze większy skok. Zdaniem chińskiego analityka Pan Jiutanga mający mieć dopiero premierę układ Snapdragon 820 zaoferuje bowiem obsługę aż...8 GB pamięci RAM. Oczywiście do informacji tej należy podchodzić z rezerwą. Poważniej trzeba jednak traktować realną inicjatywę w postaci uruchomionej w serwisie IndieGoGo kampanii crowdfundingowej firmy Nurve Technologies, która zbiera pieniądze potrzebne do uruchomienia produkcji smartfona SyncPhone. Dostępny on ma być w kilku wersjach, z których najwydajniejsza zostanie wyposażona właśnie w 8 GB pamięci RAM.

Co interesujące, urządzenie będzie pracowało pod kontrolą pełnego systemu Windows 10.

Na koniec dla porównania dodam, że wg najnowszych statystyk większość graczy korzystających z platformy Steam posiada komputer wyposażony w 8 GB pamięci RAM.