Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

Koncern Samsung razem z Ipla, największą telewizją internetową w Polsce, zapowiedział wprowadzenie kanału IplaFILM, czyli filmów fabularnych dostępnych w ramach wideo na życzenie. IplaFILM pojawi się na wszystkich telewizorach z linii Smart TV Samsunga z 2011 roku.

IplaFILM w Samsung Gallery

Samsung we wrześniu 2010 roku rozpoczął współpracę z Ipla i firmą Redefine (właściciel marki). Teraz nastąpił kolejny etap tej współpracy. IplaFILM to możliwość oglądania na ekranie telewizora filmów fabularnych w ramach wideo na życzenie.

IplaFILM ma 700 filmów

A więc użytkownicy Smart TV Samsunga jako pierwsi w Polsce będą oglądać na swoich telewizorach nie tylko seriale czy relacje sportowe z Ipla, ale także filmy fabularne. Obecnie dostępnych jest 700 tytułów filmowych.

Zobacz również:

  • To koniec Ipli. Polsat wprowadza nowe serwisy streamingowe

Dlaczego Ipla tańczy z Samsungiem?

Dlaczego firma Redefine wybrała na premierę swojej nowej usługi telewizory Samsunga?

- Samsung to dla nas strategiczny partner. Wśród wszystkich użytkowników Ipla na telewizorach z funkcjami internetowymi, to właśnie Samsung wiedzie prym, a jego klienci generują 38,7 proc. ruchu w tej kategorii produktów - powiedział Albert Szybiński z firmy Redefine.

Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

Samsung Smart Hub

Jakie są ceny i sposoby płatności w Ipla?

Za oglądanie filmów w IplaFILM będziemy musieli jednak zapłacić. Ceny są w miarę rozsądne, bo poniżej 10 zł (najczęściej 5 zł za film). Jak można zapłacić? Możemy to zrobić na trzy sposoby - za pomocą SMS, przelewem internetowym lub kartą kredytową. Po zakupie dostajemy dostęp do filmu na 24 godziny. Co ważne, czas dostępu nie uruchamia się od razu po zakupie, ale od momentu pierwszego odtworzenia filmu. Możemy więc kupić film dzisiaj, ale obejrzeć np. za tydzień.

Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

Maczeta

IplaFILM - jakie filmy są już dostępne?

Filmy zostały w IplaFILM podzielone według gatunków (filmy akcji, komedie, dramaty etc.). Jest też lista najczęściej oglądanych filmów. Obecnie możemy obejrzeć w IplaFILM takie filmy jak fantastyczno-naukowy Mr. Nobody, Autor Widmo Romana Polańskiego, polska komedia Śluby Panieńskie czy Maczeta Roberta Rodrigueza.

Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

IplaFILM

Samsung i Ipla razem - mocny sojusz liderów TV

W Polsce Samsung jest nie tylko liderem rynku telewizorów, monitorów, zestawów kina domowego i odtwarzaczy Blu-ray. Samsung najmocniej stawia na rozwój internetu w telewizorze. To właśnie koreański koncern ma najwięcej polskojęzycznych aplikacji. W ramach platformy Smart TV są dostępne aplikacje Gazeta.pl, Onet.pl, vod.tvp.pl, wp.tv czy onet.tv. Z kolei Ipla to największa w Polsce telewizja Internetowa. Jej największą zaleta jest wieloplatformowość - dzisiaj Ipla jest już dostępna w telewizorach nie tylko Samsunga, ale także Panasonika, Samsunga, LG czy Sony’ego, a także w konsoli PlayStation 3 i urządzeniach mobilnych Apple’a. Nie mówiąc już o komputerach PC.

Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

Samsung Smart Hub

Sojusz tych dwóch firm ma mocne podstawy - razem mogą nieźle namieszać na rynku, ale jest pewne ale..

Komentarz - łyżka dziegciu w beczce Ipli

Ipla to faktycznie największy i obecnie najpopularniejszy serwis VoD w Polsce. Jej sukces przypomina mi trochę ogromny sukces komunikatora Gadu-Gadu sprzed lat. Kiedy Ipla pojawiała się na komputerach PC na polskim rynku nie było żadnej konkurencji, a nikt nie myślał na poważnie o internetowej telewizji. 95 proc. rynku to ogromny sukces, ale rynek do tej pory był mały i łatwo było pozyskać użytkowników ze względu na brak alternatywy. Na IplaFilm oczekiwaliśmy już od jakiegoś czasu - w końcu ile można oglądać seriale i sport? Dobra kinowa fabuła - tego brakowało. Teraz wreszcie mamy, ale... Mam pewne zastrzeżenia - IplaFILM może nie odnieść jednak planowanego sukcesu. Dlaczego?

IplaFILM ma słabe strony

Po pierwsze Ipla oferuje model, w którym widza musi płacić za film, żeby go obejrzeć - jak w klasycznej wypożyczalni. Tymczasem widz (zwłaszcza internetowy) płacić nie lubi (także z tego powodu, że jest to mało wygodne). To co wprowadza Ipla nie jest zbytnio na czasie. Obecnie popularność zdobywa VoD w zamian za reklamy - tak działają na polskim rynku serwisy takie jak iPlex.pl czy Kinoplex.gazeta.pl. Klikasz, oglądasz kilka reklam po czym zupełnie legalnie oglądasz film - bez żadnych opłat. Z tego powodu trudno podniecać się dzisiaj usługą taką jak IplaFILM. Niestety firma Redefine nie planuje przejścia na system reklamy za obejrzenie filmu.

Druga wada IplaFILM to wciąż brak filmów HD - Redefine niezmiennie tłumaczy to tym, że wciąż w Polsce brakuje szybkich łącz (obecnie Ipla w wersji SD wymaga 2 Mb/s. Żeby przesyłać HD trzeba przynajmniej dwa razy więcej, a szybkie łącza mają wciąż jedynie duże miasta.) Z jednej strony to rozsądne (bo chcą by filmy nie zacinały się widzom), a z drugiej strony Redefine może jednak bezpowrotnie stracić widzów, którzy mają szybki internet i chcą oglądać filmy w HD.

Trzecim powodem hamującym sukces IplaFILM jest jednak dość uboga biblioteka. Na razie jedynymi dystrybutorami w IplaFILM są zasoby filmowe SPI, Kinoświat, Vivarto, Epelpol, Syrena Films i Fireworks. Brakuje wielkich graczy z Hollywood, ale podobno do finału zbliżają się negocjacje z Monolith i Warnerem.

Nadchodzi IplaFilm w telewizorach czyli filmy fabularne w Samsung Smart TV

Ipla

Ja osobiście chociaż doceniam telewizję Ipla, to jednak jej nie oglądam, gdyż właściwie... nie ma tam nic, co mogłoby mnie zainteresować. Wolę oglądać filmy w HD i wole oglądać filmy w zamian za oglądanie reklam (iplex.pl, kinoplex.gazeta.pl).

Dobrze, ze IplaFILM wreszcie pojawia się w telewizorach. Gorzej, że może ona nie zyskać takiej popularności jak darmowe seriale, sport i rozrywka w Ipla. Jeżeli któryś z serwisów opłacających filmy VoD reklamami trafi do większej liczy telewizorów, Ipla może stracić na popularności.

Jedno muszę w Ipli docenić - szybkość pojawiania się na poszczególnych platformach i w urządzeniach różnych producentów jest naprawdę godna podziwu. Chciałbym, żeby inne serwisy VOD osiągały w tej dziedzinie taką dynamikę rozwoju jak Ipla.