Nadchodzi Joshua

Procesorowa wojna pomiędzy Intelem i AMD trwa w najlepsze, w jej cieniu powstają nowe technologie produkcji chipów oraz nowe firmy, które zaczynają walkę o własne miejsce na rynku.

Tajwański producent chipsetów firma Via Technologies ogłosiła szczegóły wprowadzenia na rynek długo oczekiwanego procesora Joshua. Nowy układ oparto na technologii opracowanej przez firmę Cyrix, wykupioną w ub.r. przez Via Technologies. Pierwszym produktem serii ma być tani procesor 500 MHz, stanowiący groźną konkurencję dla Celeronów Intela.

Joshua 500 MHz będzie kosztował ok. 40-50 USD i wykorzystywany będzie w popularnych, niemarkowych "składakach". Chipy firmy Via wykorzystują instrukcje 3DNow firmy AMD, zaprojektowane do wydajnej pracy z multimediami, posiadają 256K pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz są zgodne z architekturą P6 Intela (co oznacza, że współpracują z takimi samymi płytami głównymi co chipy Celeron). Zgodność ta stanowi dodatkowe ułatwienie dla producentów komputerów, którzy zdecydują się budować zestawy komputerowe na bazie procesorów Joshua.

Intel wycofał się w ub.r. z udzielania licencji na architekturę P6 i złożył pozew do ITC (International Trade Commision), w którym żąda zakazu sprzedaży przez firmę Via Technologies produktów wykorzystujących technologię P6. Chipy Via mają być jednak produkowane przez National Semiconductor - firmę, która ma zawarte porozumienie licencyjne z Intelem, co może pomóc firmie Via Technologies w ewentualnym procesie z Intelem.

Więcej informacji: www.via.com.tw

www.intel.com