Nadchodzi NetWare 5.1

Novell poinformował, że w styczniu 2000 r. do sprzedaży trafi wersja 5.1 systemu operacyjnego NetWare.

Najnowsza wersja sieciowego systemu operacyjnego Novella - NetWare 5.1 znanego dotąd pod kodową nazwą Cobra pojawi się na rynku w styczniu przyszłego roku. Nowy system Novella będzie obsługiwał otwarte standardy internetowe - m.in. protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol), za pomocą którego w Internecie komunikują się serwery i przeglądarki. Obsługa HTTP pozwoli klientom na pracę z plikami przechowywanymi w webowych folderach Microsoft Office 2000 oraz na stosowanie funkcji administracyjnych, kontrolnych i zabezpieczających, realizowanych przez NDS. Umożliwi to klientom lepsze wykorzystanie aplikacji opartych na sieci Web.

W skład NetWare 5.1 wejdą:

- IBM WebSphere Application Server 3.0 Standard Edition i IBM WebSphere Studio 3.0 Entry Edition - serwer aplikacji webowych oraz zestaw narzędzi programistycznych;

- Oracle8i oraz Oracle WebDB - pakiety do tworzenia i publikowania aplikacji w sieci WWW i ich łączenia z bazą danych SQL;

- NDS eDirevtory - narzędzie do budowania i zarządzania bezpiecznymi i spersonalizowanymi kontaktami z klientami i partnerami poprzez WWW.

- NetWare Management Portal - narzędzia dla administratorów; za pomocą będą oni mogli monitorować całą strukturę NDS-u, status serwerów, identyfikować problemy, konfigurować serwery itd.

Cena licencji dla pięciu użytkowników wynosi 1345 USD.

Szczegółowy cennik dostępny jest pod adresem: www.novell.com/netware5