Nadchodzi Perl 6

W sierpniu zostanie zaprezentowana najnowsza wersja popularnego języka Perl, używanego m.in. do tworzenia skryptów internetowych.

Jak podaje Chip Salzenburg, członek zarządu Open Source Initiative i główny developer Perl 6, nowa wersja tego popularnego języka do tworzenia skryptów internetowych będzie miała premierę podczas sierpniowej Perl Developers' Conference. Produkt rozwijany jest pod kryptonimem Topaz i nie zostanie oficjalnie nazwany Perl 6, dopóki nie uzyska aprobaty twórcy języka, Larry'ego Walla.

Język Perl używany jest m.in. przez projektantów do tworzenia stron internetowych przy użyciu skryptów CGI. Stosują go powszechnie administratorzy systemów unixowych oraz używających serwerów w rodzaju Apache. Obecna wersja Perl 5 została napisana w C, Perl 6 zaś ma być od podstaw napisany przy użyciu C++. Ponowne napisanie ma sprawić, że z znacznym stopniu zostanie ułatwione zarówno utrzymanie, jak i dodawanie nowych funkcji do Perl 6.

"Perl 5 stał się już zbyt skomplikowany - twierdzi Salzenburg. - Perl 6 będzie elastyczniejszy i łatwiejszy w użyciu. Uważamy, że programiści mają ważniejsze zajęcia niż doglądanie Perla". Perl 6 ma spełniać normy ISO dla produktów C++. Będzie dostępny dla platform: Unix, Linux i Windows lecz prawdopodobnie nie spełni standardów Visual C++ Microsoftu, który - według Salzenburga - "pozostawia wiele do życzenia".