Nadchodzi Itanium

Intel zapowiada rychłe wprowadzenie na rynek procesora Itanium 800 MHz, przeznaczonego do potężnych stacji roboczych i serwerów.

Opracowany przez Intela procesor nowej generacji - Itanium (wcześniej znany pod kryptonimem Merced) jest przeznaczony na wymagający rynek komputerów profesjonalnych, dotąd zdominowany przez firmy, takie jak Sun Microsystems czy IBM. Posiadając wolniejszy zegar niż najszybsze Pentium III, 800 MHz - Itanium będzie bardziej wydajny, gdyż ma architekturę 64-bitową i wiele innych ulepszeń w porównaniu z poprzednimi produktami firmy. "Czteroprocesorowy serwer oparty na Itanium będzie mógł obsłużyć 64 GB pamięci, dużo więcej niż tradycyjne serwery" - mówi Gadi Singer, jeden z projektantów nowego chipa. Singer ujawnił także, że nowy układ będzie przystosowany do pracy na magistrali systemowej 266 MHz, co umożliwi dodatkowy wzrost wydajności.

Najpoważniejszym problemem Intela może być jednak popyt na Itanium. Analitycy prognozują, że jego możliwości uczynią procesor idealnym dla stacji roboczych i oprogramowania technicznego, jednak większość firm na początku zapewne nabędzie jedynie pojedyncze sztuki do długotrwałych testów.

Więcej informacji: www.news.com