Nadchodzi Rampage

3Dfx oficjalnie zapowiedział nowy układ graficzny.

Wojna na rynku akceleratorów 3D ciągle trwa! Niedawno nVidia przedstawiła specyfikacje nowych chipów graficznych (m.in. NV15), które mają być alternatywą dla wchodzącego na rynek VooDoo 4 i 5 firmowanego przez 3Dfx. Tymczasem ten ostatni koncern podał wczoraj do publicznej wiadomości, że pracuje już nad kolejnym procesorem graficznym.

Układ oznaczony został nazwą kodową Rampage i według zapowiedzi inżynierów ma dysponować potężną mocą obliczeniową. Będzie on potrafił wygenerować 1,5 - 2,5 Gigapikseli na sekundę (dla porównania - NV15 osiągnie tylko 540 Megapikseli na sekundę). Moc obliczeniowa pozwoli na wygenerowanie w ciągu sekundy 35 milionów wielokątów (przy wyłączonym buforowaniu liczba ta zwiększa się o 40 milionów). Chip obsługiwać ma od 128 do 256 MB szybkiej pamięci DDR SDRAM taktowanej od 300 do 360 MHz. Natomiast jądro chipa pracować będzie z częstotliwością od 200 do 250 MHz, podczas gdy zegar RAMDAC osiąganie nawet 450 MHz.

Producent ma nadzieję, że wszystkie prace nad Rampage zakończą się pod koniec lata i wtedy pierwsze egzemplarze trafią do testów. Masowa sprzedaż kart graficznych wyposażonych w nowy procesor rozpocznie się najprawdopodobniej w grudniu bieżącego roku.


Zobacz również