Nadchodzi USB 3.0

Już za niespełna dwa tygodnie zaprezentowana zostanie specyfikacja standardu USB 3.0. W porównaniu do swego poprzednika zapewni możliwość dziesięciokrotnie szybszego przesyłania danych.

17 listopada w kalifornijskim mieście San Jose odbędzie się konferencja SuperSpeed USB Developers Conference. Podczas imprezy zorganizowanej przez USB Implementers Forum zaprezentowana zostanie długo oczekiwana specyfikacja standardu USB 3.0, określanego także mianem SuperSpeed USB. Jest ona zwieńczeniem prac, w których udział brali przedstawiciele takich firm jak Intel, HP, Microsoft, NEC Corporation i Texas Instruments.

USB 3.0 (SuperSpeed) będzie zgodne ze wcześniejszymi wersjami tego standardu. Zapewni możliwość przesyłania danych z prędkością do 4,8 gigabita na sekundę (600 MB/s). Dla przypomnienia warto dodać, że USB 2.0 (Hi-Speed) zapewnia przepustowość na poziomie do 480 megabitów na sekundę (60 MB/s), a dla USB 1.1 (Full Speed) maksymalna prędkość transmisji wynosi 12 megabitów na sekundę (1,5 MB/s).

Z dużej szybkości transmisji oferowanej przez USB 3.0 będzie można korzystać po zastosowaniu nowego okablowania. Składa się ono z przewodów koniecznych dla zachowania zgodności ze starszymi wersjami USB oraz ze światłowodów.


Zobacz również