Nadchodzi Itanium

Wkrótce odbędzie się premiera nowego 64-bitowego procesora firmy Intel. Aż trudno uwierzyć, że prace nad jego architekturą trwały ponad 10 lat.

Intel udostępnia już pierwsze prototypowe egzemplarze nowego 64-bitowego procesora Itanium. Faza projektowa tego układu została już zakończona i produkt jest obecnie w fazie testów. W I kwartale przyszłego roku do producentów sprzętu i oprogramowania trafią tysiące prototypowych komputerów opartych na IA-64 (nazwa kodowa Itanium). Firmy te będą mogły lepiej poznać nowy chip oraz zawczasu wykryć jego ewentualne wady. Rynkowa (komercyjna) premiera nowego procesora nastąpi dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

Itanium znany wcześniej jako Merced jest efektem współpracy z firmą Hewlett-Packard, która właściwie była inicjatorem projektu. Ten bardzo wydajny układ ma architekturę 64-bitową i może obsługiwać znacznie więcej pamięci operacyjnej niż obecne na rynku 32-bitowe procesory. Znajdzie on zastosowanie przede wszystkim w serwerach i „potężnych” stacjach roboczych. W ostatnich miesiącach kilku potentatów rynku oprogramowania intensywnie pracowało nad dostosowaniem swojego oprogramowania do tego nowego układu. HP, Sun, IBM i Microsoft oświadczyły, iż przeprojektowały już niektóre swoje systemy operacyjne, tak aby działały na Itanium.

Więcej informacji: www.news.com